Arginin: Víc než jen pumpa

co je to arginin

 

Arginin je složka synonymem pro předtréninkové přípravky a intenzivní tréninky. Ale co to vlastně arginin je? Může vám to pomoci i mimo vaše cvičení?

Co je L-arginin?

L-Arginin (také známý jako arginin) obecně spadá do stejné kategorie jako L-Taurin jako podmíněně esenciální aminokyselina. Za normálních podmínek je tělo schopno syntetizovat vlastní zásoby. Poptávka po argininu však může u aktivních jedinců někdy převyšovat nabídku, zejména v době fyzické námahy nebo vysokého stresu. Zde přichází na řadu strava a suplementace. Arginin lze snadno nalézt v potravinách, jako je kuřecí maso, hovězí maso, sója, mléčné výrobky a ryby. Lze jej také nalézt v každém proteinovém prášku v našem sortimentu, stejně jako v mnoha oblíbených sloučeninách obsahujících arginin. Arginin je komerčně dostupný v několika formách. Obvykle se vyskytuje ve své nejsurovější formě jako L-arginin nebo ve formátech, jako je dusičnan argininu, etylester argininu a arginin alfa-ketoglutarátu (AAKG). Kromě správného sousta je AAKG výsledkem spojení L-argininu s molekulami alfa-ketoglutarátu, normálně v poměru 2:1, se záměrem zvýšit biologickou dostupnost.

Kromě sportovní výživy, máme v nabídce pánské oblečení a dámské legíny do posilovny. Prohlédněte si náš eshop a třeba vám nějaký pěkný kousek padne do oka.

Typické dávky argininu v předtréninkových přípravcích jsou kolem 2-4g, zatímco vědecké studie často testují až 6g denně. Obecně přijímaná bezpečná hladina pro orální podávání je až 20 g za den, ale vyšší hladiny byly testovány a neprokázaly žádné nežádoucí vedlejší účinky (spolu s tím, co lze pouze předpokládat, byly šílené pumpy). Pokud si přečtete recenze argininu na jakémkoli webu o sportovní výživě, uvidíte, že jej lidé používají z mnoha důvodů. V tomto článku vyhodnotíme některé z nejběžnějších.

Pumpa při cvičení

Důvodem, proč je arginin tak oblíbeným doplňkem pro jednotlivce, kteří hledají předtréninkovou pumpu, je to, že je prekurzorem oxidu dusnatého, silného vazodilatátoru. Arginin se v těle přeměňuje na oxid dusnatý pomocí enzymu syntézy oxidu dusnatého, vedlejším produktem tohoto procesu je L-citrulin. Citrulin je další oblíbený doplněk „pumpy“, ale k tomu se dostaneme později. Jakmile je oxid dusnatý vytvořen, působí na endoteliální buňky vystýlající krevní cévy, což způsobuje jejich rozšíření a relaxaci. Je logické, že pokud lze zvýšit průtok krve do pracujících svalů, zvýší se také dodávka kyslíku a živin. Více paliva rovná se větší výdej energie, větší výdej energie rovná se více opakování a více opakování rovná se více zisků souvisejících s posilováním. Nyní tedy známe teorii, která stojí za jejím nejoblíbenějším použitím, co dalšího může tato aminokyselina dělat?

Syntéza bílkovin a další metabolity

Všichni už tedy víme, že aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin, čím je arginin v tomto ohledu výjimečný? Nejen, že je arginin nezbytný pro syntézu bílkovin, ale je také přímým prekurzorem mnoha dalších aminokyselin, buněčných signálních molekul a aktivních látek v těle. Procesem známým jako transaminace se může přeměnit na L-citrulin, Agmatin, Prolin, Ureu, L-Ornithin, Glutamát a Kreatin.

Výroba kreatinu

Kreatin je jedním z nejvíce zkoumaných doplňků sportovní výživy na světě. Všichni souhlasí s tím, že suplementace 3-5g denně může zvýšit fyzickou výkonnost při vysoce intenzivním cvičení. Překvapivé množství lidí však neví, že kreatin je přirozeně produkován tělem a je nezbytný pro produkci energie. V buňkách se kreatin spojuje s fosfátovými skupinami za vzniku fosfokreatinu, který působí jako rychle se uvolňující zdroj energie. Enzymy jsou schopny štěpit fosfátové skupiny a spojit je s molekulami ADP (adenosin difosfát) za účelem reformy ATP (adenosintrifosfátu), energetické měny těla. Tělo promění zhruba 2g kreatinu denně (myšleno na 70 kg muže), z nichž velké množství je syntetizováno z aminokyselin, jako je arginin. Dotyčný arginin lze získat ze stravy nebo prostřednictvím suplementace. To naznačuje, že v době vysoce intenzivního cvičení nebo vysokých nároků na tělo může být zvýšený příjem argininu také prospěšný pro hladinu energie a výkon při cvičení.

nakopávač

Vytrvalostní cvičení?

