10 potravin, které jíst před alkoholem

co jíst před pitím alkoholu

 

Pravděpodobně vám bylo řečeno, abyste si před pitím alkoholu v určitém okamžiku‚ nasytili žaludek a i když je to nepochybně skvělá rada, některá jídla jsou v ochraně vašeho těla (a mozku) před toxickými účinky alkoholu lepší než jiná. Když si nacpeme žaludek před pitím alkoholu, jídlo, které jíme, dělá několik věcí. Nejprve ředí alkohol, který následně konzumujeme kvůli obsahu vody v potravině. Dále bílkoviny, tuky a vláknina zpomalují vstřebávání alkoholu a zároveň dodávají našemu tělu vitamíny a minerály, které alkohol vyčerpává. To je důvod, proč druh a kvalita jídla, které se rozhodneme jíst před pitím, je tak důležitá a může mít tak dramatický vliv na to, jak pociťujeme účinky alkoholu. Konzumace správného typu jídla před pitím může nejen pomoci snížit některé negativní účinky pití alkoholu, ale mohou také pomoci kontrolovat hlad a vyrovnávat elektrolyty. Avšak konzumace nesprávného typu jídla může ve skutečnosti způsobit, že se během pití alkoholu i po něm budete cítit hůř, což způsobí pálení žáhy, poruchy trávení, dehydrataci a nadýmání, což není ideální. Jsme tu, abychom vám dali svatý grál jídla před pitím alkoholu, abyste byli den po předchozí noci jako rybička.

Už jste viděli naše nové fitness legíny Function? Ještě ne? Koukněte na náš eshop.

Co jíst před alkoholem?

Vejce

Jsou plná bílkovin a cholinu podporujícího mozek, vejce jsou fantastické a všestranné jídlo před pitím. Vejce také obsahují cenné vitamíny skupiny B chránící játra a aminokyselinu cystein, která pomáhá zbavit vaše tělo toxinů. Protein nás udrží sytější déle než kterákoli jiná makroživina, což pomáhá snižovat riziko přejídání a probouzení se vedle zbytků kebabu, který se v té době zdál mnohem přitažlivější. Protože bylo prokázáno, že alkohol snižuje naše zábrany a zvyšuje chuť k jídlu. Výběr jídla s vysokým obsahem bílkovin před pitím alkoholu je nejlepším řešením. Pokud máte málo času, vajíčka jsou perfektní rychlou svačinkou, která vás zasytí, než vyrazíte. Vychutnejte si je míchané, vařené nebo smažené. Získejte trojitou dávku lahodné dobroty jejich spárováním s uzeným lososem a avokádem.

Losos

Je jeden z nejbohatších zdrojů omega-3 mastných kyselin, losos je dokonalým zdrojem bílkovin před pitím. Nejen, že vysoký obsah bílkovin pomáhá snížit pocit hladu, jsou to zdravé tuky v lososu, které jsou hvězdou show. Tuk pomáhá zpomalit rychlost, kterou jídlo opouští žaludek, čím déle je jídlo v žaludku, tím pomaleji se alkohol vstřebává do krve. To je důvod, proč když pijeme alkohol na lačný žaludek, pocítíme účinky velmi rychle, protože alkohol se téměř okamžitě vstřebává do krve. Losos je také fantastickým zdrojem vitaminu B12, který se při pití alkoholu masivně vyčerpává. Získáte tedy extra podporu antioxidantů, které ochrání vaše játra a střeva před nadměrnými toxiny a poškozením.

Oves

Je levný, rychlý a neuvěřitelně výživný. Oves je fantastickým zdrojem vlákniny a bílkovin, díky obojímu se cítíme déle plnější. Kromě působivých nutričních látek mnoho studií ukázalo, že oves může být prospěšný pro zdraví jater tím, že chrání před poškozením jater způsobeným alkoholem a zlepšuje funkci jater. Všestrannější, než byste si mysleli, oves je nejen vynikající podávaný jako kaše, ale funguje také fantasticky v pečivu, jako jsou flapjack a tyčinky granola. Skvělý doplněk do jakéhokoli smoothie, ovesné vločky lze dokonce rozmixovat na mouku a použít k výrobě placiček nebo krusty na pizzu. Oves můžete také použít k výrobě vlastního ovesného mléka, vše, co potřebujete, je oves a voda (tím však snížíte některé dostupné živiny).

Banány

Když pijeme alkohol, musíme víc čůrat. Není to jen nepříjemnost, všechno toto extra čůrání nás vystavuje riziku, že vyloučíme nebezpečné množství sodíku a draslíku z našeho těla. Abyste tyto hladiny udrželi na stejné úrovni, dejte si banán, abyste zvýšili hladinu draslíku. Ještě lépe je kombinujte s řeckým jogurtem, který má nejen vysoký obsah bílkovin, ale je také plný přirozeného sodíku, aby byla vaše hladina vyvážená.

