Proč bychom měli pít kávu?

je káva zdravá

Je káva zdravá?

Výhody vašeho ranního nápoje jsou nekonečné. Před dalším vařením konvice se podívejte, jak může šálek kafe pomoci dosáhnout vašich cílů v oblasti zdraví a kondice.

Existuje důvod, proč je káva jedním z nejoblíbenějších nápojů na planetě, a to z velké části kvůli obsahu kofeinu. Značná část světové populace ji používá k překonání pondělního ranního zhroucení, ale měli byste to zvážit také předtím, než půjdete do posilovny. Díky mentálnímu soustředění, které kofein poskytuje, se vyplatí před tréninkem, ale je dobré také na lepší paměť, rychlejší metabolismus, zvýšenou sílu a i jako ochrana před nemocemi.

Tip: Dejte si kávu před tréninkem, oblečte si naše fitness obleceni a zaručeně si dobře zacvičíte.

Káva je mobilizér paměti

Studie naznačuje, že šálek kávy, o kterém jste přemýšleli, že si koupíte, může zlepšit vaši pracovní paměť. Účastníci, kterým byl podáván kofeinový doplněk, měli mnohem lepší výsledky v paměťových testech než ti, kteří testovali placebo. Dávky mezi 150-250 miligramy (velké espresso nebo malé Americano ve většině kaváren) se zde ukázaly jako nejlepší volbou. Nedávejte si jich však příliš mnoho. Více než 500 mg kofeinu může mít ve skutečnosti opačný účinek a zamlží přesnost vaší paměti. Podobné množství by také mohlo vyvolat vedlejší účinky úzkosti a nervozity. Nepřehánějte to a uvidíte, jak nastartujete svou kognitivní kapacitu.

Palivo na spalování tuků

Základy kávy na spalování tuků jsou dobře zavedené. Je to osvědčený stimulátor metabolismu, který vám může pomoci při dosažení vašich cílů v oblasti hubnutí, pokud budou dieta a trénink také konzistentní. Kombinace kofeinu a kalorického deficitu jsou zvláště účinné při spalování tuků. Při objednávání však musíte používat zdravý rozum. Mléčné cappuccino s karamelovým sirupem, šlehačkou a čokoládovým posypem nemusí být tou nejlepší variantou, jak shodit další kila. V tomto případě zvolte raději černou kávu, a pokud opravdu potřebujete sladidlo, zkuste bezkalorický sirup.

Prodloužení výdrže

Pokud jsou vaší specializací vytrvalostní sporty, pak vám jedno nebo dvě ostrá espressa mohou jedině pomoci. Mezinárodní společnost pro sportovní výživu zastává názor, že kofein je „ergogenní pomůckou“, což znamená, že může zvýšit úroveň sportovního výkonu a obecné fyzické schopnosti. V četných studiích bylo prokázáno, že udržuje prodlouženou vytrvalostní aktivitu a navíc poskytuje adekvátní vylepšení pro závody měřené na čas. Skvělé, pokud jste běžec, ale také mimořádně prospěšné pro vysoce intenzivní sporty všeho druhu, fotbal, rugby, veslování a box nevyjímaje.

V určitém okamžiku jste možná slyšeli, že cvičení po konzumaci kávy, povede ke ztrátám tekutin, když optimální výkon vyžaduje hydrataci. Není mnoho vědeckých důkazů, které by to podporovaly. Ve skutečnosti se v mnoha studiích ukázal opak. Ty neprokázaly žádnou skutečnou změnu v rychlosti pocení, celkové ztrátě vody nebo změně rovnováhy tekutin, která by měla negativní dopad na tělo. To platí i v teplejším podnebí, ve kterém byste se evidentně více potili.

jak roste káva

Podporuje sílu

Nebojte se, účinnost kávy není omezena pouze na vytrvalostní sporty. Zapojte svůj filtrační stroj pro vyšší výkon v oblasti pevnosti a výkonu. Existuje pro to mnoho důvodů, bylo klinicky prokázáno, že před tréninkový shot snižuje vaše vnímání bolesti svalů. Odporový trénink v podstatě odbourává svalová vlákna, takže pokud dokážete bojovat se spalováním a pokračovat v tréninku, sklidíte ovoce. Kofein také zvyšuje zachytávání vápníku ve svalových buňkách, což má za následek větší výkon. Studie zjistila, že k výkonu v rámci standardního rozsahu hypertrofie 6-12 opakování napomáhá zejména konzumace kofeinu, takže zvýšení přísunu může výrazně zvýšit váš nárůst na velikosti. Pro optimální výsledky si dejte kávu 15-60 minut před tréninkem.

Snižuje riziko onemocnění

Šálek kávy může určitým opatřením pomoci předejít určitým stavům. Kofein je zvláště významný při léčbě Parkinsonovy choroby, a to především díky svým stimulačním účinkům na mozek. Národní institut zdraví v USA tvrdí, že je to jeden z 12 nejdůležitějších léků pro léčbu Parkinsonovy choroby. Tým vědců z univerzit Harvard a Alabama křížově prozkoumal 5 samostatných studií a našel souvislost mezi umírněnou konzumací kávy (2 - 4 šálky denně) a sníženým rizikem ischemické choroby srdeční (ICHS). To je jeden z největších zabijáků na planetě, spolu s rakovinou, se kterou se dá bojovat i tím, že si dáte dobrou kávu. Americký institut pro výzkum rakoviny zdůrazňuje, jak dieta s přítomnou kávou může snížit pravděpodobnost onemocnění rakovinou dělohy a jater. Kromě toho jsou důkazy, které naznačují, že mírná konzumace kávy popsaná výše může odvrátit rakovinu prostaty. Muži a ženy to berou na vědomí.

Závěr

V zájmu bezpečnosti stojí za to uvést, že přílišné spoléhání na kávu může bránit spánku a také duševním funkcím, pokud je užíváno ve směšně vysokých množstvích. Nechcete se na něm stát závislými, ale slouží jako velmi užitečný nástroj, jak ze svého tréninku vytěžit maximum. To znamená, že byste museli ujít dlouhou cestu, abyste požili lékařsky toxickou dávku. To by bylo asi 20-40 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti. Pokud například vážíte 80 kg, díváte se na základní číslo 2000 mg kofeinu. To je zhruba 13 a půl latte ve známém mezinárodním řetězci kaváren. Pokud vás kofein nezabije jako první, pak to určitě udělá kontrola vašeho bankovního zůstatku. Obecně lze říci, že konzumace kávy je velmi bezpečná.

Co jíst před tréninkem? Doporučujeme Vám tento článek.

Zpět do obchodu