Co je aktivní uhlí? Seznamte se s výhodami a vedlejšími účinky


Doplněk aktivního uhlí může pomoci při detoxikačním procesu a také pomoci proti nadýmání způsobenému plynatostí.

Aktivní uhlí byste nikdy neměli užívat s doplňky nebo léky, protože se může vázat na jiné látky.

Kokosové uhlí je v aktivované formě, 100% získáváno z kokosových ořechů, bez plniv a poskytuje gastrointestinální úlevu ve formě pohodlné kapsle.


 co je to aktivní uhlí

Zdroj obrázku: istockphoto.com

 

Po tisíce let se aktivní uhlí používá k detoxikaci těla. Dnes může pomoci vyrovnat nepohodlí, které přichází po konzumaci potravin, které způsobují plynatost a nadýmání. Ale co dělá aktivní uhlí, jakmile je ve vašem GI traktu? Podle výzkumu se váže s určitými těžkými kovy a každodenními toxiny, aby je pomohl vyplavit z GI traktu a může mít výhody proti stárnutí. V konečném důsledku aktivní uhlí snižuje plynatost a nadýmání po jídle a může být také součástí celkové detoxikační diety nebo rutiny.

Čtěte dále a dozvíte se o výhodách aktivního uhlí, potenciálních vedlejších účincích a kde koupit aktivní uhlí.

Co je aktivní uhlí?

Aktivní dřevěné uhlí je vedlejším produktem spalování zdroje uhlíku, jako je dřevo nebo kokosové skořápky, z nichž druhý je naším preferovaným zdrojem. Uhlík je „aktivován“ vysokými teplotami, které mění jeho chemickou strukturu a vytvářejí menší částice s větším povrchem. Výsledkem je ultrajemné dřevěné uhlí s miliony drobných pórů, které na sebe vážou mnoho těžkých kovů, každodenních toxinů a střevních plynů a pomáhají je odstraňovat z gastrointestinálního traktu (a zabraňují jim vstoupit do krevního oběhu).[1] Jedna čajová lžička aktivního uhlí má přibližně stejnou celkovou plochu jako fotbalové hřiště.[2]

Proč používat aktivní uhlí?

Dřevěné uhlí se po staletí konzumuje jako všestranný lék. Na počátku 19. století začaly lékařské časopisy publikovat výzkum odhalující aktivní uhlí jako protijed na jedy. Funguje prostřednictvím procesu zvaného „adsorpce“ (adsorpce, nikoli absorpce), což znamená „vázat se“ spíše než „absorbovat“.[3]

Aktivní uhlí se v průběhu let stalo oblíbeným doplňkem stravy. Koneckonců, protože zpracované potraviny jsou snadněji dostupné než kdy jindy, mnoho lidí potřebuje pomoc s čištěním svých systémů od nečistot a každodenních toxinů. Aktivní uhlí může být účinným řešením proti nadýmání a dalším nežádoucím vedlejším účinkům nadměrného přejídání. Systematicky podporuje eliminaci každodenních toxinů, což vám může poskytnout tolik potřebnou úlevu v případě, že jste si nevybrali to nejlepší jídlo.

 

Výhody aktivního uhlí

Pokud jde o výhody aktivního uhlí, existuje několik důvodů, proč byste měli zvážit držení tohoto doplňku po ruce. Jakou roli hraje aktivní uhlí ve vašem každodenním životě? Zde je jen několik způsobů, jak aktivní uhlí funguje ve formě doplňků na podporu vašeho zdraví:

Obecná detoxikace

Každodenní toxiny z nekvalitních, zpracovaných potravin a znečištění životního prostředí negativně ovlivňují vaši energii a přispívají k mozkové mlze a problémům s trávením.[4] Pravidelné používání dřevěného uhlí může odstranit nežádoucí každodenní toxiny z vašeho těla, takže se můžete cítit lépe rychleji.[5]

 

