Proč byste neměli přehlížet nedostatek cholinu?

cholin v potravinách

 

Když jsme byli s manželkou připraveni stát se rodiči, provedli jsme spoustu výzkumů o těhotenství a raném dětství. Chtěl jsem dát svým dětem ten nejlepší začátek a hlavně jsem se chtěl ujistit, že jejich mozky porostou dobře, jak jen mohou. Nejrychlejší růstová fáze, kterou mozek prochází, probíhá od početí do věku 3 let. Roky kojenců a batolat jsou kritickým obdobím, kdy dítěti dodáte živiny a energii, kterou mozek potřebuje pro vývoj. Tehdy jsem začal věnovat pozornost cholinu, protože cholin je životně důležitý pro raný vývoj mozku. Čím více jsem o tom četl, tím více jsem chápal, že je to také pro dospělé, pro věci jako kontrola svalů, metabolismus, zdraví jater a mnoho dalšího.

Pokud jste někdy zažili mozkovou mlhu, svalové záškuby, potíže s pozorností nebo učením, nepředvídatelné nálady nebo brnění nervů, možná budete potřebovat více cholinu. Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, co cholin dělá a zda potřebujete cholinový doplněk.

Potřebujete obměnit šatník? Pak naše damske fitness leginy jsou správnou volbou.

Co je cholin?

Je cholin nezbytný? Až donedávna byl cholin považován za neesenciální živinu, protože si ho vytváří lidské tělo. Od konce 90. let se vědci shodli na tom, že cholin je základní živina, protože ho nevyrábíte v dostatečném množství, abyste uspokojili své potřeby, a rozdíl musíte kompenzovat jídlem nebo doplňky. Je cholin vitamín? Aktivita cholinu je jistě podobná vitaminům, je tak podobná vitaminům B, že jej výrobci často zahrnují do přípravků B komplexu a prenatálních vitaminů. Vědci však oficiálně neoznačili cholin jako vitamín, protože výzkumníci dosud nestanovili kritéria nedostatku pro lidi. Takže, co je cholin? Stručně řečeno, je to živina, která je zásadní pro fungování vašeho těla, a musíte ji získat z vnějších zdrojů, abyste ji měli dostatek.

Co dělá cholin?

Cholin je jedinečný v tom, že je nepostradatelný pro mnoho procesů v těle, které spolu zdánlivě nesouvisí. Zde je několik funkcí, které zahrnují cholin:

Cholin napomáhá vývoji dětí

Cholin se podílí na několika životně důležitých tělesných procesech, počínaje vývojem plodu. Prenatální vitamíny obvykle obsahují cholin, protože je zásadní pro zdravý vývoj plodu, zejména mozku a nervového systému.

Cholin vytváří silné buněčné membrány

Cholin je důležitou součástí fosfolipidů, které tvoří buněčné membrány. Chcete silné buněčné membrány, aby byly vaše buňky odolné vůči poškození a aby jednotlivé buňky plnily své funkce efektivněji.

Cholin vám pomůže efektivně využít tuk

Další funkcí cholinu je transport tuku. Cholin má klíčovou roli při odstraňování tuků z jater, aby je vaše tělo mohlo využít. Potřebujete, aby vaše tělo bylo schopno odebrat tuky z jater a poslat je do krevního oběhu, aby je vaše tělo mohlo využít pro energii, pomáhat absorbovat živiny rozpustné v tucích a vytvářet součásti mozku, jako je myelin. Na druhou stranu, pokud tuk zůstane v játrech, skončíte s tukovým onemocněním jater, které může způsobit bolest, zvětšení jater, extrémní únavu a toxické přetížení.

 

Cholin a methylace

Cholin se také účastní metylace, části metabolismu, která pomáhá vašemu tělu:

 •      Produkujte a opravujte DNA
 •      Detox
 •      Regulujte histamin
 •      Podporujte zdraví očí
 •      Doplňte své buňky

Vysoké dávky cholinu snížily poškození DNA u mužů s metylačními problémy.

Cholin a kontrola svalů

Cholin je stavebním kamenem acetylcholinu, chemického posla mezi vašimi nervy a svaly, který říká svalům, kdy se mají aktivovat. Nedostatek acetylcholinu může mít vážné účinky, například léky, které narušují tuto cestu, mohou způsobit svalové křeče, nepravidelný srdeční tep a dokonce paralýzu.

Cholin a mozek

Cholin je nootropikum, doplněk, který zlepšuje kognitivní funkce. Vzhledem k tomu, že při počítání, zpracování a řešení problémů spotřebováváte tolik acetylcholinu, mít dostatek cholinu znamená mít acetylcholin, který potřebujete pro pozornost a soustředění.

Bonus: více cholinu dostupného pro váš mozek znamená méně zánětů mozku, což je skvělé pro učení, paměť, zaměření a náladu.

 

brokolice a cholin

Příznaky nedostatku cholinu

Můžete mít nedostatek cholinu, pokud zažijete věci jako:

 

 •      Přetrvávající únava nebo únava
 •      Snížená schopnost přemýšlet o věcech nebo řešit problémy
 •      Obtížné získávání nových informací
 •      Emoční výkyvy nebo poruchy nálady
 •      Potíže s pamětí
 •      Bolest svalů
 •      Bolest nervů nebo mravenčení

 

Nedostatek cholinu a ztučnění jater

Vzhledem k tomu, že cholin má tak zásadní roli v transportu tuku, v případě nedostatku může tuk v játrech stagnovat a způsobit ztučnění jater. Lékaři dokázali zvrátit ztučnění jater související s TPN (TPN je zkratka pro celkovou parenterální výživu, což znamená dostat 100 % vaší výživy intravenózní infuzí) u pacientů pouhým přidáním 2 g cholinu do jejich výživy.

Jaké potraviny mají vysoký obsah cholinu

Můžete suplementovat, ale můžete získat potřebný cholin, pokud budete pravidelně jíst potraviny s vysokým obsahem cholinu. Ujistěte se, že se do vašeho nákupního košíku pokaždé dostane řada následujících potravin:

 •      Hovězí játra
 •      Vejce
 •      Hovězí
 •      Růžičková kapusta
 •      Brokolice
 •      Vysoce kvalitní divoké ryby a korýši (tuňák, losos, hřebenatka)
 •      Květák
 •      Hrách
 •      Zelí
 •      Mrkve
 •      Kiwi

Dalším zdrojem cholinu je slunečnicový lecitin, který poskytuje fosfatidylcholin, který se rozkládá na cholin. Můžete si vzít slunečnicový lecitin v kapsli nebo smíchat prášek do smoothies. Kolik cholinu je příliš mnoho? S jídlem to pravděpodobně nepřeženete, ale pokud to s cholinovými doplňky přeháníte, budete to vědět. Přebytek cholinu způsobuje nahromadění trimethylaminu, díky kterému vaše pokožka voní jako zbytky lososa.

Závěr

Udělejte si prioritu, abyste dostali minimálně 4-5 porcí potravin s vysokým obsahem cholinu za týden, a než je doplníte, zkontrolujte, zda vaše kombinované doplňky a nootropní balíčky neobsahují cholin na nutričním štítku. Možná už berete cholin, aniž byste si to uvědomovali.

 

Jak zrychlit metabolismus a zlepšit funkci mozku? Vyzkoušejte zelený čaj.

Zpět do obchodu