Jaké výhody má cvičení na naší psychiku


Ať už se jedná o pozitivní mechanismus zvládání, účelové rozptýlení nebo společenský koníček, který vytváří smysluplná spojení, cvičení má výhody pro duševní zdraví, které fyziologicky přesahují. Cvičení má co nabídnout každému. A ať už je cílem pomoci snížit úzkost, depresi a negativní nálady nebo zlepšit sebevědomí a kognitivní funkce, existují jasné korelace mezi cvičením a lepším duševním zdravím [1],[2],[3].

 

jaké výhody má cvičení na naší psychiku

Autor fotografie: John Seldon/pexels.com

 

Obsah

Podporuje lepší spánek

Vytváří šťastnější náladu

Pomáhá zvládat stres a úzkost

Zlepšuje sebevědomí

Zvyšuje vlastní účinnost

Buduje spojení s ostatními

Zlepšení problémů duševního zdraví způsobených cvičením

Shrnutí klíčových přínosů posilovny pro duševní zdraví

 

 

Světová zdravotnická organizace každoročně 10. října uznává Světový den duševního zdraví s posláním zajistit, aby se s duševním zdravím zacházelo stejně jako s fyzickým. V tomto článku se podíváme na četné účinky některých typů cvičení na duševní zdraví a ukážeme, jak to nejen pomáhá s naší fyzickou kondicí, ale také s naší duševní pohodou. Pojďme se do toho ponořit.

Podporuje lepší spánek

Nebude žádným překvapením, že spánek je nezbytný. Psychické a fyzické výhody spánku jsou nezpochybnitelné. Spánek vám pomáhá zotavit se a nabít energii a udržuje vaše systémy v chodu. Ať už jde o odpočinek mozku nebo omlazení svalů, spánek je klíčem k tomu všemu. Lepší spánek je spojen s lepším duševním zdravím a více cvičení je spojeno s lepším spánkem. Nepřetržitý pozitivní cyklus. Když vylepšíte jeden, zlepší se i druhý. Je to harmonická smyčka

Pokud se vám nedaří zavřít oči, podívejte se na náš článek o tipech, jak zlepšit spánek. Tento se zaměřuje na stravu a doplňky, ale mohl by poskytnout některé informace, o kterých jste dosud neslyšeli.

 

Vytváří šťastnější náladu

NHS uvádí: „Pravidelné cvičení může zlepšit vaši náladu, pokud máte depresi, a je zvláště užitečné pro lidi s mírnou až středně těžkou depresí“[2].

A nejsou jediní. Ať už jde o běh, plavání, kolo nebo procházku, četné studie naznačují, že provádění pravidelných kardiovaskulárních cvičení snižuje úzkost a depresi [3]. Tato zlepšení nálady byla vysvětlena hypotézami endorfinu a monoaminů[4] (ale jsou také způsobena cvičením vyvolaným zvýšením krevního oběhu v mozku. Běžci často odkazují na běžcovu výšku. A není to jen nějaká podivná věc, která je ve skutečnosti palčivá bolest v nohou nebo nalévání kyseliny mléčné do svalů. Při běhu vaše tělo uvolňuje endorfiny, aby navodilo přirozené, euforické vzrušení. To může mít trvalé účinky po celý den, což vám poskytne jemný, bzučivý pocit.

 

Pomáhá zvládat stres a úzkost

špatná psychika

Autor fotografie: Karolina Grabowska/pexels.com

 

Být fyzicky aktivní také dává vašemu mozku něco, na co se může soustředit, a může být pozitivním mechanismem zvládání těžkých časů. S mozkem plným myšlenek může fyzické namáhání pomoci věci vyčistit. V důsledku toho můžete cítit klid a jasnost. Podobně jako meditace všímavosti vás vede k tomu, abyste se soustředili na svůj dech, cvičení vás nutí soustředit se na váš běžecký krok, na spoluhráče na hřišti nebo na další opakování v posilovně. Jde o to soustředit svou pozornost na přítomný okamžik.

 

Zlepšuje sebevědomí

Bylo také zjištěno, že cvičení zmírňuje nízké sebevědomí a sociální uzavření. Mnoho hypotéz vysvětluje příznivé účinky fyzické aktivity na duševní zdraví, včetně vlastní účinnosti, sebedůvěry a sociální interakce [3].