Úleva od plynatosti a každodenního nadýmání

Po strávení potravin, jako jsou fazole, bakterie ve vašem těle rozkládají celulózu a vytvářejí některé vedlejší produkty, jako je plyn nebo tekutá stolice. Dřevěné uhlí vstupuje do trávicího traktu a působí proti tomuto procesu tím, že se váže na tyto vedlejší produkty a zmírňuje trávicí problémy.[6]

 

Váže se na toxiny

Dřevěné uhlí bylo poprvé prokázáno jako protijed jedu v 19. století, kdy vědci požili arsen a strychnin a poté je pronásledovali aktivním uhlím. Zážitek přežili. Moderní studie ukázaly, že aktivní uhlí může snížit biologickou dostupnost léků. Počáteční studie ukázaly, že aktivní uhlí snížilo biologickou dostupnost některých léků a většina některých léků vyčistila tělo, aniž by byla absorbována.[7] To je důvod, proč chcete odebrat živočišné uhlí z jiných doplňků a léků.

 

Kdy použít aktivní uhlí

aktivní uhlí kapsle

Zdroj obrázku: istockphoto.com

 

Nyní, když znáte potenciální zdravotní přínosy aktivního uhlí, je čas naučit se, kdy ho používat. Ačkoli to mohlo začít jako forma kontroly jedů, existují častější případy, kdy užívání aktivního uhlí může nabídnout výhody:

Stravování v restauracích

Při stolování máte menší kontrolu nad přísadami používanými v pokrmech a některé z nich nemusí vyhovovat vašemu trávicímu systému. Užívejte aktivní uhlí, které pomáhá proti nadýmání a problémům se střevními plyny.

Konzumace zpracovaných potravin

Konzumace zpracovaných potravin není nejlepší způsob, jak pečovat o své tělo. Ale pokud se je rozhodnete příležitostně jíst, můžete si vzít aktivní uhlí, které vám pomůže detoxikovat váš systém a zmírní jakékoli zažívací potíže.

Pití nekvalitní kávy

Některé kávy obsahují každodenní toxiny, a proto pití nekvalitní kávy vás může oslabovat. Detoxikační účinek aktivního uhlí se může hodit, pokud usrkáváte nepříznivý šálek.

Přemíra jídla na večírku

Ať už jsou to svátky, narozeniny nebo prostě jakýkoli typ večírku, víte, že budete mít na výběr z vynikajících jídel. Jídlo na dovolené a večírky však může být bohaté a těžké, což vede k plynatosti, nadýmání a dalším nepříjemnostem. Pokud to občas přeženete, aktivní uhlí může nabídnout úlevu.

Při cestování

Nová jídla a dokonce i voda mohou při cestování způsobit zažívací potíže a další nepohodlí. Zkuste přidat doplněk s aktivním uhlím na váš cestovní seznam. I když jsou chvíle, kdy byste měli užívat aktivní uhlí, existují také určité situace, kdy byste to neměli.

 

Kdy se vyhnout užívání živočišného uhlí

Nikdy neužívejte aktivní uhlí s léky nebo jinými doplňky. Živočišné uhlí se váže na škodlivé i užitečné látky, včetně léků na předpis, vitamínů a minerálů. Užívání živočišného uhlí v jinou denní dobu, než užíváte jiné doplňky nebo léky, dává čas projít vaším systémem a nevázat se na věci, které chcete, aby vaše tělo absorbovalo. (To znamená, že nejlepší praxí je vyřadit váš doplněk s aktivním uhlím od požívání jiných vitaminových nebo minerálních doplňků. Jinak to může narušit jejich vstřebávání.)

Ujistěte se a vyhledejte lékařskou pomoc o tom, zda živočišné uhlí může rušit vaše léky nebo pokud máte jakékoli jiné zdravotní problémy.

