Co je arganový olej a proč ho vaše pokožka potřebuje

arganový olej

Arganový olej a jeho účinky

Kdybyste slyšeli o zlatém elixíru, který sliboval lepší pleť a vlasy a doslova rostl na stromech, pravděpodobně by se vám v hlavě začaly spouštět sirény příliš dobré na to, aby byly pravdivé. Pokud je však lékem na vše arganový olej, můžete ztišit své vnitřní poplašné zvony. Ukázalo se, že arganový olej má pro vaši pokožku, vlasy a tělo docela úžasné vědecky podložené výhody.

K celkové péči o své tělo také patří pohyb, a proto doporučujeme naše dámské fitness oblečení, které vám pomuže lépe začít.

Co je arganový olej?

Arganový olej pochází z arganového stromu, který roste téměř výhradně v jihozápadním Maroku. Arganový olej se získává z jader plodů arganového, které připomínají velkou olivu. Maročané tradičně aplikovali arganový olej lokálně k léčbě všeho od ekzému a lupénky po vrásky a vypadávání vlasů. Arganový olej najdete především ve dvou formách: jedlý, potravinářský arganový olej, který pochází z pražených arganových jader a lze jej požívat, a kosmetický arganový olej, který se získává z nepražených jader a je určen k přímé aplikaci na kůži nebo vlasy.

Nutričně řečeno, semena arganu razí nad svou hmotností. Jsou přeplněné mononenasycenými mastnými kyselinami a antioxidanty a obsahují více vitamínu E než olivový olej. To vše pomáhá poskytnout arganovému oleji jeho účinky na pokožku a vlasy. Ačkoli lze arganový olej použít jako doplněk, má vysoký obsah zánětlivých omega-6 tuků

Výhody arganového oleje

Hydratuje pokožku a zvyšuje její elasticitu

Arganový olej se stal běžnou kosmetikou pro mnoho výhod, které má pro pokožku. Snad nejviditelnější z nich je schopnost arganového oleje způsobit, že pokožka bude jemná a pružná. Složení arganového oleje z mastných kyselin a vitamínu E mu dodává hydratační vlastnosti a potenciál zlepšit hydrataci pokožky. A co víc, studie z roku 2015 zjistila, že arganový olej, jak při perorální konzumaci, tak při místní aplikaci, byl spojen se zlepšenou elasticitou pokožky u žen po menopauze.

 

arganový olej na pleť

Předchází a léčí strie

Arganový olej je stejně užitečný i pod vaším výstřihem. Malá studie zjistila, že aplikace krému s obsahem arganového oleje ukázala potenciál k prevenci a léčbě časných známek strií.

Chrání a zabraňuje skvrnám ze slunce

Kromě zlepšení textury vaší pokožky může arganový olej zlepšit vzhled vaší pokožky. Svědivé, skoupé, červené spálení od slunce není jediné, co může UV záření způsobit na vaší pokožce. Vystavení slunci může vést k hyperpigmentaci (také známě jako tmavé skvrny nebo stařecké skvrny). Ale podle laboratorní studie z roku 2013 má arganový olej potenciál pomoci zvrátit a zabránit změně barvy kůže. Vědci se domnívají, že tato schopnost pochází z vysoké koncentrace antioxidantů v arganovém oleji a zejména jeho obsahu vitamínu E, který pomáhá neutralizovat volné radikály a předcházet oxidativnímu poškození pigmentových buněk.

Kontroluje mastnou pleť a redukuje pupínky

Ač kontraintuitivní arganový olej může být také spásou pro ty, kteří mají mastnou pleť. Malá studie, která zkoumala účinky arganového oleje proti kožnímu mazu (maz je olej vylučovaný naší kůží), zjistila, že používání topického krému s arganovým olejem dvakrát denně po dobu čtyř týdnů bylo spojeno se snížením hladiny mazu a méně lesklou pletí. To by mohlo udělat z arganového oleje účinný způsob léčby akné.

Chrání vlasy před poškozením

Léčba vypadávání vlasů a suchých vlasů patřila mezi první použití arganového oleje. Ačkoli vědecká literatura konkrétně o tom, jak arganový olej prospívá vlasům, když je kštice řídká, existuje několik slibných důkazů, které podporují jeho schopnosti zvyšovat hřívu. Výzkum naznačuje, že používání arganového oleje po ošetření barvou na vlasy může snížit škody způsobené odumírajícími prameny. Jiné studie ukazují, že rostlinné oleje obecně pomáhají chránit vlasy a zvyšují lesk.

Na co si dát pozor při nákupu arganového oleje

Arganový olej můžete začlenit do své každodenní rutiny buď pomocí čistého arganového oleje, nebo pomocí arganového přípravku na pleť či vlasy. Pokud používáte čisté látky, můžete je jednoduše aplikovat přímo na obličej a vlasy. Pokud se však vydáte touto cestou, mějte na paměti, že doba trvanlivosti čistého arganového oleje se pohybuje kolem tří až čtyř měsíců. Vzhledem k tomu, že arganové stromy jsou vzácné a proces získávání oleje z ovoce je pracný, arganový olej není levný, ani by být neměl. Poptávka po produktu vedla k vykořisťování v průmyslu, konkrétně k nekalým pracovním praktikám a špatným mzdám. Mezitím je arganový strom, který zabraňuje erozi půdy a chrání vodní zdroje v neúrodné zemi Maroka, ohrožen nadměrným využíváním a odlesňováním. Ujistěte se, že nakupujete produkty z udržitelných zdrojů s poctivými obchodními praktikami.

 

Jaké jsou nejlepší vitamíny na vlasy?

Zpět do obchodu