Jak zlepšit zdraví střev a podpořit svůj mikrobiom?

zdravý mikrobiom

Jak na zdravý mikrobiom?

Cítíte se na dně? Řešíte kožní problémy? Cítíte se neustále nafouklí? Všechny tyto problémy a další, lze vysledovat zpět ke zdraví vašich střev. Ukazuje se, že desítky miliard mikrobů ve vašem trávicím traktu jsou mistrovskými loutkáři zdravého střeva. Zjistěte, jak můžete podpořit zdravé trávení pomocí správných potravin pro zdraví střev a wellness doplňků.

Ke zlepšení svého zdraví je také zapotřebí pohyb, proto máme v nabídce sportovní oblečení, které vám pomůže ve vaší cestě.

Co je zdraví střev?

Vaše tělo je domovem bilionů mikroskopických organismů, bakterií, hub, virů a dalších mikrobů, které obývají téměř každou vaši část. Tento rušný ekosystém mikroorganismů tvoří to, co je známé jako lidský střevní mikrobiom. Většina vašich mikrobů žije ve vašem střevě. Bakterie jsou nejvíce studovanými střevními mikroby. Vědci objevili přes 1000 druhů bakterií ve střevech. Tito brouci dělají hodně, tráví vaše jídlo, udržují váš imunitní systém v chodu, chrání vaše střeva, odstraňují z těla toxiny z okolního prostředí, produkují vitamíny B a vytvářejí vitamín K, který pomáhá srážet vaši krev.

Lidské zdraví je přinejmenším komplikované. Podobně, střevní mikrobiom každého člověka je jedinečný, ačkoli určité kombinace mikrobů (a jejich různorodá směs) jsou charakteristickým znakem zdravých střev. Vaše střevní flóra také obsahuje malé množství „špatných“ bakterií. Jejich přítomnost je zcela normální, ale my nechceme, aby to tyto mikroby převzaly. Proto je důležité udržovat rovnováhu mezi dobrými a špatnými. Chcete živé komunity, kde se daří dobrým bakteriím a kde jsou špatné bakterie drženy pod kontrolou.

Zdraví střev začíná v mládí

První dávku mikrobů dostanete už při narození, když projdete porodními cestami své matky. Odtud se váš mikrobiom mění během prvních pár let života, ovlivněný mikroby v mateřském mléce, antibiotiky a vašimi prvními pevnými potravinami. Vaše střevní mikroflóra se stabilizuje kolem 3 let. Tento časný vývoj střevní flóry je kritický, protože udává tón pro vaše zdraví střev a pro váš život. Vědci se začali mnohem blíže zabývat střevním mikrobiomem a jeho spojením téměř se vším v těle. Střevo, které není v rovnováze, může vést k nejrůznějším problémům. Ve skutečnosti je těžké najít stav, který nějakým způsobem nesouvisí se zdravím střev, protože může ovlivnit vše od vaší hmotnosti až po vaši pohodu.

Jaké jsou příznaky nerovnováhy střev?

Když vaše střevní bakterie nejsou v rovnováze, vaše tělo není schopno strávit jídlo. Pokud pociťujete nebo si všimnete některého z následujících příznaků, můžete mít střevní nerovnováhu:

 •      Přecitlivělost na potraviny nebo alergie
 •      Trávicí problémy, jako je občasná plynatost a nadýmání
 •      Změny hmotnosti
 •      Kožní problémy
 •      Únava
 •      Změny nálady
 •      Potíže se soustředěním

Vaše střevní bakterie mohou také ovlivnit váš imunitní systém. Ve skutečnosti jde zdraví střev a imunitního zdraví ruku v ruce, což je jen další důvod, proč udržovat vaše střeva vyvážená a zdravá.

 

Co ovlivňuje zdraví střev?

Vaše střevní flóra, vaše strava a síla vaší střevní výstelky určují zdraví vašich střev (a vaše celkové zdraví). Udržet vaše střevo v rovnováze je delikátní tanec a je toho hodně, co ho může naklonit špatným směrem. V dospělosti se zdraví vašeho střevního mikrobiomu změní, když:

 

 •      Jíte zpracované potraviny
 •      Onemocníte
 •      Pijtete alkohol nebo berete drogy
 •      Zažijete stres
 •      Zhubnete nebo přiberete
 •      Zestárnete
 •      Cestujete do zámoří nebo do nového prostředí
 •      Užíváte léky, které ovlivňují mikrobiom

 

léky a střevní mikrobiom

Jak mohu zlepšit zdraví svých střev?

