Jaké jsou nejdůležitější vitamíny, které potřebujeme?

nejlepší vitamíny pro tělo

Nejlepší vitamíny pro naše tělo

Esenciální vitamíny a minerály jsou často přehlíženy, když přemýšlíme o naší stravě. V tomto rychlém průvodci nejdůležitějšími vitamíny a minerály projdeme všechny důvody, proč jsou zásadní – včetně dávek a doplňků. Čtěte dále, abyste získali přehled.

Proč jsou pro vás vitamíny důležité?

Pokud čtete tuto příručku, pravděpodobně se ptáte sami sebe: proč jsou vitamíny a minerály důležité? A proč jsou tak podceňované?

Skupinové lekce se blíži a potřebujete vhodné legíny na cvičení, se kterými okouzlíte? Zkuste naše neprůhledné legíny Wild.

Pokud jde o výživu, máme tendenci soustředit se na naše makro (sacharidy, tuky, bílkoviny) a způsoby, jak nám mohou pomoci zhubnout nebo nabrat hmotu. To nás však často staví do pozice, kdy naše mikroorganismy přehlížíme. I když název může naznačovat něco jiného, ​​mikroživiny jsou nezbytné pro funkce našeho těla. Vitamíny a minerály hrají hlavní roli v naší energetické hladině, imunitním systému, celkovém růstu a dalších. Jednoduše je nazýváme mikroživinami, protože je potřebujeme v menším množství ve srovnání s makroživinami, ale jsou stejně důležité.

Jaké jsou základní vitamíny?

Naše tělo potřebuje 13 základních vitamínů. Podívejme se na nejdůležitější vitamíny níže:

Vitamín A

Zásadní pro udržení zdravé kůže, tkání a imunitního systému. Najdete ho v mléčných výrobcích, stejně jako ve žlutém ovoci, zelenině a listové zelenině. Je to proto, že obsahují beta karoten, který naše tělo dokáže přeměnit na vitamín A.

Vitamín C (kyselina askorbová)

Klíčový antioxidant pro tvorbu kolagenu a hojení ran. Navíc podporuje imunitní systém. Získejte ho z citrusových plodů, stejně jako z brokolice, špenátu, brambor a lesních plodů.

Vitamín D

Nezbytný pro vstřebávání vápníku, zdraví zubů a kostí. Naše tělo také potřebuje sluneční světlo, aby si vytvořilo vitamín D, ale najdeme ho také v oleji z rybích jater a obohacené potraviny o tento vitamín (mléko a cereálie), protože nedostatek vitamínu D je světově rozšířený, výrobci potravin je často zařazují do svých produktů.

Vitamín E

Další antioxidant, který eliminuje nestabilní molekuly, které mohou potenciálně poškodit jiné buňky a chrání mastné kyseliny. Najdeme ho v listové zelenině, celozrnných obilovinách a ořeších.

Vitamín K

Nezbytný pro srážení krve. Bez něj by se naše krev nemohla změnit z tekuté na gelovou formu a zastavit nadměrné krvácení, pokud dojde k poškození cévy.

Vitamín B1 (thiamin)

Klíč pro přeměnu potravy na energii a udržení zdravého metabolismu, mozkových a nervových funkcí. Obsahuje ho vepřové maso, ořechy, hnědá rýže, obiloviny a většina výživných potravin.

Vitamín B2 (riboflavin)

Je také důležitý pro výrobu energie a udržení zdravé kůže, zraku, krve a mozku. Mléčné výrobky, listová zelenina a celozrnné výrobky jsou skvělým zdrojem tohoto základního vitamínu.

Vitamín B3 (niacin)

Také přispívá k metabolismu energie a přispívá k psychickým funkcím. Je dostupný z luštěnin, libového masa a mléčných výrobků.

Vitamín B5 (kyselina pantotenová)

Podporuje náš metabolismus a produkci hormonů. Najdete ho v obrovském množství potravin včetně kuřecího masa, celozrnných výrobků, brokolice, hub a dalších.

Vitamín B6 (pyridoxin)

Pomáhá udržovat mozkové funkce a podporuje tvorbu červených krvinek a podporuje metabolismus bílkovin a sacharidů. Můžeme ho získat z listové zeleniny, masa, ryb, drůbeže, luštěnin, tofu a dalších sójových produktů, brambor, banánů a vodních melounů.

 

arašídy a biotin

Biotin

Klíč pro zdravou pokožku a vlasy, pomáhá přeměňovat jídlo na energii a najdeme ho v sójových bobech, vaječných žloutcích, celozrnných výrobcích a ořeších.

Vitamín B9 (folát)

To je zvláště důležité pro těhotné ženy, protože je zásadní pro tvorbu buněk a růst tkání. Získáte ho ze špenátu, okry, hrachu černookého, cizrny, chřestu, pomerančové a rajčatové šťávy, brokolice a dalších.

Vitamín B12 (kobalamin)

Protože je většinou dostupný z živočišných produktů, ve vegetariánské a veganské stravě často chybí. Vitamin B12 podporuje tvorbu nových buněk a červených krvinek a je důležitý pro nervový systém. Najdete ho ve všech živočišných produktech a obohaceném sójovém mléce.

Kolik vitamínů potřebujete?

Stejně jako u čehokoli ve vaší stravě byste to neměli přehánět. Pokud trpíte nedostatkem vitamínů a minerálů, měli byste to časem vynahradit a umožnit tělu absorbovat živiny a získat jejich výhody. Zvýšení příjmu nevyrovná optimální hladinu přes noc. Vždy byste měli dodržovat doporučené dávkování pro každý doplněk, který integrujete. Překročení této dávky může zvýraznit právě ty nedostatky, které byste chtěli vyrovnat. Některé výzkumy například ukazují, že užívání příliš velkého množství vitamínu A po dlouhou dobu může způsobit, že naše kosti budou křehčí a náchylnější ke zlomeninám.

Jak užívání doplňků pomůže

Pokud dodržujete vegetariánskou nebo veganskou stravu, užívání doplňků vám umožní získat základní vitamíny a minerály, které jsou většinou dostupné ze živočišných zdrojů. Je to snadný a přímočarý způsob integrace vaší stravy. I když nemáte žádné specifické dietní požadavky, doplňky jsou účinným způsobem, jak pokrýt více nedostatků současně. Navíc budete určitě dostávat správné množství zvoleného vitaminu, protože receptury jsou v souladu s denními nutričními požadavky.

Možná, že by vás také zajímalo, jaké další doplňky stravy jsou pro ženy a proč by je měli zařadit do své diety.

Zpět do obchodu