Ovlivňuje modré světlo působící na kůži spánek?

modré světlo a spánek

Modré světlo a spánek

V roce 1998 vědci učinili mimořádný objev, svítící modré světlo na zadní straně vašich kolen by mohlo resetovat vaše vnitřní hodiny. Přineslo to fascinující možnost, že vaše pokožka může absorbovat světlo a vysílat signály, které změní váš mozek. Science, největší výzkumná publikace na světě, označila studii za jednu z nejlepších roku. Představovalo to velkou naději pro lidi s pásmovou nemocí, nespavostí, depresí a dalšími stavy, které si pohrávají s cirkadiánním rytmem, denními biologickými hodinami vašeho těla. Na druhou stranu to také naznačuje, že přílišné vystavení modrému světlu by mohlo negativně ovlivnit váš spánek, když se absorbuje kůží. Je to zajímavý nápad, ale novější výzkum původní studii zpochybnil.

Ke dzravé výživě a kvalitnímu spánku patří pohy, proto je dobré mít vhodné dámské fitness legíny na pořádný trénink.

„V kůži je cirkadiánní rytmus, ale cirkadiánní rytmus kůže není přímo citlivý na tlumené světlo nebo modré světlo. Světlo může mít na kůži jiný účinek."

Modré světlo ruší váš spánek, když se na něj díváte, řekněme, na obrazovce notebooku nebo smartphonu. Ale má to stejný dopad, když svítí na vaši pokožku? Zde je to, co potřebujete vědět o tom, jak modré světlo na kůži ovlivňuje spánek.

Původní studie: modré světlo na kůži snižuje kvalitu spánku

Vědci, kteří stáli za původní studií, věděli, že vystavení očí jasnému světlu může změnit vaše vnitřní hodiny, a chtěli zjistit, zda byste mohli získat stejné výsledky ze zářícího světla na kůži. Vědci nechali lidi ležet v temné místnosti. Účastníkům nasadili oční masky a poté na záda účastníků posvítili buď modrým světlem, nebo placebem (bez světla). Výsledky otřásly vědeckou komunitou: lidé, kterým svítilo světlo na zadní straně kolen, se tak snadno nedostali do hlubokého spánku, probouzeli se méně odpočatí a celkově se jim zhoršila kvalita spánku.

Zdálo se, že kůže byla fotosenzitivní a mohla ovládat váš cirkadiánní rytmus. Ukázalo se však, že výzkumníci udělali chybu při nastavování studie.

Nový výzkum: modré světlo na kůži neovlivňuje spánek

Vědci se začali pokoušet replikovat výsledky původní studie o modrém světle za kolenem a spánkem. Nikdo nenašel žádný účinek a nakonec další skupina výzkumníků vyvrátila zjištění původního výzkumu.

 „Největší chybou ve studii z roku 1998, bylo udržet tyto lidi vzhůru, měli zapnutou televizi.“

Ukázalo se, že výzkumníci rozptylovali účastníky televizí se zvýšenou hlasitostí. Cílem bylo, aby neusnuli, zatímco jim na kolena svítilo světlo. Hluk však ruší spánek, zejména u některých lidí. Nebylo to světlo na kůži, co narušovalo kvalitu spánku účastníků, bylo to tlachání z televize. Samozřejmě, že je to stále cenná věc, kterou je třeba vědět. Pokud žijete v hlučné oblasti, může se vám lépe spát, když v noci používáte špunty do uší nebo sluchátka s potlačením hluku. A zatímco světlo na zadní straně kolen neovlivní vaše vnitřní hodiny, existuje několik hlavních způsobů, jak svítící světlo na kůži změní vaši biologii.

 

infračervené světlo účinky

Jak světlo na kůži skutečně ovlivňuje vaše tělo a mozek

Ukázalo se, že vaše pokožka je poměrně citlivá na světlo několika různými způsoby. I když to nebude rušit váš spánek, zářící fluorescenční modré světlo (typ běžný v kancelářských budovách) na vaší kůži může zvýšit riziko rakoviny kůže.

Na druhou stranu, vystavení pokožky červenému a infračervenému světlu vám přináší všechny druhy výhod, včetně:

  •      Snížení zánětu
  •      Zbavte se akné (zejména v kombinaci s modrým světlem)
  •      Pokožka proti stárnutí díky zvýšené produkci kolagenu a snížení vrásek
  •      Rychlejší hojení ran, opět díky produkci kolagenu

 

Pro více podrobností si můžete přečíst o zdravotních přínosech terapie červeným světlem. A do budoucna se nemusíte bát vystavovat svou pleť v noci světlu. Dokud si budete chránit oči před vystavením modrému světlu, budete hluboce spát.

Chcete vědět jak zlepšit spánek?

Zpět do obchodu