Co je to glutamin a kdy ho brát?


V oblasti sportovní výživy je středem pozornosti aminokyselina, jménem L-Glutamin, jedna z 22 aminokyselin, která tvoří až 60 % volné zásoby aminokyselin v těle. Ačkoli není považována za esenciální aminokyselinu pro obecné zdraví, získává klíčový význam během intenzivního tréninku a pro jedince, kteří se potýkají se specifickými gastrointestinálními poruchami.


 

Co je to glutamin a kdy ho brát

Autor fotografie: Casimiro/istockphoto.com

 

Obsah

Co je glutamin?

Odkud pochází glutamin?

Je vhodný glutamin pro svalovou hmotu?

Může glutamin zlepšit imunitu?

Glutamin a jeho využití v lékařství

Kdy byste měli brát glutamin?

Závěr

 

 

Glutamin, který je uznáván jako základní stavební kámen pro zdraví svalů i imunity, je nepostradatelný pro každý sval v těle. Zjistěte více o výhodách a účincích glutaminu níže.

 

Co je glutamin?

Glutamin je životně důležitá aminokyselina rozhodující pro nervové, střevní a imunitní funkce v těle. Zatímco je přirozeně syntetizován v našich svalech a běžně se nachází v naší stravě, během intenzivního cvičení může tělesná potřeba glutaminu převýšit jeho produkci, což vede k tomu, že jej někteří považují za „podmínečně nezbytný“.

Pochopení jeho přesných účinků může být složité, ale je zřejmé, že L-glutamin hraje významnou roli zejména při cvičení a rekonvalescenci po těžkých nemocech[1].

 

Odkud pochází glutamin?

jídlo bohaté na glutamin

Autor fotografie: RDNE Stock project/pexels.com

 

Zatímco maso, ryby a určitá zelenina přirozeně obsahují různé hladiny glutaminu, sportovci těží z většího množství. Vědci vymysleli fermentační proces využívající glukózu jako zdroj uhlíku, čpavek jako zdroj dusíku a minimální množství minerálů a vitamínů jako růstových faktorů.

Tento proces poskytuje glutamin ve větším měřítku, produkuje přibližně 2000 metrických tun ročně[2].

 

Je vhodný glutamin pro svalovou hmotu?

Siloví sportovci a kulturisté se obracejí na glutamin pro jeho antikatabolické vlastnosti, které brání odbourávání svalové tkáně. Tento atribut je nezbytný pro ty, kteří vyžadují funkční svalovou hmotu, jako jsou hráči rugby nebo kulturisté, kteří se připravují na soutěž a zároveň si chtějí udržet své těžce vydřené svaly. Dbát bychom měli na vhodnou suplementaci a fitness oblečení, které by mělo vydržet i náročnější trénink.

Jedním ze způsobů, jak toho glutamin dosahuje, je zvýšení hydratace svalových buněk, což je promotor anabolických procesů.

Může glutamin zlepšit imunitu?

Glutamin také působí jako palivo pro imunitní systém. Již dlouho bylo zjištěno, že vyčerpání glutaminu v důsledku intenzivního tréninku nebo nemoci může nepříznivě ovlivnit imunitní funkce.

Studie publikovaná v European Journal of Applied Physiology and Occupational Physiology prokázala, že sportovci, kteří se zabývají přísným tréninkem a kteří suplementovali glutamin, zažívali méně časté a méně závažné onemocnění ve srovnání s těmi, kteří tak neučinili[3].

Glutamin a jeho využití v lékařství

Pozoruhodný přínos glutaminu se rozšiřuje i na jeho použití v nemocnicích k potlačení ztráty svalové hmoty u pooperačních pacientů[4].

Studie ukázaly, že ti, kteří dostávali doplňky glutaminu, jako je glutaminový prášek, zaznamenali menší ztrátu svalové hmoty ve srovnání s těmi, kteří jej neužívali, a to i během období odpočinku na lůžku.

Kdy byste měli brát glutamin?

glutamin před spaním

Autor fotografie: John-Mark Smith/pexels.com

 

Optimální doba užívání L-glutaminu se může lišit v závislosti na vašich konkrétních cílech a životním stylu. Zde jsou některé běžné scénáře:

  • Po tréninku: Užívání glutaminu po tréninku může pomoci při regeneraci svalů a snížit bolestivost svalů. To je zvláště výhodné pro sportovce a jednotlivce zabývající se intenzivním fyzickým tréninkem.
  • Před spaním: Někteří lidé užívají glutamin před spaním, aby podpořili regeneraci svalů během noci. Může také pomoci zabránit rozpadu svalů během období půstu, jako je noc.
  • Prázdný žaludek: Užívání glutaminu nalačno, obvykle ráno, může pomoci maximalizovat absorpci. To je zvláště důležité, pokud jej používáte k podpoře zdraví střev.
  • S jídlem: L-glutamin můžete užívat také s jídlem. To může být prospěšné pro ty, kteří jej používají k podpoře zdravého trávení, protože může pomoci zachovat integritu střevní výstelky.
  • Během nemoci nebo stresu: Během nemoci, zranění nebo vysokého stresu se může zvýšit poptávka vašeho těla po glutaminu. V takových případech lze doporučit užívání vícekrát denně.
  • Před intenzivním tréninkem: Pokud se věnujete obzvláště namáhavému nebo dlouhému tréninku, užívání L-glutaminu před ním může pomoci podpořit svaly během cvičení.
  • Podle pokynů zdravotníka: Pokud užíváte glutamin kvůli specifickým zdravotním problémům, jako jsou poruchy trávení nebo jiné zdravotní stavy, je důležité dodržovat pokyny svého poskytovatele zdravotní péče.

 

Závěr

Pamatujte, že individuální potřeby se mohou lišit, takže je vždy nejlepší poradit se se zdravotnickým pracovníkem nebo registrovaným dietologem, který vám může poskytnout personalizované rady na základě vašich jedinečných okolností a zdravotních cílů.

 

Reference

[1] P Stehle, J Zander, N Mertes, S Albers, C Puchstein, P Lawin, P Fürst - Effect of parenteral glutamine peptide supplements on muscle glutamine loss and nitrogen balance after major surgery - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2563409/

[2] Kusumoto I. Industrial production of L-glutamine. J Nutr. 2001 Sep;131(9 Suppl):2552S-5S. doi: 10.1093/jn/131.9.2552S. PMID: 11533312. - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11533312/

[3] L M Castell, J R Poortmans, E A Newsholme - Does glutamine have a role in reducing infections in athletes? - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8803512/

[4] F Hammarqvist, J Wernerman, R Ali, A von der Decken, E Vinnars - Addition of glutamine to total parenteral nutrition after elective abdominal surgery spares free glutamine in muscle, counteracts the fall in muscle protein synthesis, and improves nitrogen balance - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2494960/

 

Autor: Štěpánka Motlová

Štěpánka je pětinásobná autorka, která píše o výživě, fitness a přirozeném zdraví. Je držitelkou titulu v žurnalistice. Od roku 2008 využívá svou vášeň pro zdraví a pohodu k tomu, aby svým psaním pomáhala ostatním. Získala certifikace v oblasti zdravotního koučování a fitness výživy a je instruktorkou jógy. Poté, co žila a vařila na třech kontinentech, nyní žije v Berlíně se svým manželem a čtyřmi kočkami

Zpět do obchodu