Porota v současné době hodnotí účinnost suplementace argininem pro zvýšení vytrvalostního výkonu. Teoreticky by zlepšený průtok krve a dodávka kyslíku a paliva spolu se zlepšeným odstraňováním odpadních produktů měly zvýšit výkon. V praxi však byly výsledky velmi smíšené. Při suplementaci argininu byla pozorována určitá zlepšení, ale jiné studie ukázaly, že není účinnější než suplementace placebem. Než bude možné vyvodit závěry o účinnosti argininu, je zapotřebí více výzkumu.

Co se dobře snáší s argininem?

Jak již bylo zmíněno, L-arginin je jednou ze základních ingrediencí nakopávačů po celém světě. Arginin se v těle rychle vstřebává a mívá poločas rozpadu 1–2 hodiny po perorální dávce. Co tedy můžeme přidat k argininu, abychom pomohli našim cílům? Pro odporové cvičení se citrulin a arginin krásně hromadí, tak proč nezkusit přidat trochu citrulinu malátu pro další zvýšení napumpování. Citrulin je součástí koloběhu v těle, jehož výsledkem je produkce oxidu dusnatého. Jak je to tedy prospěšné oproti užívání samotného argininu? Citrulin se přeměňuje nejprve na L-argininosukcinát, poté na arginin a nakonec na oxid dusnatý. To vše vyžaduje čas, takže pokud skládáte ingredience na sebe, zažijete rychlé uvolňování NO z argininu, následované opožděným uvolňováním NO z citrulinu. V důsledku toho byste se na konci tréninku měli ocitnout stále plně napumpovaní.

Pro vytrvalostní cvičení by se měl arginin alespoň teoreticky dobře kombinovat s Omega 3 mastnými kyselinami. Existují důkazy, že suplementace Omega 3 může pomoci zlepšit zdraví a funkci povrchových endoteliálních buněk lemujících krevní cévy. Bylo prokázáno, že suplementace Omega 3 mastnými kyselinami významně zlepšila koncentraci oxidu dusnatého v těle, celkovou spotřebu kyslíku a rychlost celkového průtoku krve. Je logické, že pokud by byla zlepšená endoteliální funkce kombinována s argininem, pracovní kapacita by měla být ještě větší. Na to, abychom byli masivní, je příliš brzy dělat nějaké závěry. Jedna studie poukazuje na kombinovanou suplementaci argininem a ornitinem pro zvýšení hladiny růstového hormonu a inzulinu podobného růstového faktoru-1, dvou anabolických hormonů, na kterých kulturistům opravdu záleží. I když jsou výsledky této studie zajímavé, je důležité poznamenat, že se účastnilo pouze 17 subjektů, takže by zde bylo potřeba provést mnohem více výzkumu, než bude možné vznést jakékoli nároky.

 

Závěr

Arginin nabízí mnohem více, než jen poskytování pumpy a pocitu neuvěřitelně prokrvených paží. Je to aminokyselina, u které je vysoce pravděpodobné, že bude mít řadu příznivých účinků na tělo a v budoucím výzkumu mohou být následovány další.

 

Reference:

Terapeutické výhody L-argininu: Přehled metaanalýz. Journal of Chiropractic Medicine. 15(3), 184-189. McRae, M.P. (2016).

Farmakokinetické a farmakodynamické vlastnosti perorálního L-citrulinu a L-argininu: vliv na metabolismus oxidu dusnatého. British Journal of Clinical Pharmacology. 65(1), 51-59. Schwedhelm, E. et al (2007)

Změny minerálního stavu jsou spojeny se zlepšením citlivosti na inzulín u obézních pacientů po suplementaci L-argininem. Evropský žurnál klinické výživy. 53(2), 387-393. Suliburska, J. et al (2014).

Metabolismus argininu: oxid dusnatý a další. Biochemický časopis. 15(336), 1-17. Wu, G. & Morris, S.M. (1998).

Suplementace argininem a ornitinem zvyšuje hladiny růstového hormonu a inzulinu podobného růstového faktoru-1 v séru po těžkém zátěžovém cvičení u silově trénovaných sportovců. Journal of Strength and Conditioning Research. 24(4), 1082-90. Zajac, A. et al (2010).

Suplementace omega-3 mastných kyselin zlepšuje endoteliální funkci a maximální příjem kyslíku u vytrvalostně trénovaných sportovců. European Journal of Sport Science. 15(4), 305-314. Zebrowska, A. et al (2015).

 

O autorovi:

Petr Málek pracuje v našem produktovém týmu. Jeho role zahrnuje všechny aspekty výroby nových produktů, od konceptu a formulace až po obsah webových stránek a legislativu.

Chtete vědět více? Zkuste náš článek co jsou to aminokyseliny nebo kreatin.

Zpět do obchodu