Co je Ashwagandha? Jaké jsou její výhody a použití?


Ashwagandha je bylina, která se používá po tisíce let v ajurvédě, tradiční formě alternativní medicíny z Indie, ale v kruzích hlavního proudu si získala popularitu teprve nedávno. Přemýšleli jste někdy proč? Jsme tu, abychom vám vysvětlili, o co jde. Čtěte dále a prozkoumejte výhody a použití ashwagandhy.

 

Co je Ashwagandha

Autor fotografie: eskymaks/istockphoto.com 

 

Obsah

Co je ashwagandha?

Co vlastně ashwagandha dělá?

Jaké účinky má ashwagandha na muže?

Jaké účinky má ashwagandha na ženy?

Pomáhá ashwagandha s úzkostí?

Jak funguje ashwagandha?

Funguje ashwagandha okamžitě?

Jak brát ashwagandhu?

Je ashwagandha bezpečná?

Má ashwagandha vedlejší účinky?

Je ashwagandha dobrá pro dlouhodobé užívání?

Odkud pochází ashwagandha?

 

 

Co je ashwagandha?

Ashwagandha je tradiční bylina pocházející z keře pocházejícího z Indie a jihovýchodní Asie. Je také známý jako „indický ženšen nebo zimní třešeň a jeho latinský název je Withania somnífera. Extrakty nebo prášky z kořenů nebo listů rostliny ashwagandha se již dlouho používají v alternativní medicíně pro širokou škálu účelů. Nyní se stává populárnější jako doplněk, často jako kapsle Ashwagandha.

 

Co vlastně ashwagandha dělá?

Ashwagandha je běžně označována jako adaptogen, v bylinné medicíně se jedná o přírodní látku, která zlepšuje reakci těla na stres a pomáhá tělu adaptovat se normalizací fyziologických procesů. Nejčastěji se studuje pro své účinky na stres a úzkost. Pomáhá podporovat relaxaci, duševní a fyzickou pohodu a poznávání, přispívá k emoční rovnováze a celkovému zlepšení nálady.

 

Jaké účinky má ashwagandha na muže?

Na výzkum přínosů ashwagandhy pro muže je stále velmi brzy. Většina studií prováděných na specializovanějších účincích ashwagandhy má malý vzorek a je primárně prováděna v zemi jejího původu, v Indii.

Nicméně, protože tyto studie jsou stále tak malé, je těžké s jistotou říci, zda užívání ashwagandhy bude mít stejný účinek na každého.

 

Jaké účinky má ashwagandha na ženy?

Podobně na tom jsou také účinky ashwagandhy pro ženy. Opět platí, že výzkum se stále objevuje a my nemáme dostatečnou podporu od vysoce kvalitních studií, abychom tato tvrzení učinili robustnějšími.

 

Pomáhá ashwagandha s úzkostí?

Vypadá to slibně. Několik studií ukázalo, že ashwagandha může pomoci zmírnit stres a úzkost [1],[2],[3]. Přestože tyto studie byly malé, zahrnovaly 58 a 60 účastníků, obě ukázaly statisticky významné účinky doplňků ashwagandha na úroveň vnímaného stresu a úzkosti účastníků. Účastníci také hlásili zlepšení kvality spánku a vykazovali výrazně nižší hladiny kortizolu (stresového hormonu).

A co je nejdůležitější, nedávná metaanalýza všech dostupných výzkumů ukázala příznivý účinek na stres i úzkost po suplementaci ashwagandhy, s upozorněním, že jistota důkazů byla nižší než v typických klinických studiích. Takže stručně, ano. Ashwagandha má potenciál pomoci s úzkostí. Potřebujeme však další výzkum a více rozsáhlých studií, abychom skutečně určili, jak silná může být.

 

Jak ashwagandha funguje?

Ashwagandha kapsle

Autor fotografie: Eugeniusz Dudzinski/istockphoto.com

 

Studie ukázaly, že ashwagandha má adaptogenní vlastnosti. Pravděpodobně funguje regulací homeostázy prostřednictvím mechanismů účinku spojených s osou HPA (systém, který reguluje fyziologickou reakci na stres) a řízením klíčových mediátorů stresu, jako jsou proteiny tepelného šoku, oxidu dusnatého a kortizolu[4].

 

Funguje ashwagandha okamžitě?