 

Na co si dát pozor při nákupu aktivního uhlí

Pokud jde o nákup doplňku s aktivním uhlím, nejprve si udělejte domácí úkol. Několik věcí, které byste měli mít na paměti:

  • Hledejte čisté dřevěné uhlí vyrobené ze skořápek kokosových ořechů: Bohužel jiné doplňky s dřevěným uhlím na trhu mohou obsahovat levnější a méně kvalitní materiály, jako je dřevo, rašelina, bambus a smíšené zbytky.
  • Vyberte aktivní uhlí: Pokud je aktivní uhlí, je porézní a umožňuje doplňku vykonávat svou práci. Při detoxikaci působí jako houba.
  • Ujistěte se, že doplněk neobsahuje plniva: To zajistí, že doplněk bude ve své nejčistší formě a nebude obsahovat jiné, potenciálně škodlivé složky.

 

Jak užívat aktivní uhlí

aktivní uhlí

Zdroj obrázku: istockphoto.com

 

Protože jednotlivci reagují na doplňky stravy různě, měli byste se vždy předem poradit se zdravotníkem. To je případ aktivního uhlí (jinak známého jako aktivní uhlí).

Jaká je doporučená dávka aktivního uhlí? Vezměte 1 000 mg aktivního uhlí pro účely detoxikace. To jsou pouze dvě kapsle našeho aktivního kokosového uhlí ze 100% kokosových skořápek. Věnujte pozornost tomu, jak se cítíte po konzumaci aktivního uhlí. Co se týče frekvence? Zatímco produkty s aktivním uhlím jsou vhodné v akutních situacích k potlačení nadýmání nebo jiných zažívacích problémů, nejedná se pouze o ojedinělé případy. Aktivní uhlí můžete bezpodmínečně užívat podle potřeby, proto kromě legín do fitka, můžete mít ve své tašce i aktivní uhlí, kdyby by vám jídlo před tréninkem nesedlo.

Vedlejší účinky aktivního uhlí

Pokud si dáte příliš mnoho aktivního uhlí, vaše tělo vám to dá vědět. Jaké jsou tedy potenciální vedlejší účinky aktivního uhlí? Pokud užijete příliš mnoho tohoto oblíbeného doplňku, můžete zaznamenat zácpu. Pokud se vám to stane, snižte dávku. Kromě toho se ujistěte, že pijte hodně vody, protože vám to pomůže udržet pravidelnou stolici.

Vezměte na vědomí: Užívání aktivního uhlí může způsobit černé pohyby střev. Pokud je to nové a neočekávané (a spojené pouze se zavedením aktivního uhlí), vězte, že je to normální. Tato zkušenost vám může pomoci zjistit, jak dlouho trvá, než jídlo projde vaším střevem (tzv. doba průchodu).

 

Reference

[1] David N. Juurlink Activated charcoal for acute overdose: a reappraisal - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4767212/

[2] Pela Soto, PharmD, BSHS, BS Activated Charcoal An Effective Treatment for Poisonings - https://www.poison.org/articles/activated-charcoal

[3] Robert W. Derlet, MD Activated Charcoal—Past, Present and Future - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1306980/

[4] [5]  R G Hall Jr, H Thompson, A Strother Effects of orally administered activated charcoal on intestinal gas - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7015846/

[6] N K Jain, V P Patel, C S Pitchumoni Efficacy of activated charcoal in reducing intestinal gas: a double-blind clinical trial - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3521259

[7] David N. Juurlink Activated charcoal for acute overdose: a reappraisal - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4767212/

 

Autor: Štěpánka Motlová

Štěpánka je pětinásobná autorka, která píše o výživě, fitness a přirozeném zdraví. Je držitelkou titulu v žurnalistice. Od roku 2008 využívá svou vášeň pro zdraví a pohodu k tomu, aby svým psaním pomáhala ostatním. Získala certifikace v oblasti zdravotního koučování a fitness výživy a je instruktorkou jógy. Poté, co žila a vařila na třech kontinentech, nyní žije v Berlíně se svým manželem a čtyřmi kočkami.

 

Zpět do obchodu