Co je to taurin a jaké má výhody?

co je to taurin

Pokud jste našli taurin, který je uvedený na obalu vašeho energetického nápoje, možná vás zajímá, co to přesně je a co vlastně dělá. Na rozdíl od některých dalších složek v této plechovce to není nějaká strašidelná chemikálie, ale aminokyselina.

Co je to taurin? 

Taurin je aminokyselina, která se vyskytuje v některých živočišných potravinách a přirozeně v některých tkáních našeho těla. Taurin tvoří velké množství „volných“ aminokyselin, které v těle cirkulují místo toho, aby tvořily bílkoviny

Obsahuje síru, díky níž je běžný v mnoha fyziologických funkcích těla. Díky své roli v mnoha reakcích souvisejících s energií, je taurin běžnou složkou energetických nápojů a tím i souvisejících doplňků na energii a výkon.

Prohlédněte si naše nové sportovní sety, které kombinují sportovní podprsenky a legíny. Naše dámské fitness oblečení už nebudete chtít sundat.

Odkud taurin pochází?

Taurin se přirozeně vyskytuje ve vašem těle, ale nachází se také v běžných zdrojích potravin na bázi zvířat. Nejvyšší hladiny taurinu v potravinách se vyskytují v mase, rybách a mléčných výrobcích. Považuje se za „podmíněně nezbytné“ pro lidskou stravu, což znamená, že vaše tělo má něco ze svého, ale těží z toho, že z jídla získává ještě více. Špatné zdravotní podmínky jsou často spojeny s nízkou úrovní taurinu, což znamená, že jde o zásadní aminokyselinu pro naše tělo. S věkem se také vyskytuje na nižších úrovních, což znamená, že může hrát roli při stárnutí.

 

Zdroje taurinu

  • Taurin se nachází ve vysokých hladinách v mnoha masných výrobcích, jako je hovězí maso, krůtí a kuřecí maso.
  • Vysoké hladiny taurinu jsou v některých měkkýších a mořských plodech, jako jsou mušle, lastury, chobotnice a škeble.
  • Nižší množství taurinu je přítomno i v jiných masných potravinách, jako je vepřové maso a také v jiných druzích ryb a dále také ve všech mléčných výrobcích.
  • Často je klíčovou ingrediencí při zvyšování výkonu. Nachází se v energetických nápojích kvůli své roli v mnoha fyziologických procesech. Protože se taurin přirozeně vyskytuje v mnoha živočišných potravinách. Vegetariáni a vegani ho často doplňují.

Co dělá taurin s naším tělem?

Taurin hraje roli v mnoha funkcích svalových buněk souvisejících s pohybem iontů vápníku a také s procesem, při kterém dochází k převrácení ATP, energetických molekul buňky. Pomáhá také se stabilizací buněčných členů, antioxidací (proces ochrany vašich buněk před poškozením volnými radikály), regulací rovnováhy tekutin a stimulací glykolýzy a glykogeneze (energetické procesy).

Jednoduše řečeno, taurin se zdá být zapojen do mnoha procesů souvisejících s využíváním energie a funkcí svalů. Z tohoto důvodu jsou vědci fascinováni všemi možnými dopady taurinu na cvičení a výkon.

Výhody taurinu

Taurin ovlivňuje zdraví

Taurin je považován za nutraceutikum kvůli mnoha různým dopadům na zdraví, včetně léčby únavy svalů a zlepšení imunitní funkce.

 

Může ovlivnit svaly a výkon

Nejžádanější potenciální dopady taurinu souvisí s výkonem a svalovou hmotou jako možnou ergogenní pomůckou (zvyšující výkon).

 

Může vás opravdu udělat silnějším a rychlejším?

 

Navrhované výhody doplňování taurinu souvisí s jeho dopadem na výkon a svalovou tkáň. Jedna studie testovala běžecký výkon po doplnění taurinem, ale nezaznamenala významné zlepšení. Zvýšené hladiny taurinu po cvičení však souvisely s rychlejším zotavením a méně oxidačním stresem na svalovou tkáň.

 

Může zlepšit výkon při cvičení

Novější studie vycházela z předchozí myšlenky a ukázala výrazné zlepšení výkonu během vytrvalostního cvičení po pouhé jedné dávce taurinu. To znamená, že z jeho užívání před tréninkem mohou mít prospěch jak fitness nadšenci, tak kardio sportovci. Další studie ukázala, že svaly byly schopny udržet větší zátěž před kontrakcí, což znamená, že svaly mohou vydržet větší stres po delší dobu. Taurin má velký potenciál přispět ke zlepšení regenerace po vzpírání, díky snížení oxidačního stresu při cvičení ve svalech. Ačkoli výše zmíněná studie neprokázala významné zvýšení výkonu běhu, subjekty vykazovaly malé zvýšení rychlosti a snížení srdeční frekvence, což znamená, že po suplementaci pracovali efektivněji.

 monster s taurinem

Působí jako antioxidant a zlepšuje regeneraci

Zdá se, že taurin působí jako silný antioxidant, který také zlepšuje vlastní reakci těla na zotavení. Může to tedy fungovat dvojnásobně, protože zabráníte poškození a stresu při cvičení, ale také urychlíte obnovu svalů. Protože se jedná o běžnou přísadu v energetických nápojích, často se předpokládalo, že taurin v kombinaci s kofeinem je podmínkou pro ergogenní účinky, nicméně studie, která používala samotný taurin, stále vykazovala pozitivní dopad. Výzkum v oblasti doplňování taurinu je stále nový a omezuje se pouze na studie zaměřené na různé skupiny sportovců v různých sportech a za různých podmínek. Z tohoto důvodu by měl být dále zkoumán slibný dopad taurinu, aby pomohl sportovcům lépe poznat, jak je pro ně nejvíce využít.

 

Bezpečnost

Žádná z výzkumných studií neprokázala žádné negativní vedlejší účinky užívání taurinu, ale jakýkoli doplněk může ovlivnit jiné léky nebo zdravotní podmínky.

Než začnete s novým doplňkem, je vždy nejlepší promluvit si se svým lékařem

 

Vedlejší účinky 

Nejsou známy žádné vedlejší účinky užívání taurinu v doporučeném dávkování. Jakékoli negativní účinky předávkování energetickými nápoji, které byly studovány, nedokázaly identifikovat, že problémem byl taurin, protože v těchto nápojích je mnoho dalších složek.

 

Dávkování

Studie, která prokázala přínos taurinu pro vytrvalost, měla různá doporučení mezi 1 a 6 gramy v jedné dávce.

Vzhledem k jeho přítomnosti v mnoha potravinách na bázi zvířat může být nutné ve větším množství pro vegetariány nebo vegany. Může také ukázat větší účinek u těchto populací, pokud obvykle fungují s neoptimálními hladinami taurinu a poté se začnou doplňovat.

 

Závěr

Taurin je jednoduchý způsob, jak posílit vaše potřeby doplňků s potenciálním zlepšením výkonu a jednoznačným dopadem na urychlení zotavení svalů. Má silné antioxidační vlastnosti, i když se nepoužívá ve spojení s kofeinem. Jeho klesající úrovně s věkem znamenají, že suplementace může dokonce pomoci snížit některé z negativních účinků procesu stárnutí.

Ať už je to ve vašem energetickém nápoji, steaku nebo jako doplněk, taurin může být přesně to, co Vám může chybět ke zlepšení výkonu. S kofeinem v energetických nápojích a celkově bychom to s ním neměli přehánět. Jaké jsou negativní účinky kofeinu? Koukněte na náš článek.

Zpět do obchodu