Berberin a jeho účinky na hubnutí


V neustále se vyvíjejícím světě zdraví a wellness se TikTok stal hotspotem pro objevování inovativních trendů, které přitahují pozornost milionů lidí po celém světě. Od tanečních výzev po rutiny péče o pleť, uživatelé TikTok neustále zkoumají nové způsoby, jak zlepšit svou pohodu. Nejnovějším výstřelkem na této platformě je Berberine, přírodní doplněk, který někteří nadšenci nazývají „Nature's Ozempic“. V tomto blogu se ponoříme do světa Berberine, prozkoumáme jeho potenciální zdravotní přínosy a pochopíme, proč je Berberin srovnáván s farmaceutickým gigantem Ozempic.


 berberin a účinky na hubnutí

Autor fotografie: Gaston Ernesto Gonzalez Avila/istockphoto.com

 

Obsah

Potenciální zdravotní přínosy berberinu

Přírodní ozempic nebo holistický doplněk?

Buďte opatrní a vždy proveďte vlastní průzkum

Závěr

 

 

Berberin, alkaloidová sloučenina pocházející z různých rostlin, jako je Berberis a Coptis, je po staletí součástí tradiční medicíny v některých asijských kulturách. V poslední době však získal trakci díky své popularitě na platformách sociálních médií, jako je TikTok. Trend TikToku kolem Berberinu se objevil kvůli jeho údajné podobnosti s Ozempicem, lékem schváleným FDA předepisovaným ke kontrole hladiny cukru v krvi u jedinců s diabetem 2. typu v USA. Někteří uživatelé tvrdí, že Berberine může napodobit některé účinky Ozempicu, což podnítí zvědavost a zájem mezi zdravotně uvědomělými jednotlivci, kteří hledají přírodní alternativy k farmaceutickým lékům.

 

Potenciální zdravotní přínosy berberinu

Rostoucí popularita Berberinu na TikToku lze přičíst potenciálním zdravotním přínosům spojeným s jeho konzumací. Zatímco výzkum Berberine pokračuje, některé studie naznačují následující pozitivní účinky:

  • Reguluje krevní cukr: Berberin může pomoci zlepšit citlivost na inzulín, což vede k lepší kontrole krevního cukru u jedinců s diabetem 2. typu[1].
  • Řízení hmotnosti: Některé důkazy naznačují, že Berberine může pomoci při hubnutí tím, že podporuje metabolismus tuků a snižuje hromadění tuku[2].
  • Zdraví srdce: Berberin může podporovat kardiovaskulární zdraví snížením hladiny cholesterolu a snížením rizika srdečních onemocnění.
  • Protizánětlivé vlastnosti: Berberin byl studován pro své potenciální protizánětlivé účinky, které by mohly být prospěšné pro různé zdravotní stavy[3].
  • Zdraví střev: Některé výzkumy naznačují, že berberin může pomoci udržovat zdravý střevní mikrobiom a přispívá ke zdraví trávicího traktu.

 

Přírodní ozempic nebo holistický doplněk?

žena ve fitku skáče na černou bednu

Autor fotografie: Li Sun/pexels.com

 

Srovnání Berberine s Ozempic má jak zastánce, tak kritiky. I když obě látky mohou sdílet určité účinky na regulaci krevního cukru, je zásadní rozpoznat jejich zásadní rozdíly. Ozempic je lék na předpis s klinicky prokázanými účinky na řízení hladiny cukru v krvi a hmotnosti u jedinců s diabetem 2.typu. Na druhou stranu je Berberine přírodní doplněk se slibným potenciálem, ale jeho celá škála účinků a dlouhodobá bezpečnost vyžaduje další vědecké zkoumání.

Je důležité si uvědomit, že zatímco Berberine ukazuje podobné účinky, nemělo by být považováno za náhradu předepsaných léků bez konzultace se zdravotnickým pracovníkem. Diabetes 2.typu a další zdravotní stavy vyžadují personalizované léčebné plány a samoléčba bez řádného vedení může být riskantní.

