Jsou umělá sladidla špatná?


Ve světě, kde stále více převládají zdravé volby, se role sladidel v naší stravě dostala pod kontrolu. Umělá sladidla, kdysi oslavovaná jako revoluce v nízkokalorických alternativách, vyvolala vášnivou debatu mezi zdravotníky, výzkumníky i každodenními spotřebiteli.

Jak se pohybujeme krajinou výživy, pochopení výhod a nevýhod těchto náhražek cukru se stává prvořadým.

Tento blog si klade za cíl demystifikovat umělá sladidla, ponořit se do jejich původu, typů, výhod, potenciálních obav a nabídnout informace o tom, jak činit informovaná rozhodnutí o jejich zařazení do vašeho jídelníčku.


 

jsou umělá sladidla špatná

Autor fotografie: Marta Nogueira/pexels.com

 

Obsah

Původ umělých sladidel

Jsou umělá sladidla bezpečná?

Nový pohled na sladidla

Je pro vás sukralóza špatná

Proč je aspartam špatný?

Závěr

 

 

 

Pokračujte ve čtení, abyste objevili pravdu o těchto zajímavých přírůstcích do naší moderní spíže. Na našich stránkách nenajdete jen dámské sportovní legíny, ale i užitečné rady a tipy ohledně fitness a výživy.

 

Původ umělých sladidel

žena rozbaluje umělé sladidlo

Autor fotografie: Highwaystarz-Photography/istockphoto.com

 

Umělá sladidla, známá také jako nenutriční sladidla, se zrodila z touhy poskytnout sladkou chuť bez kalorické nálože cukru. První z nich, sacharin, byl objeven na konci 19. století a získal si oblibu v době nedostatku cukru. Od té doby se objevilo nespočetné množství alternativ, včetně aspartamu, sukralózy a steviol-glykosidů (pocházejících z rostliny stévie). Tato sladidla si našla cestu do široké řady produktů, od dietních perlivých nápojů až po dezerty bez cukru.

 

Jsou umělá sladidla bezpečná?

Regulační agentury ve Spojeném království, včetně Food Standards Agency (FSA) a Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), rozsáhle přezkoumaly vědecké důkazy a považovaly umělá sladidla, jako je aspartam, sukralóza, sacharin a acesulfam draselný, za bezpečná pro konzumaci v rámci stanovené přijatelné denní spotřeby úrovně příjmu (ADI)[1].

V květnu 2023 Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno vydala aktualizované pokyny pro používání necukrových sladidel a světem výživy se to rozvířilo. Pro ty z nás, kteří se zavázali ke zdravému životnímu stylu, tento vývoj zpochybňuje způsob, jakým přemýšlíme o sladidlech a jejich roli v naší fitness cestě. Pojďme se ponořit do podrobností těchto pokynů a do toho, jak by mohly ovlivnit náš přístup k výživě. Necukerná sladidla, často oslavovaná jako nízkokalorické nebo nulakalorické alternativy cukru, si získala obrovskou popularitu ve zdravotnictví a fitness průmyslu. Tato sladidla, včetně známých názvů jako aspartam, sukralóza, sacharin a steviol-glykosidy (nacházející se ve stévii), slibují sladkost, po které toužíme, bez kalorií, kterým se snažíme vyhnout.

Přesto se objevily obavy ohledně jejich dlouhodobých účinků. Některé studie naznačují možné souvislosti mezi konzumací necukrových sladidel a metabolickými poruchami, změnami ve zdraví střev a zvýšenou chutí na sladké. Navíc existují důkazy, že intenzivní sladkost může vést ke snížené citlivosti na sladkosti, což nás nutí hledat ještě sladší možnosti.

 

Nový pohled na sladidla

V reakci na tyto obavy WHO zveřejnila konkrétní pokyny týkající se používání necukrových sladidel. Organizace nedoporučuje spoléhat se na tato sladidla při kontrole hmotnosti a snížení rizika nepřenosných nemocí (NCD). Při hubnutí nám mohou pomoci nápoje na bázi sladidel. Bylo prokázáno, že dokáží snížit pocity hladu[2]. Toto doporučení vychází z důkladného přezkoumání vědeckých důkazů, jejichž cílem je poskytnout jasnější směr jak pro fitness nadšence, tak pro zdravotníky.

WHO zdůrazňuje, že zatímco sladidla bez cukru mohou nabídnout krátkodobé snížení příjmu kalorií, jejich dlouhodobé účinky na metabolismus, chutě a celkové stravovací návyky zůstávají nejisté. Místo toho organizace vyzývá jednotlivce, aby přijali holistický přístup ke zdraví a kondici se zaměřením na vyváženou stravu, pravidelné cvičení a udržování zdravého životního stylu.

 

Je pro vás sukralóza špatná?

žena dává do kávy tabletu sladidla

Autor fotografie: nensuria/istockphoto.com

 

Dalším oblíbeným sladidlem používaným v mnoha doplňcích a potravinách je sukralóza. Sukralóza je nenutriční sladidlo, které se nejčastěji vyskytuje ve Splenda a mnoha nízkokalorických ochucených potravinách, jako jsou proteinové prášky, tyčinky, jogurty, dietní nápoje a další nízkokalorické položky.

