Jsou prebiotika opravdu účinna?

co jsou prebiotika

Co jsou to prebiotika

Zdraví je v poslední době módní téma. Prebiotika zaujala část pozornosti v oblasti zdraví střev. Jsou to odolné sloučeniny, které se netráví, ale poskytují pozitivní prostředí pro mikroorganismy ve střevech. Jednoduše řečeno, myšlenka je, že pomocí prebiotik můžete podpořit dobré bakterie ve střevě.

V tomto blogu vás provedeme stručným praktickým průvodcem prebiotiky, abyste věděli, co děláte se svými střevy. Kromě blogu najdete na našich stránkách i eshop, kde máme především dámské fitness legíny a topy.

Potenciální výhody prebiotik

Věda o mnoha prebiotikách je zamlžená, je těžké vytvořit skutečnou představu o tom, co se děje ve vašich střevech, aniž byste je otevřeli. Výzkum, který existuje, naznačuje, že probiotické sloučeniny mohou zlepšit trávení a upravit příjem živin. Existují také předběžné výsledky naznačující, že prebiotické sloučeniny jako Yacon a Lactobacillus mohou přispívat k chuti k jídlu novými způsoby. Jedním z nejzajímavějších poznatků je, že střevní bakterie jsou spojovány s dietními návyky a chutěmi. Pokud je to pravda (což je velké „kdyby“), pak prebiotika mohou být skvělým doplňkem ke způsobu, jakým ovládáte chutě a řídíte svůj jídelníček. Přinejmenším určité prebiotické látky, jako je vláknina a rezistentní škrob, mají tendenci mít celkově pozitivní přínosy. Pokud zvyšujete příjem rostlinných potravin, jako je listová zelenina a celozrnné výrobky, prebiotické a probiotické účinky představují malou část celkového přínosu.

Věda: Vyšel verdikt?

Problém, na který u prebiotik neustále narážíme, je ten, že věda stále není rozhodnuta, jak dobře fungují. Studie na zvířatech naznačují skvělé účinky na zpomalení trávení, snížení chuti k jídlu a podporu „dobrých bakterií“, ale studie na lidech jsou slabé.

Zdroje jako Yacon a některé formy Lactobacillus, ale mnoho dalších forem prebiotik jsou stále relativně neprozkoumané. Vzhledem k tomu je nepravděpodobné, že by došlo k nějakým negativním účinkům, takže tyto sloučeniny možná stojí za to vyzkoušet na vlastní kůži.

Prebiotika a spánek

Jednou z nepředvídaných výhod stravy bohaté na prebiotické potraviny a další vybrané sloučeniny je zlepšení kvality spánku. Výzkum se zabýval způsobem, jakým se spánek a zdraví střev vzájemně ovlivňují, zejména způsob, jakým spánek a strava ovlivňují stres. Výsledky naznačují, že strava s vysokým obsahem prebiotických potravin pravděpodobně zlepší celkovou kvalitu spánku a potlačí některé z klíčových příznaků stresu. To je důležité z různých důvodů, spánek je klíčovým faktorem vašeho celkového zotavení a zdraví, zatímco boj se stresem je skvělý způsob prevence chronických nemocí souvisejících se stresem. Dohromady to znamená lepší zdraví, lepší schopnost regenerace mezi tréninky a dokonce lepší nárůst svalové hmoty a síly.

řecký jogurt a prebiotika

Jak účinná jsou prebiotika?

Je důležité být realističtí ohledně toho, jakých výsledků dosáhnete zlepšením svého prebiotického profilu. I když pravděpodobně podpoří zdraví střev, zvláště pokud máte sklony k přejídání nebo nadměrnému pití, neudělají z vás Arnolda.

Co můžete očekávat, je zlepšení některých klíčových proměnných, které určují vaše zlepšení od tréninku k tréninku a zotavení. Kromě toho zažijete klidnější spánek a stabilnější střevní prostředí. Stres je až příliš známou součástí života a může mít hluboké negativní dopady na zdraví a výkonnost. Pokud chcete získat výhodu a optimalizovat svůj duševní a fyzický výkon, jednoduchý prebiotický doplněk může přinést znatelné rozdíly vedle zdravé stravy, cvičení a spánkové rutiny.

3 nejlepší prebiotické doplňky

Inulin

Inuliny jsou druh rostlinné vlákniny, která má zajímavé vlastnosti pro zdraví ledvin, ale také poskytuje jednoduchou a zdravou volbu pro prebiotika. Inuliny jsou formou rozpustné vlákniny extrahované z kořenových extraktů, což z nich dělá zdravou rostlinnou volbu. Vzhledem k tomu, že jde o rozpustnou vlákninu, je důležité být opatrný, pokud trpíte IBS nebo jinými běžnými zažívacími problémy.

VitaFiber

VitaFiber, navržený jako alternativa běžné mouky a jiných práškových sacharidů, je všestranný produkt s jemnou sladkostí. Jako prebiotikum podporuje zdraví trávení a zároveň poskytuje zdravější alternativu k běžným cukrům a bílé mouce s nižším GI. S 91 % vlákniny poskytuje skvělý způsob, jak zpomalit trávení a zlepšit pravidelnost metabolismu. Díky tomu je skvělou volbou pro domácí pečení a náhradu cukru, zvláště pokud máte obavy z hladiny cukru v krvi.

Oves

Pokud máte zkušenosti s dietou nebo máte rádi úžasné zdroje sacharidů, pravděpodobně jste snědli několik misek ovsa. Tyto úžasné celozrnné výrobky jsou ve skutečnosti skvělým zdrojem prebiotické vlákniny a také běžně nedostatkových živin, jako je zinek a železo. Ultra jemný ovesný prášek je skvělý způsob, jak zlepšit příjem vlákniny a působí jako skvělé, každodenní prebiotikum. Pokud hledáte zdravý koktejl po tréninku, zkuste ho smíchat s běžným proteinovým koktejlem.

Závěr

Prebiotika jsou jednoduchým doplňkem se spoustou pozitivních ukazatelů ve vědecké literatuře. I když nejsou zdaleka jisté, pravděpodobně vám pomohou překonat těžší období, jako je krátkodobý stres z nemoci, přetrénování nebo každodenního života.

Další skvělím pomocníkem jsou probiotika, o kterých jsme také psali na našem blogu.

Zpět do obchodu