 

Buďte opatrní a vždy proveďte vlastní průzkum

Jako každý doplněk, ani Berberine není zcela bez potenciálních rizik a vedlejších účinků. Může interagovat s určitými léky nebo způsobit nežádoucí účinky u některých jedinců, zejména ve vysokých dávkách. Před přidáním Berberinu do vaší wellness rutiny je důležité poradit se s poskytovatelem zdravotní péče, zvláště pokud máte nějaké již existující zdravotní potíže nebo užíváte jiné léky.

 

Závěr

trendy na tiktoku

Autor fotografie: Anton/pexels.com

 

Trend Berberinu na TikToku nepochybně upozornil na potenciální zdravotní přínosy tohoto přírodního doplňku. Je však nezbytné přistupovat k těmto trendům s vyváženou perspektivou a uznávat význam vědeckého výzkumu a odborných rad. Tak jako rady, jak správně nosit fitness legíny, nebo které jídlo je nejzdravější, vždy bychom měli udělat vlastní průzkum a zhodnotit, jestli to za to stojí. Zatímco Berberine je slibný jako holistický doplněk, který může podporovat aspekty zdraví, jako je regulace hladiny cukru v krvi a řízení hmotnosti, neměl by být považován za náhradu lékařského ošetření předepsané kvalifikovanými zdravotnickými odborníky.

Vždy upřednostňujte své zdraví a pohodu tím, že budete činit informovaná rozhodnutí a vyhledávat odborné rady při začleňování nových doplňků stravy nebo při provádění významných změn ve svém životním stylu. Spojením moderních lékařských poznatků s tradičními léky můžeme vytvořit harmonický přístup k dosažení optimálního zdraví a pohody po dlouhou dobu.

 

Informace poskytované touto webovou stránkou nebo touto společností nenahrazují přímé, individuální lékařské ošetření nebo poradenství. Je odpovědností vás a vašich poskytovatelů zdravotní péče, abyste učinili všechna rozhodnutí týkající se vašeho zdraví. Doporučujeme, abyste se poradili se svými poskytovateli zdravotní péče ohledně diagnózy a léčby jakékoli nemoci nebo stavu.

 

 Reference:

[1] Xie W, Su F, Wang G, Peng Z, Xu Y, Zhang Y, Xu N, Hou K, Hu Z, Chen Y, Chen R. Glucose-lowering effect of berberine on type 2 diabetes: A systematic review and meta-analysis. Front Pharmacol. 2022 Nov 16;13:1015045. doi: 10.3389/fphar.2022.1015045. PMID: 36467075; PMCID: PMC9709280. - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36467075/

[2] Ilyas Z, Perna S, Al-Thawadi S, Alalwan TA, Riva A, Petrangolini G, Gasparri C, Infantino V, Peroni G, Rondanelli M. The effect of Berberine on weight loss in order to prevent obesity: A systematic review. Biomed Pharmacother. 2020 Jul;127:110137. doi: 10.1016/j.biopha.2020.110137. Epub 2020 Apr 27. PMID: 32353823. - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32353823/

[3] Li Z, Geng YN, Jiang JD, Kong WJ. Antioxidant and anti-inflammatory activities of berberine in the treatment of diabetes mellitus. Evid Based Complement Alternat Med. 2014;2014:289264. doi: 10.1155/2014/289264. Epub 2014 Feb 11. PMID: 24669227; PMCID: PMC3942282. - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3942282/

 

Autor: Romana Peřková

Romana Peřková je certifikovaná holistická poradkyně pro zdraví a výživu, osobní trenérka fitness a učitelka jógy. Již více než 15 let píše Romana kreativní a podmanivý obsah pro publikace mezinárodního i místního rozsahu. I když nemůže odolat a vyzkoušet každý vědecky podložený zdravotní tip, má také zálibu v astrologii. Můžete ji najít procházet se v přírodě (samozřejmě s kávou v ruce) a o víkendech cvičit na kytaru.

Zpět do obchodu