Průvodce přípravou kávy

příprava kávy_1

Průvodce přípravy kávy

Káva je populárnější než jakýkoli jiný nápoj, včetně vody z kohoutku, a 84 % každodenních pijáků kávy si tu svou připravuje doma. Kromě úspory peněz vám příprava vlastní kávy namísto jejího kupování umožňuje kontrolovat kvalitu a přísady. Metody vaření kávy mohou být tak jednoduché, jako je použití překapávače nebo jednorázové kávové kapsle, nebo mohou být složité, jako u Chemexu nebo jiné přelévací metody.

Neexistuje jediný nejlepší způsob přípravy kávy, protože tento nápoj je stejně osobní jako oblíbený. Proto sdílíme toto srovnání způsobů přípravy kávy, abyste mohli najít způsob, který je pro vás ten pravý. Vařit tu nejlepší kávu doma může být jednoduché a pohodlné  a nemusíte mít žádné profesionální baristické zkušenosti. Dobrý šálek kávy vyžaduje dvě ingredience: vodu a kávová zrna. Vyžaduje to ale také správné nástroje a správné mletí. Nejdražší kávová zrna vážená na gram udělají hořký nebo nevýrazný šálek kávy, pokud je mletí například příliš hrubé nebo jemné. Pokračujte ve čtení, abyste získali srovnání metod přípravy kávy s informacemi o ideální velikosti mletí kávy, načasování a vybavení potřebném pro každou z nich.

Káva a sport patří k sobě, proto na našem webu najdete legíny do fitka a na cvičení.

Přehled způsobů přípravy kávy

Ať už dáváte přednost pití kávy připravené pomocí překapávače, AeroPress nebo Chemex, nejlepší šálek je otázkou preferencí. Metody vaření kávy se liší z hlediska času, vybavení a pohodlí. Každá metoda přípravy kávy může přinést jinou chuť a aroma, i když používají přesně stejná zrna, a může také ovlivnit množství kofeinu a prospěšných sloučenin v každém šálku. Některé používají čerstvě mleté fazole, vodu uvařenou na přesnou teplotu a gravitaci (a příprava trvá déle), zatímco jiné vyžadují o něco víc než stisknutí tlačítka a čekání pár sekund. Při výběru způsobu přípravy kávy a kávovaru zvažte svou ranní rutinu a chuťový profil vašeho ideálního šálku kávy. Experimentujte s několika metodami, abyste zjistili, co se vám líbí na základě vašich osobních preferencí a vašeho vkusu.

 

Zde je srovnání metod přípravy kávy, které vám pomůže najít ty nejlepší pro vás.

Jak připravit kávu s AeroPressem

AeroPress je podobný běžnějšímu většímu francouzskému lisu. AeroPress je však vyroben z plastu bez BPA a je skladnější, což usnadňuje cestování nebo kempování. Používá také samostatný filtr a jemnější mletí než French press. Název odkazuje na vzduchotěsnou nádobu, která drží vzduchový polštář, který tlačí horkou vodu přes půdu a papírový filtr. (Místo papírových můžete zvolit kovové filtry, abyste minimalizovali odpad.). Káva se začne přenášet z lisu do vašeho hrnku dříve, než se píst dotkne tekutiny, protože veškerou počáteční práci dělá vzduch. AeroPress používá malé množství kávy a středně jemné mletí přispívá k těsnění na dně, které vytváří tlak potřebný pro extrakci. V závislosti na poměru vody a kávy může AeroPress připravit standardní kávu, studenou kávu nebo kávu ve stylu espressa.

Jak vyrobit Cold brew

Cold brew je pasivní způsob přípravy kávy. Protože se jedná o pomalou extrakční metodu, chcete velké, hrubé mletí. Nízká teplota má za následek pomalejší extrakci kávy, což má za následek jemnější šálek ledové černé kávy s nižší kyselostí než káva vařená horkou vodou. Cold brew není ideální metoda, pokud chcete kávu okamžitě, ale je to dobrá volba pro každého, kdo chce kávu vařit v dávkách, protože v lednici vydrží až pět dní. Filtrování hotového studeného nápoje může být trochu chaotické, ale výběr jednorázového kompostovatelného filtru může proces usnadnit.