Ve studii z roku 2000 pozorovali účinky podávání sukralózy lidem, studie pozorovala účinky konzumace 125 mg po dobu 3 týdnů, 250 mg po dobu 4 týdnů a 500 mg sukralózy po dobu 5 týdnů. Vědci nenašli žádný rozdíl mezi skupinou se sukralózou a skupinou s placebem[3]. Dále nedávný přehled od Berry (2016), kde konkrétně zkoumali, zda má sukralóza souvislost s karcinogenitou; Nezjistilo se, že by sukralóza měla toxické nebo karcinogenní účinky[4].

Na základě důkazů FDA schválila denní příjem 5 mg/kg tělesné hmotnosti/den. Jedno balení Splenda obsahuje 12 mg sukralózy, což znamená, že osoba vážící 75kg může mít 28 balíčků Splenda denně. Podle studie se zdá, že sukralóza nebude škodlivá, pokud se konzumuje v normálním rozmezí a při bezpečném umírnění. Stejně jako u většiny věcí ve výživě je klíčem umírněnost. Začlenění různých potravin a sladidel do vaší stravy, včetně přírodních možností, jako je ovoce a příležitostné použití umělých sladidel, může přispět k vyváženému přístupu k výživě. Máte-li konkrétní zdravotní problémy nebo stavy, konzultace se zdravotnickým pracovníkem nebo registrovaným dietologem vám může poskytnout personalizované poradenství ohledně spotřeby sladidel.

Proč je aspartam špatný?

V červenci roku 2023 přišla Světová zdravotnická organizace (WHO) s tvrzením, že aspartam je špatný a může dokonce zvětšit riziko rakoviny[5], proto doporučuji se tomuto sladidlu vyhnout.

 

Závěr

I když nové pokyny WHO mohou zpochybnit naše současné chápání, zdůrazňují důležitost zvážení širšího dopadu našich dietních rozhodnutí. Spoléhat se pouze na sladidla bez cukru jako základní kámen naší cesty fitness nemusí poskytnout komplexní zdravotní přínosy, o které usilujeme. Místo toho jsme vyzýváni, abychom přijali vyvážený a ohleduplný přístup k výživě. To zahrnuje upřednostňování celých, minimálně zpracovaných potravin, dbát na velikost porcí a zvažovat náš celkový kalorický příjem. Při rozhodování o stravování je navíc nezbytné zohlednit naše individuální preference a kulturní zvyklosti.

Umělá sladidla mohou být užitečným nástrojem při snižování příjmu cukru, jsou-li používána s mírou, zejména pro osoby se specifickými dietními potřebami nebo zdravotními problémy. Nadměrná konzumace však může vést k upřednostňování příliš sladkých chutí, což potenciálně snižuje požitek z přirozeně sladkých potravin, jako je ovoce. Je důležité mít na paměti psychologický dopad umělých sladidel, protože mohou zvýšit touhu po sladkých potravinách, což může bránit úsilí o přijetí zdravější stravy. Role umělých sladidel ve vaší stravě nakonec závisí na individuálních potřebách, preferencích a zdravotních cílech. Dosažení rovnováhy a informovaná rozhodnutí vám umožní efektivně je využít při snižování příjmu cukru při zachování zdravé stravy.

Aktualizované pokyny WHO týkající se necukrových sladidel představují významný milník ve výživě založené na důkazech. I když tato sladidla mají své místo, neměla by být jediným cílem naší fitness cesty. Ucelený přístup ke zdraví, zahrnující vyváženou stravu, pravidelné cvičení a zdravý životní styl, zůstává klíčem k dosažení a udržení optimální úrovně kondice. Upřednostněním plnohodnotných potravin a pečlivé výživy můžeme podniknout proaktivní kroky k dosažení našich fitness cílů.

 

Reference

[1] Food additives - https://www.food.gov.uk/safety-hygiene/food-additives

[2] John C Peters, Holly R Wyatt, Gary D Foster, Zhaoxing Pan, Alexis C Wojtanowski, Stephanie S Vander Veur, Sharon J Herring, Carrie Brill, James O Hill - The effects of water and non-nutritive sweetened beverages on weight loss during a 12-week weight loss treatment program - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24862170/

[3] A Roberts, A G Renwick, J Sims, D J Snodin - Sucralose metabolism and pharmacokinetics in man - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10882816/

[4] Colin Berry, David Brusick, Samuel M Cohen, Jerry F Hardisty, V Lee Grotz, Gary M Williams - Sucralose Non-Carcinogenicity: A Review of the Scientific and Regulatory Rationale - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27652616/

[5] Aspartame hazard and risk assessment results released - https://www.who.int/news/item/14-07-2023-aspartame-hazard-and-risk-assessment-results-released

 

Autor: Radek Mařík

Radek Mařík je vědecký spisovatel se zkušenostmi v psychofarmakologii a výživě. Mařík získal titul v oboru neurovědy. Jeho zájmy a odborné znalosti zahrnují zdraví, výživu, neurovědu, psychologii a jídlo. Když nepíše, vaří, studuje vinařství, soutěží v brazilském jiu jitsu a pouští si největší hity 80. let.

Zpět do obchodu