Sója a její vliv na naše zdraví

sojové tofu

Je sója špatná?

Téměř 40 let byla sója jednou z největších zdravých potravin na světě. Vegetariáni ji chválili jako kompletní protein. Lékaři vyznávali účinky na snížení cholesterolu. Tofu a sójové mléko se staly běžnými domácími produkty, které můžete vidět dodnes. Sója má však toxickou stránku. Ne všechno je špatné, ve skutečnosti některé druhy sóji mohou být docela dobré, ale celkově se sójovými boby přichází řada problémů, které odborníci na výživu ze staré školy přehlížejí. Zde je rozpis dobrých i špatných stránek sóji a jaké druhy byste měli jíst, pokud jsou vůbec nějaké.

Sójové produkty u nás nenajdete, ale máme v nabídce třeba dámské legíny, které máme v několika provedeních.

Nevýhody sóji

Kyselina fytová pohlcující živiny

Sója má vysoký obsah kyseliny fytové, což je antinutrient, který vám brání vstřebávat železo, zinek, vápník, mangan a hořčík. Kyselina fytová snižuje nutriční hodnotu jakéhokoli jídla, které obsahuje sóju, a konzumace velkého množství sóji (nebo jiných potravin s vysokým obsahem kyseliny fytové, jako jsou celozrnné výrobky) vás vystavuje riziku nedostatku železa a zinku, zvláště pokud jste vegetarián.

Lektiny

Rostliny produkují škodlivé bílkoviny zvané lektiny jako sebeobranu proti hladovým zvířatům. Sója má vysoký obsah specifické třídy lektinu zvaného aglutinin, který se tak jmenuje, protože způsobuje aglutinaci (shlukování) vašich červených krvinek a zhoršuje průtok krve. Aglutininy mohou roztrhnout díry ve vaší střevní výstelce, což umožní bakteriím uniknout do vašeho krevního oběhu a způsobit autoimunitní a alergické problémy. Aglutininy také vyživují E. coli ve vašem střevě, což může vést k přerůstání střev. Lektiny v sóji (a v arašídech a pšenici) jsou tepelně stabilní, takže jejich vaření nebude mít žádný vliv. Fermentace však enzymaticky štěpí sójové lektiny. Někteří lidé snesou hodně lektinů, jiní jsou na ně naopak velmi citliví. Pokud jste citliví na lektin, pravděpodobně se budete chtít vyhnout většině sóji a produktů na bázi sóji.

GMO sója a glyfosát

Byla to jedna z prvních GMO plodin, která si získala širokou popularitu, a dnes je více než 80 % sóji pěstované na planetě geneticky modifikováno. Problémy s GMO plodinami jsou nad rámec tohoto článku. V roce 1994 společnost Monsanto, největší zemědělská společnost na světě, geneticky modifikovala sóju, aby přežila mnohem větší expozici pesticidům než organická sója. Společnost Monsanto začala prodávat svou sóju odolnou vůči pesticidům, aby doplnila svůj pesticid Roundup. Hlavní složka Roundupu, glyfosát, je karcinogenní a ničí integritu půdy. Když studie začaly zjišťovat velmi vysoké hladiny glyfosátu v této sóje, Monsanto odpovědělo tím, že se jedná o „extrémní úrovně“, které nejsou normou. Následná studie zjistila, že 70 % GMO sóji má hladiny glyfosátu, které Monsanto nazývá „extrémní“, a že živiny v GMO sójových bobech postřikovaných glyfosátem jsou nižší než v organické sóji, pravděpodobně kvůli poklesu kvality půdy.

 

sojové mléko

Má sója estrogenní účinky?

Sója má špatnou pověst pro své fytoestrogeny, které se vážou na vaše estrogenové receptory a napodobují lidský estrogen. Anti-fytoestrogenový sentiment pochází ze dvou věcí:

  • Případová studie muže, u kterého se vyvinula gynekomastie (mužská prsa), nízký testosteron a velmi vysoký estrogen díky sóji v jeho stravě.
  • Několik studií na potkanech ukazuje, že sójové fytoestrogeny způsobují neplodnost u samců potkanů a přispívají k růstu rakoviny prsu u potkaních samic.

