Má smysl cheat meal a jak funguje?

co je to cheat meal

 

Staré rčení „s poctivostí nejdál dojdeš“ bylo něco, co do většiny z nás vtloukli naši rodiče, když jsme byli malí, ale co cheat meal?

Co je cheat meal?

Cheat meal je často také označován jako „krmení“ – což je v podstatě přebytek kalorií (obvykle vyšší obsah sacharidů a tuků) naplánovaný obvykle jednou týdně jako odměna za dodržování určitého dietního režimu.

Jak správně na cheat meal?

Vědět, že vaše tělo bude pod omezením kalorií, přičemž sacharidy jsou tím, co cítíme nejvíce, dva hormony Leptin a jeho protějšek Ghrelin, jsou klíčovými faktory, které nám říkají, kdy máme hlad nebo jsme sytí. Leptin (protein produkovaný v tukových buňkách) říká mozku (prostřednictvím hypotalamu), že máme v těle dostatek tukových zásob, a naopak řídí naši chuť k jídlu nebo hlad. Nyní, díky dietám, které jsme si sami způsobili, dochází ke ztrátě tuku, což znamená, že se produkuje méně leptinu.

Na našich stránkách najdete sportovní výživu, která vám pomůže v dietě nebo existuje i jiná motivace a tou je naše fitness oblečení Gymclothes, které určite stojí za prohlédnutí.

 

Takže když ztratíme tuk, naše hormony se automaticky změní. Ghrelin je stimulant chuti k jídlu, který signalizuje uvolňování růstového hormonu a je produkován žaludkem, když je prázdný, a opět, stejně jako leptin, signalizuje hypotalamu, že je potřeba signál, který tělu řekne, aby se najedlo. Ve skutečnosti to není to, co bychom chtěli při dietě slyšet, protože „prázdný“ žaludek je koneckonců nedílnou součástí stravy.

Cheat meal v praxi

Při správném použití může cheat meal změnit hormony zodpovědné za metabolismus a regulaci inzulínu, zvýšit naše zásoby glykogenu pro zvýšení energie a udrží naše spalování kalorií a využití tuků prioritou číslo jedna. Nyní existují různé úrovně diety a individuální potřeby pro určité úrovně tělesného tuku, přičemž extrémním je závodní kulturista, který usiluje o velmi nízké úrovně tělesného tuku (4-5 %) se zvýšeným rizikem hormonální nerovnováhy, která by normálně regulovala spotřeba energie či kalorií, stabilita tělesné hmotnosti a tukové hmoty, kontrola potlačení hladu a v konečném důsledku metabolismus, s reálnou možností poškození metabolismu.

Jakmile zkonzumujete cheat meal, zvýšení metabolismu může trvat několik dní poté, co ho vaše tělo stráví (i když si to váš žaludek nemyslí), čímž se vyrovná pokles hormonů, ke kterému dojde, když se znovu obnoví deficit kalorií. Toto „přikládání ohně“, jak se tomu někdy říká, může přinést výsledky a prorazit zeď, ke kterým může dojít, když se tělo začne samoregulovat na určitý režim.

Načasování cheat mealu

Cheat meal může být opravdu něco, na co se můžete těšit, a může vám také dát šanci jíst „normálně“ s rodinou nebo přáteli po zvolenou dobu, takže načasování může zvýšit přínos cheat mealu a rozšířit ho na sociální situace. Víkend je obecně nejlogičtějším časem na dokrmování, přičemž nejvhodnější je večeře, protože je méně pravděpodobné, že budete pokračovat v jídle, když se večer chýlí ke konci, na rozdíl od snídaně, jinak je před námi dlouhý den.

Častým problémem tohoto druhu diety, se kterým se lidé setkávají, je schopnost dělat věci s mírou. Po týdnu restriktivního stravování, dát si cheat meal, který je skutečně jednou porcí, a pak se vrátit ke kuřecím prsům a brokolici, se nezdá být tak chutné.

zdravý cheat day

Populární produkty na cheat meal

Se starou dobrou nádobou arašídového másla nebo jakéhokoli z ořechových másel, když na to přijde, nemůžete udělat velkou chybu. Všechny obsahují vysoké množství bílkovin a tuků, které dodávají kalorie, které potřebujete k doplnění vašich zásob kalorií. Pro extra sacharidový cheat meal můžete využít flapjacks a proteinové tyčinky, které jsou tou správnou vstupenkou a když chutnají tak dobře, je těžké je odložit.

O autorovi:

Petr Málek je dvojnásobný šampión v naturální kulturistice. Petr má za sebou bohaté tréninkové a soutěžní zkušenosti a je známý svou důsledností a precizním přístupem ke vzpírání.

Vyzkoušejte dietu podle krevní skupiny.

Zpět do obchodu