Řecký jogurt

Řecký jogurt je jedním z nejlepších dostupných potravin před pitím díky své dokonalé rovnováze bílkovin, tuků a sacharidů. Další super-univerzální přísada, doplňte ovocem dle vlastního výběru, ořechy a semínky, použijte k přípravě dipů, omáček a dresinků, mixujte s oblíbeným ovocem do lahodných smoothies nebo směs zamrazte do mražených jogurtových pochoutek. Skvělá možnost rychlého občerstvení, pokud nemáte čas uvařit celé jídlo, než vyrazíte do města.

Bobule

Z dobrého důvodu jsou oslavovány jako superpotraviny. Bobule, jako jsou borůvky, jahody a maliny, překypují antioxidanty a základními živinami, včetně vlákniny, vitamínů C a K a manganu. Bobule mají také vysoký obsah vody, což vám pomáhá zůstat hydratovaní, což je velmi důležité při pití alkoholu. Bylo také prokázáno, že antioxidanty přítomné v bobulích chrání buňky před poškozením způsobeným alkoholem. Studie ukázaly, že borůvky jsou účinné při zvyšování hladiny několika antioxidantů v játrech, což by mohlo pomoci při ochraně před oxidačním stresem způsobeným pitím alkoholu.

Avokádo

Ať už jste avo závislý nebo máte averzi, konzumace avokáda může drasticky zpomalit, jak rychle se alkohol vstřebává do vašeho těla. Avokádo je obzvláště skvělé, pokud jste vegetarián či vegan a nezískáváte zdravé tuky z tučných ryb, je neuvěřitelně bohatým zdrojem. Zpracování těchto zdravých tuků ve střevech trvá hodiny, což znamená, že alkohol bude také zpracován pomalu. Pokud nejste fanouškem chuti, hoďte ho do smoothie, takže ho tam nepoznáte.

Sladké brambory

Další skvělý zdroj draslíku, sladké brambory mají také vysoký obsah komplexních sacharidů, které se pomalu tráví a mohou pomoci snížit účinky alkoholu na tělo. Batáty se skvěle používají do sladkých i slaných jídel. Dělají perfektní bramborovou kaši a hodí se téměř ke všemu. Zkuste zapečený sladký brambor ozdobit skořicí, arašídovým máslem, řeckým jogurtem a ovocem podle vašeho výběru a získáte lahodnou sladkou pochoutku před nápojem. Sladké brambory v pyré také skvěle doplňují pečivo, jako jsou brownies a chléb. Sladké bramborové hranolky vždy potěší davy lidí, a když jsou upečené nesmažené, jsou vysoce výživnou svačinkou nebo přílohou.

Quinoa

Toto nádherné zrno má vysoký obsah bílkovin, vlákniny a několika základních mikroživin. Má obzvláště vysoký obsah draslíku a hořčíku, oba minerály prokazatelně pomáhají minimalizovat nerovnováhu elektrolytů způsobenou konzumací alkoholu. Je to nejen zdravá náhražka rýže nebo kuskusu, existuje mnoho různých způsobů použití quinoy, například v dušených pokrmech, polévkách a salátech. Quinoa je také skvělou přísadou do domácích energetických kuliček, granola tyčinek, muffinů, koláčů. Přidání quinoy do směsi falafelu před pečením nebo smažením je také vynikající způsob, jak ji použít, a dodává skvělou texturu a říz.

červená řepa

Červená řepa

Tato fialová zelenina v sobě ukrývá opravdovou dávku živin. Pokud nemůžete najít čerstvou řepu, je skvělou volbou balená vařená červená řepa ve šťávě, obecně super levná a dostupná ve většině supermarketů. Řepa se může pochlubit skutečně působivým obsahem antioxidantů a bylo prokázáno, že má ochranný účinek na jaterní buňky a snižuje poškození o 38 %. Další studie zjistily, že šťáva z červené řepy zvyšuje množství enzymů zapojených do detoxikace a jaterních funkcí. Pokud použijete čerstvou řepu, je fantastická pečená, grilovaná, vařená nebo nakládaná. Je chutným doplňkem každé polévky, salsy nebo salátu.

Čeho se vyvarovat před alkoholem

Vyplatí se před pitím vynechat rafinované sacharidy a sladká jídla, jako je bílý chléb, bílé těstoviny, sladkosti a perlivé nealkoholické nápoje. Je to proto, že se velmi rychle tráví, což znamená, že alkohol, který konzumujete, se rychle vstřebá do krve. Mohou také způsobit nárůst a pád hladiny cukru v krvi, což zvyšuje pravděpodobnost, že později v noci dostanete záchvat hladu a skončíte s kebabem. Potraviny s vysokým obsahem soli, jako jsou lupínky nebo chipsy, mohou také způsobit nadýmání a zadržování tekutin, zejména v kombinaci s pitím alkoholu.

 

V tomto článku se dozvíte jestli má vliv alkoholu na hubnutí.

Zpět do obchodu