 

Ze začátku to zní děsivě. Podívejte se však hlouběji a uvidíte, že muž, který si nechal narůst mužská prsa a snížil produkci testosteronu, pil tři litry sójového mléka denně a že krysy neumí metabolizovat fytoestrogeny, ale lidé ano. Fytoestrogeny stále ovlivňují vaše estrogenové receptory, ale jejich účinky jsou mírnější, než se mnoha lidem zdá. Pokud se neživíte výhradně tofu, sója vám pravděpodobně nezhorší hladinu estrogenu, ale mírná aktivace vám také neprospěje, a pokud máte nízký testosteron, vaše hormony se naruší ještě více.

Vždy zkontrolujte štítky

Sója je jednou z nejběžnějších potravinářských přídatných látek, protože je levná na výrobu a má vysoký obsah MSG a bílkovin. Téměř všechny zpracované potraviny obsahují sóju v té či oné formě a mnoho nepasených zvířat má sóju v krmivu. Vždy si zkontrolujte, zda na štítcích není skrytá sója. Jednou z forem, které se netýkají, je sójový lecitin, chybí mu téměř všechny útočné složky sóji.

 

sójové produkty

Je fermentovaná sója zdravá?

Většina čerstvé sóji a produktů na bázi sóji, například edamame, tofu a texturovaný sójový či rostlinný protein jsou špatné zprávy. Fermentovaná sója může být jiný příběh, záleží na tom, jak dobře ji snášíte. Fermentace ničí lektiny a kyselinu fytovou v čerstvé sóji, ale fermentační proces produkuje histamin, stejnou chemikálii, kterou vaše tělo vytváří během alergické reakce. Sójová omáčka má poměrně vysoký obsah histaminu, což může u některých lidí způsobit problémy. Chcete-li otestovat svou citlivost na histamin, vyzkoušejte trochu tamari (bezlepková sójová omáčka) a poté sledujte otok, zarudnutí, kapání z nosu, překrvení nebo svědění. Tamari má také nižší obsah fytoestrogenů než nefermentované formy sóji, ale to je proto, že většina tamari je fermentována pomocí Aspergillus oryzae, houby, která je členem stejné rodiny, která obsahuje toxické druhy plísní. Pokud jste alergičtí na plísně, nemusí vám sojová omáčka dělat dobře.

Všechny výše uvedené body platí také pro miso, sójový produkt používaný k výrobě miso polévky, která je u sushi obvyklá. Pokud zvládnete histamin a nejste alergičtí na Aspergillus, trochu tamari nebo miso tu a tam pravděpodobně neuškodí. Ujistěte se, že dostanete organické tamari a miso bez GMO, abyste se vyhnuli pesticidům. Nejlepší formou sóji je pravděpodobně natto, polarizační fermentovaný sojový pokrm, který je buď lahodný, nebo nejhnusnější, co kdy ochutnáte, podle toho, koho se zeptáte. Má silný hnilobný zápach a mazlavou konzistenci. Je to nejkoncentrovanější potravinový zdroj vitamínu K2 na světě a má řadu bakterií a fermentovaných vedlejších produktů, které mohou pomoci vašemu střevu. Zkuste natto s rýží a trochou pálivé omáčky, abyste vyvážili výraznou chuť. Stejně jako tamari a miso má natto vysoký obsah histaminu, takže si uvědomte, jak se cítíte, a ujistěte se, že získáváte organické natto, abyste se vyhnuli problémům s pesticidy a GMO.

 

Přečtěte si náš článek, který je určený pro vegany, kde vám vysvětlíme, jak nabrat svaly, když jsem vegan.

Zpět do obchodu