Zlepšení zdraví vašich střev začíná tím, co jíte. Je to nejpřirozenější způsob, jak podpořit vaše dobré střevní bakterie. Jedí to, co jíte vy, tak je dobře krmte. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, jak vyživovat dobré střevní bakterie.

Omezte cukr

Pokud uděláte jednu změnu, abyste zlepšili zdraví svých střev, udělejte to takto. Špatné bakterie milují cukr a živí se jím. Omezte cukr (včetně fruktózy v ovoci), sacharidy s nízkým obsahem živin, konvenční mléčné výrobky a alkohol.

Jezte více celozrnných potravin

Charakteristickým znakem prosperujícího trávicího systému je vyvážený střevní mikrobiom.

Zvyšte příjem vlákniny

Nemluvíme o kartonových cereáliích vyrobených z celých zrn. Obiloviny a luštěniny jsou sice zdrojem vlákniny, ale jsou také zdrojem antinutrientů, které mohou přispívat k zánětům a bránit vstřebávání živin. Doporučujeme sáhnout po listové zelenině, ořeších, kořenové zelenině a prebiotikách

Doplňky pro zdraví střev

Ne všechny doplňky pro zdraví střev jsou stejné. Některé pomohou vyvážit prospěšné střevní bakterie. Jiní mohou ve skutečnosti způsobit, že se budete cítit mizerně. Zde je to, co byste měli vědět o tom, jak zlepšit zdraví střev pomocí cílených doplňků.

Užívejte probiotika pro zdraví střev

Probiotické doplňky pomáhají podporovat zdraví střev přidáním prospěšných bakterií do vašeho střevního mikrobiomu. Probiotika můžete získat ve fermentovaných potravinách, jako je kimchi, kysané zelí a kefír, a také v probiotických doplňcích. Zde je jedno upozornění, ne všechna probiotika jsou stejná. Některé kmeny mohou zvýšit hladinu histaminu, stejné chemické látky, kterou vaše tělo produkuje během alergické reakce. Příliš mnoho histaminu způsobuje zánět v těle. To do značné míry závisí na vaší vlastní biologii, někteří lidé tolerují fermentovaná jídla, jako je tempeh a miso, zatímco jiní se po jídle bohatých na histamin cítí nafouklí, malátní nebo zamlžení.

Nakrmte své dobré bakterie prebiotiky

Probiotika je potřeba jíst. Ke krmení dobrých střevních bakterií potřebujete prebiotika. Prebiotika můžete získat ze zeleniny bohaté na rozpustnou vlákninu (jako jsou sladké brambory, růžičková kapusta a pórek), čokolády a prebiotických doplňků. Experimentujte také s potravinami s vysokým obsahem rezistentního škrobu, jako je mouka z jitrocele a zelených banánů, syrový bramborový škrob a vařená a chlazená bílá rýže.

Získejte více kolagenu

Kolagen je jedním ze stavebních kamenů vašeho gastrointestinálního traktu. Jezte potraviny bohaté na kolagen, jako je kostní vývar a maso z orgánů.

Zkuste aktivní uhlí

Aktivní kokosové uhlí je forma uhlíku, která se používá po tisíce let k detoxikaci těla a zlepšení trávicího zdraví. Aktivní uhlí se váže na toxiny a chemikálie ve střevech.

Jak otestovat zdraví svých střev

Poznejte své hovínko

Může to znít legračně, ale to, že se stanete expertem na vlastní stoličky, vám hodně napoví o tom, co se děje ve vašich střevech. Chcete se podívat na konzistenci stolice, zda plave nebo klesá, její barvu a jak často chodíte (jednou nebo dvakrát denně je známkou silného trávení, zatímco zácpa je červeným praporkem).

Promluvte si se svým lékařem

Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o vašem zdraví střev a trávení. Mohou vám pomoci porozumět vašemu střevu, navrhnout změny životního stylu a stravování a poslat vás ke gastroenterologovi.

 

Závěr

Možná vás překvapí, že duševní zdraví, energie a imunita spolupůsobí s trávením. Ale dává to smysl, když se nad tím zamyslíte, váš střevní mikrobiom je zodpovědný za rozklad jídla, které přeměníte na energii, která pohání celé vaše tělo, od svalů až po mozek. Pokud se tedy chcete starat o své zdraví, cítit se skvěle a budovat pevné základy pro celkovou pohodu, řiďte se mikrobiomem.

 

Přečtěte si náš další článek, kde se dozvíte, jak uzdravit svá střeva.

Zpět do obchodu