Jak připravit kávu z překapávače

Překapávané kávovary jsou dalším jednoduchým způsobem přípravy kávy. Tato metoda je ideální pro ty, kteří nechtějí investovat mnoho času nebo peněz do přípravy kávy. Některé modely vám umožňují naprogramovat je tak, aby připravovaly kávu v určitou dobu, nebo mají vestavěné mlýnky. Překapávaná káva nevyžaduje specifické hmotnosti a místo toho ji lze měřit v polévkových lžících a šálcích. Překapávače pracují rychle, takže sedlina a voda jsou v kontaktu jen krátce. Pokud je káva příliš hrubá, nebude mít dostatečnou plochu pro úplnou extrakci. Příliš jemná, voda zůstane v kontaktu s usazeninou příliš dlouho, což má za následek hořkou kávu. I když jsou tyto stroje pohodlné, nejsou schopny extrahovat tolik jemné chuti jako metodou French press nebo metoda přelévání. Některé modely vyšší třídy však kombinují snadnost překapávané kávy s chutí přelévaných nápojů. Papírové filtry mohou ovlivnit chuť vašeho konečného nápoje. Pro tu nejlepší chuť kávy se rozhodněte pro nebělené nebo ještě lépe znovu použitelné látkové nebo nerezové síťové filtry.

cold brew_1

Jak připravit kávu ve french pressu

French press je skleněná nebo nerezová karafa s pístem, která obsahuje vestavěný nerezový síťový filtr. To umožňuje, aby přírodní oleje kávy prošly nefiltrované, což zlepšuje chuť. (Zatímco je zapotřebí dalšího výzkumu, jedna studie, která zkoumala kardiovaskulární průzkumy půl milionu Norů, zjistila, že metody nefiltrované kávy, jako je French press, byly spojeny s vyšší úmrtností ve srovnání s metodami filtrovaného vaření.). Metoda French press brew je dobrá, pokud se chcete vyhnout plastu, protože většina modelů používá kovové a skleněné komponenty. Je to také většinou ruce pryč od posledního skoku, přesto přináší šálek kávy s plným tělem.

Jak vyrobit kávu Chemex

Chemex je specifický typ přelévání, který využívá skleněnou karafu, což vám umožňuje uvařit více kávy než jiné metody. Ty jsou esteticky příjemné a nevyžadují samostatnou karafu.

Jak vyrobit kávu z perkolátoru

Překapávač je metoda přípravy kávy na varné desce, která využívá malou kovovou nádobu bez papíru a odpadu. Když se vaří, musíte na perkolátor dávat pozor. Vaří se při teplotách varu, které mohou extrahovat hořkou chuť z kávy a potenciálně překynout. Může trvat několik kol, než zjistíte, kdy je nejvhodnější vyjmout kávovar z tepla, ale uvaří silný šálek kávy, který se pije jako espresso. Některé výhody této metody jsou, že ji lze použít na varné desce, vaří silnou kávu a nevyžaduje přesná měření. Tento typ kávovaru je oblíbený v Itálii.

Kávové kapsle

Tyto stroje jsou pohodlné a snadno se používají. Jednoduše naplňte nádržku na vodu, vložte kapsli do přístroje a šálek pod něj, stiskněte tlačítko a počkejte několik sekund. Tyto stroje uvaří velmi rychle jemný šálek kávy, ale extrakce není tak přesná jako některé jiné metody. Pokud však hledáte snadný způsob, jednorázové kávové kapsle jsou pohodlné a snadné.

Kapsle sice vytvářejí více odpadu, ale obsah lze kompostovat a kelímek recyklovat. Pokud dáváte přednost použití vlastní kávy, můžete také najít znovu plnitelné kapsle.

Jak připravit instantní kávu

Instantní káva dosáhla pokroku v chuti a konzistenci díky moderní vědě o kávě. Dokonce i špičkové a butikové pražírny kávy nabízejí balíčky instantní kávy vyrobené lyofilizací. Kávu lze připravit pomocí horké nebo studené vody a instantní káva je lehká a snadno se přenáší. Pokud nemáte přístup do kuchyně nebo si potřebujete uvařit kávu na cestách, instantní káva je dobrou volbou. A instantní káva podle studie z roku 2012 dodává vyšší hladiny prospěšných sloučenin, jako jsou antioxidanty a fenoly.

Jak připravit kávu bez kávovaru

Co když máte kávu a vodu, ale žádné vybavení? Umíte si připravit kávu bez kávovaru? Ano a některé země jako Turecko a Řecko kávu tradičně připravují tímto způsobem. Toto je základní metoda pomocí horké vody a lžičky mleté kávy.

 

Proč je káva zdravá?

Zpět do obchodu