Co je to ZMA a jaké má účinky?

co je to ZMA

ZMA je jediný doplněk, který kombinuje tři klíčové živiny: zinek, hořčík a vitamín B6. Kombinací těchto látek do jediné kapsle je vhodný doplněk k pokrytí všech vašich potřeb najednou. Tento doplněk má neobvykle kontroverzní a barvitou historii. Budeme diskutovat o tomto doplňku a jeho pověsti do hloubky, abyste věděli, co pro vás může udělat.

Co je ZMA?

Zinek, hořčík a B6 jsou klíčové složky v ZMA. Poprvé byly kombinovány během 80. let. Záměrem bylo poskytnout sportovní doplněk typu vše v jednom pro zlepšení síly a regenerace svalů prostřednictvím spánku. Tato kombinace byla zdokonalena a vylepšena a stala se populární u elitních sportovců. Je to synergický doplněk: ingredience se mají vzájemně zefektivnit.

Co jsou ZMA už víte, ale jaké fitness obleceni je naše nejprodávanější? Jsou to legíny Infinity Black, koukněte na náš eshop.

Co dělá ZMA?

ZMA poskytuje účinné dávky tří stejně důležitých složek: zinku, hořčíku a vitamínu B6. Suplementace ZMA je životně důležitá, protože zinek a hořčík patří k nejčastějším nedostatkům živin.

Zinek

Je klíčem k udržení zdravého metabolismu sacharidů a hormonálního zdraví. Doplňování zinku je zvláště důležité, pokud držíte rostlinnou stravu, protože se často vyskytuje v živočišných produktech.

Hořčík

Podílí na více než 300 procesech v těle.

Vitamin B6

Skvělá kombinace s těmito dvěma, protože je také zásadní pro výrobu a přenos energie v těle.

 

Kombinace ingrediencí je zásadní pro dosažení nejlepšího účinku, protože by měly spolupracovat, aby přinesly nejlepší výsledky.

Opravdu ZMA funguje?

ZMA je skvělý způsob, jak dostat zinek, hořčík a vitamín B6 do vaší stravy, aniž byste museli platit za samostatné doplňky. S doplňkovými dávkami těchto 3 se můžete snadno chránit před rizikem nedostatku těchto těžko dostupných živin. To samo o sobě stačí k ospravedlnění pravidelného používání ZMA. Pokud však tvrdě trénujete a chcete dosáhnout co nejlepších výsledků, musíte myslet na načasování živin. Můžete dosáhnout lepších výsledků užíváním ZMA, spíše než rozdělením doplňků během dne? Jedním z pozitiv ZMA je, že B6 zvyšuje vstřebávání a využití zinku v těle. To je užitečné, protože mnoho forem zinku (aspartát nebo monomethionin) se v těle špatně vstřebává. To je pádný důvod, proč vzít B6 a zinek dohromady, což je velmi snadné udělat, když jsou ve stejné tabletě.

Výhody ZMA

Již jsme zmínili důležitost konzumace zinku a B6 společně, ale jaké jsou další výhody ZMA? Pro začátek, je zinek klíčem k udržení zdravého nervového, imunitního a trávicího systému. Nedostatek zinku je vážným zdravotním problémem, takže udržování optimální a stabilní hladiny má nepřímý přínos pro sílu, nárůst svalové hmoty a celkové zdraví. Už jsme o tom mluvili dříve, ale zinek je klíčovou živinou, zvláště pokud pijete alkohol nebo držíte bezmasou dietu. Hořčík je přinejmenším stejně důležitý jako zinek, ne-li více. Stejně jako zinek je rozhodující pro zdraví nervového systému, konkrétně pro kvalitu svalového nabuzení a kontrakcí. Je také klíčová pro více než 300 reakcí v těle, zejména těch, které zahrnují ATP, klíčový zdroj energie těla pro cvičení. Absorpce B6 v ZMA je podpořena zinkem, který zlepšuje kvalitu trávení a má synergický efekt specificky s B6. Tento vitamín je klíčem k udržení stálé energetické hladiny a udržení dobrého zdraví. Jde o běžný nedostatek, stejně jako u jiných vitamínů B, takže jeho získání v biologicky dostupné formě kombinací se zinkem je skvělý způsob, jak ze svých doplňků vytěžit maximum.

Dávkování ZMA

Kolik ZMA byste měli užívat, závisí na množství jednotlivých složek v kapslích. Chcete získat kolem 200-400 mg hořčíku, 8-12 mg zinku a spoustu B6 (protože míra absorpce je často špatná). Dokud se dostanete do tohoto rozmezí, uvidíte pozitivní výsledky. 

Načasování ZMA

Načasování ZMA není velkým problémem, protože jednotlivé složky se pravděpodobně vstřebávají pomalu. Hořčík by měl být také užíván s jídlem, kde je to možné, protože konzumace příliš velkého množství najednou, nebo příliš rychlá, může vést k nadýmání. Abyste hráli na jistotu, vezměte si ZMA s obědem nebo večeří, aby byl příjem stabilní po celou druhou polovinu dne. Čemu se musíte vyhnout, je užívání ZMA s jakýmikoli potravinami nebo nápoji s vysokým obsahem vápníku. Vápník může snížit příjem zinku, což bude problém, protože se již snažíte zinek účinně absorbovat. Vyhněte se užívání ZMA s mléčnou bílkovinou nebo mlékem.

zma tablety

Nejlepší doplňky ZMA

Nejlepší doplňky ZMA poskytují zdravou dávku zinku ve formě, která se účinně vstřebává – jako je chelát, glukonát nebo citrát. Doplněk obsahující aspartát nebo monomethionin bude méně účinný. To je klíčové, protože zinek je klíčovou složkou ZMA a ovlivňuje účinnost vitamínů B. Nejlepší doplňky ZMA mohou také obsahovat menší, méně známé sloučeniny. Posilovače absorpce, jako je piperin, jsou skvělým způsobem, jak zlepšit vstřebávání zinku, hořčíku a B6. Jiné živiny mohou být také užitečné, pokud neředí množství zinku a hořčíku v ZMA, vždy zkontrolujte štítek.

 

Závěr

ZMA je skvělým příkladem doplňku, který je podpořen vědeckým výzkumem důležitosti každé složky a zkušenostmi tisíců sportovců. Užívání účinného doplňku ZMA pravděpodobně přinese pocity lepší síly, pohody, chuti k jídlu a pravidelné hormonální funkce. Vzhledem k tomu, že účinky zinku a hořčíku jsou v těle tak rozšířené, pravděpodobně zažijete celkový pocit pohody, který skutečně přidává další rozměr výhodám tohoto produktu. Výběr správného produktu ZMA a použití správného dávkování bude klíčem k dosažení těchto výsledků, takže se ujistěte, že používáte doplněk ZMA nejvyšší kvality.

Jaké jsou nejlepší doplňky pro ženy?

Zpět do obchodu