Kolik soli byste měli skutečně jíst

když tělu chybí sůl

Když tělu chybí sůl

Všude slyšíme, že sůl je špatná, jak tomu doopravdy je? Říká se, že byste měli omezit denní příjem soli na něco málo přes půl čajové lžičky. Více než to vás vystavuje riziku vysokého krevního tlaku a srdečních chorob. To nestačí ani na dochucení steaku z trávy, natož na dochucení celodenního jídla.

Existuje mnoho důvodů, proč tomu nevěřit. Než tedy rezignujete na nevýrazné jídlo, podívejme se blíže na sůl. Existuje pádný argument, že nejoblíbenější koření na světě si nezaslouží takové omezení, ve skutečnosti ji možná budete chtít sníst více.

Přidali jsme na náš web nové legíny na cvičení.

Nevýhody diety s nízkým obsahem soli

Studie zjistily, že jíst méně sodíku vede k mírnému snížení krevního tlaku u lidí s vysokým krevním tlakem. Ale několik dalších zjistilo, že omezení vašeho sodíku ve skutečnosti zvyšuje riziko srdečních onemocnění a metaanalýza dospěla k závěru, že snížení sodíku nenabízí žádné výhody pro vaše zdraví. Kromě toho existuje několik nesouvisejících problémů s dietou s nízkým obsahem soli:

Hypertenze

Podle shrnutí 23 studií omezení sodíku na méně než 2 500 miligramů denně nejen způsobuje hormonální dysregulaci, ale také zvyšuje aktivitu reninu v plazmě, což dramaticky zvyšuje riziko srdečního infarktu.

Rezistence na inzulín

Několik různých studií zjistilo, že dieta s nízkým obsahem soli spouští u zdravých dobrovolníků 15-20% zvýšení inzulinové rezistence. Inzulinová rezistence přispívá k přibírání tuků a z dlouhodobého hlediska k cukrovce 2. typu a metabolickému syndromu.

Únava a kvalita spánku

Jedna studie zjistila, že omezování solných šroubů s vaším sympatickým nervovým systémem, snižuje kvalitu spánku a způsobuje vyčerpání a rychlejší svalovou únavu. Účastníci měli také zvýšený krevní tlak.

Co se tedy se sodíkem skutečně děje?

Je problémem sodík nebo draslík?

Draslík a sodík úzce spolupracují, když ve stravě přijmete dostatek draslíku, sodík přestane zvyšovat krevní tlak. Dostatek draslíku ve skutečnosti snižuje váš krevní tlak více než vyřazení sodíku. Překvapení: 97 % lidíů trpí nedostatkem draslíku.

Je sůl tedy pro vás dobrá?

Jinými slovy, můžete si osolit jídlo, jak chcete, za předpokladu, že přijímáte dostatek draslíku. Chcete asi 4000-5000 mg denně. Asi nejlevnější a nejjednodušší možností je dát si každé ráno lžičku náhražky draselné soli do vody. Nebo můžete přejít na celý přístup k jídlu a získat 5-6 denních porcí následujících potravin s vysokým obsahem draslíku:

 

  •      Avokádo
  •      Vařený špenát
  •      Sladká brambora
  •      Ořešák dýně
  •      Žaludová dýně
  •      Divoký losos
  •      Lískové oříšky
  •      Pistácie

 

Získejte draslík. Je to lepší, než snížit na půl lžičky soli denně.

 

pistacie a draslík

Přidejte sůl na nízkosacharidové dietě

Pokud máte dietu, paleo, keto nebo jakoukoli jinou nízkosacharidovou dietu, ve skutečnosti chcete zdvojnásobit příjem soli. Zde je důvod. Když jíte nízkosacharidově, produkujete mnohem méně inzulínu. To je jeden z důvodů, proč hubnete a cítíte stálou energii. Nízký a stabilní inzulín však také říká, že vaše ledviny mají začít vylučovat sodík spolu s extra vodou, kterou jste používali pro zásoby sacharidů. To je důvod, proč se nadýmání dramaticky sníží během prvních pár týdnů, kdy držíte nízkosacharidovou dietu. Vylučování vody je skvělé. Ale pokud nedoplníte všechen sodík, který vaše ledviny vypumpují, můžete skončit s dehydratačními bolestmi hlavy a únavou. Nízký příjem sodíku je ve skutečnosti jednou z největších chyb, kterých se mnoho nových lidí s nízkým obsahem sacharidů dopouští. Takže pokud držíte, dochucujte své jídlo s rozvahou. Ještě lépe, začněte ráno tím, že vypijete velkou sklenici vody s 1 lžičkou draselné soli a 1/2-1 lžičkou mořské soli. Udělá radost vašim ledvinám a usnadní produkci kortizolu, což vám může pomoci udržet stabilní energii po celý den.

Kolik soli byste měli jíst?

Maximální hladina sodíku v současnosti doporučovaná odborníky je 2 300 miligramů, ale tento výzkum dospěl k závěru, že správná hladina sodíku pro většinu lidí je mezi 2 500 a 6 000 miligramy denně. Neustálý tlak na snížení sodíku ve vaší stravě může zvýšit stres na vaše nadledviny a potenciálně způsobit infarkty. Pokud jíte vysoce kvalitní plnohodnotné potraviny, automaticky konzumujete méně sodíku než většina populace, která jedí standardní stravu. Pokud používáte vysoce kvalitní mořskou sůl na již tak chutné jídlo, je nepravděpodobné, že to přeženete. Osolte si jídlo podle chuti a moc si s tím nelámejte hlavu. Pokud máte nízký příjem sacharidů nebo máte problémy s nadledvinami nebo štítnou žlázou, zvyšte příjem soli tím, že každé ráno po probuzení vypijete velkou sklenici vody s 1 lžičkou draselné soli a 1/2-1 lžičkou mořské soli.

Na kvalitě soli záleží

Než posypeme kuchyňskou solí celé své hovězí, zvažte kvalitu! Většina vysoce kvalitní mořské soli nebo těžené růžové himalájské soli přirozeně obsahuje asi 80 stopových minerálů, mimo jiné draslík, vápník, hořčík, jód, železo a zinek. Kvalitní sůl je ručně těžena bez výbušnin a testována na kontaminaci, takže se nemusíte bát těžkých kovů nebo škodlivin. Obsah minerálů v růžové soli není z hlediska zdraví nijak zásadní, ale je to snadný způsob, jak do své stravy dostat nějaké další živiny. Minerály a další sloučeniny v nerafinované soli jí také dodávají komplexnější chuť, než jakou získáte z kuchyňské soli. Vyhněte se bílé, rafinované kuchyňské soli, která se zpracovává při vysokých teplotách, bělí a je ošetřena protispékavými látkami, aby se neshlukovala. Výsledkem je čistý koncentrát chloridu sodného bez dalších minerálů.

Doufám, že tento článek pomůže objasnit některé dezinformace ohledně soli. Děkuji za přečtení a přeji hezký týden.

 

Přečtěte si více o mořské soli.

Zpět do obchodu