Výhody Ashwagandhy nejsou okamžité, pravděpodobně chvíli potrvá, než pocítíte účinky. Studie zkoumající účinky ashwagandhy se obvykle zaměřují na delší časové úseky v rozmezí od 30 dnů do více než 10 týdnů. Ve skutečnosti v jedné studii 60 lidí užívajících 300 mg ashwagandhy denně, tak trvalo účastníkům více než 10 týdnů, než uvedli, že pociťovali její plné účinky na kvalitu spánku. Takže ashwagandha je doplněk, který se má užívat delší dobu, místo aby měl okamžitý účinek[5].

 

Jak brát ashwagandhu?

Ashwagandha se obvykle užívá ve formě pilulek nebo kapslí. Jednoduše užívejte jednu kapsli denně. Pro usnadnění vstřebávání se doporučuje užívat s jídlem. Přichází však v jiných formách, jako je prášek nebo gumová forma. Doporučuje se užít asi 500 mg ashwagandhy v jedné dávce. Kapsle KSM-66 Ashwagandha jsou formou ashwagandhy, která je standardizována tak, aby obsahovala 5 % withanolidů (aktivní chemikálie nalezená v doplňcích ashwagandha).

 

Je ashwagandha bezpečná? 

Ashwagandha je považována za bezpečnou pro většinu lidí. Před užitím byste se měli poradit se svým lékařem, pokud jste těhotná, kojíte nebo máte autoimunitní onemocnění, jako je lupus nebo revmatoidní artritida.

 

Má ashwagandha vedlejší účinky?

Ashwagandha může interagovat s jinými léky, jako jsou léky na štítnou žlázu, krevní cukr a krevní tlak, takže se ujistěte, že se nejprve poraďíte se svým lékařem, pokud některý z nich užíváte.

 

Je ashwagandha dobrá pro dlouhodobé užívání?

Vzhledem k tomu, že úplné blahodárné účinky ashwagandhy chvíli trvají, než se projeví, je ve skutečnosti prospěšnější užívat ashwagandhu pravidelně a dlouhodobě, než očekávat výsledky v krátkodobém horizontu. Buďte trpěliví a neočekávejte výsledky hned. Tak jako trénink, na který musíte mít dámské fitness legíny, se musíte postupně naučit, což nějakou dobu trvá, to samé platí i u účincích Ashwagandhy.

 

Odkud pochází ashwagandha?

Ashwagandha květ

Autor fotografie: Azay photography/istockphoto.com

 

Kořen Ashwagandha pochází z keře původem z Indie a jihovýchodní Asie. Kořen je to, co se stává práškem nebo kapslemi, které užíváme jako doplněk.

 

Reference

[1] Jaysing Salve, Sucheta Pate, Khokan Debnath and Deepak Langade - Adaptogenic and Anxiolytic Effects of Ashwagandha Root Extract in Healthy Adults: A Double-blind, Randomized, Placebo-controlled Clinical Study - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6979308/

[2] Adrian L. Lopresti, PhD, Stephen J. Smith, MA, Hakeemudin Malvi, MBBS, MD and Rahul Kodgule, MBBS - An investigation into the stress-relieving and pharmacological actions of an ashwagandha (Withania somnifera) extract - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6750292/ 

[3] Camellia Akhgarjand, Farzaneh Asoudeh, Amir Bagheri, Zahra Kalantar, Zahra Vahabi, Sakineh Shab-Bidar, Hamid Rezvani, Kurosh Djafarian - Does Ashwagandha supplementation have a beneficial effect on the management of anxiety and stress? A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36017529/

[4] Provino, R. (2010) ‘The Role of Adaptogens in Stress Management’, Australian Journal of Medical Herbalism. Concord West, New South Wales, Australia: National Herbalists Association of Australia, 22(2), pp. 41–49. - https://search.informit.org/doi/10.3316/informit.141015308096078.

[5] Deepak Langade, Subodh Kanchi, Jaising Salve, Khokan Debnath and Dhruv Ambegaokar - Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera) Root Extract in Insomnia and Anxiety: A Double-blind, Randomized, Placebo-controlled Study - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6827862/

 

Autor: Štěpánka Motlová

Štěpánka je pětinásobná autorka, která píše o výživě, fitness a přirozeném zdraví. Je držitelkou titulu v žurnalistice. Od roku 2008 využívá svou vášeň pro zdraví a pohodu k tomu, aby svým psaním pomáhala ostatním. Získala certifikace v oblasti zdravotního koučování a fitness výživy a je instruktorkou jógy. Poté, co žila a vařila na třech kontinentech, nyní žije v Berlíně se svým manželem a čtyřmi kočkami.

Zpět do obchodu