Od ztráty tuku, zvýšení síly a růstu svalů není nouze o fyzické úspěchy, které plynou z pravidelného cvičení. Ačkoli se nedoporučuje mít estetiku jako jedinou motivaci pro posilovnu a fitness, pro mnoho lidí je to šťastný vedlejší efekt. Je však důležité být si vědom nezdravého nebo obsedantního myšlení. Je třeba zvážit rovnováhu, kterou probereme později.

 

Zvyšuje vlastní účinnost

Sebeúčinnost je důvěra ve schopnost uplatňovat kontrolu nad vlastní motivací, chováním a sociálním prostředím. Pokud jde o duševní zdraví, hypotéza sebeúčinnosti navrhuje, že vzhledem k tomu, že fyzické cvičení je náročnou činností, schopnost zapojit se do něj pravidelně vede ke zlepšení nálady a sebevědomí[3].

Ať už jde o běh na 5km nebo 100kg bench press pod 30 minut, odměny plynoucí z pevného cíle, ke kterému se budete blíži, jsou k nezaplacení. Dosažení cílů souvisejících s fitness vám dává sebevědomí aplikovat podobný prvek hledání cílů v jiných částech vašeho života.

Buduje spojení s ostatními

Sociální vztahy běžně vlastní fyzické aktivitě, stejně jako vzájemná podpora, ke které dochází mezi jednotlivci zapojenými do cvičení, hrají důležitou roli v účincích cvičení na duševní zdraví[3]. Je tu neocenitelný pocit sounáležitosti, který přichází s připojením se ke sportovnímu týmu, běžeckému klubu nebo získávání kamarádů v tělocvičně. Vzhledem k našemu vrozenému sklonu k sounáležitosti máme pocit, že jsme součástí komunity a má to silný vliv na sebevědomí.

 

Zlepšení problémů duševního zdraví způsobených cvičením

Ačkoli je cvičení většinou pozitivní, pokud jde o duševní zdraví, existují určité okolnosti, kterých si musíte být vědomi. S konzistentním a rutinním aspektem cvičení mohou někteří lidé pociťovat nutkavé nebo návykové pocity spojené s fyzickou aktivitou (někdy nazývané závislost na cvičení). Je tu také hmatatelný ohled, ať už jde o svalovou hmotu, dosažení cílů nebo endorfiny. Závislost na těchto pocitech může vést ke škodlivému přetrénování nebo zvýšenému stresu. Náladu vám také může zlepšit dámské sportovní oblečení, protože pokud vám něco udělá radost, dojde tak i ke zlepšení nálady.

Shrnutí klíčových přínosů posilovny pro duševní zdraví

sport a pozitivní nálada

Autor fotografie: Nathan Cowley/pexels.com

 

Jak cvičení prospívá duševnímu zdraví:

  • Podporuje lepší spánek
  • Vytváří šťastnější náladu
  • Pomáhá zvládat stres a úzkost
  • Zvyšuje sebevědomí
  • Zvyšuje vlastní účinnost (dává vám účel a cíl)
  • Buduje spojení s ostatními

 

Pokud se chcete o Světovém dni duševního zdraví dozvědět více nebo si myslíte, že potřebujete podporu, navštivte Nadaci duševního zdraví. Mluvení je prvním krokem k lepšímu duševnímu zdraví. Pokud se u vás objeví problémy s úzkostí, depresí nebo jiným duševním onemocněním, kontaktujte svého praktického lékaře.

 

 

Reference

[1] Ashish Sharma, M.D., Vishal Madaan, M.D. and Frederick D. Petty, M.D., Ph.D. - Exercise for Mental Health - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1470658/

[2] Exercise for Mental Health - https://www.nhs.uk/mental-health/self-help/guides-tools-and-activities/exercise-for-depression/

[3] Guszkowska M. Wpływ ćwiczeń fizycznych na poziom leku i depresji oraz stany nastroju [Effects of exercise on anxiety, depression and mood]. Psychiatr Pol. 2004 Jul-Aug;38(4):611-20. Polish. PMID: 15518309. - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15518309/

[4] Lynette L. Craft, Ph.D. and Frank M. Perna, Ed.D., Ph.D. - The Benefits of Exercise for the Clinically Depressed - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC474733/

 

Autor: Eliška Myslíková

Eliška Myslíková je naturopatická lékařka. Získala doktorát z naturopatické medicíny. V současné době je manažerkou pro vědecké záležitosti. Eliška doufá, že její kombinované znalosti vědy a tradiční medicíny pomohou lidem cítit se co nejlépe. Mimo práci ji můžete vidět číst, pozorovat ptáky, luštit křížovky a popíjet kávu bez kofeinu.

Zpět do obchodu