Jak můžete snížit přijem cukru?

jak snížit cukr

 

V supermarketech a obchodech jsou regály plné sladkého občerstvení a nápojů. I když je možné si je občas dopřát, pravidelná konzumace je snadný způsob, jak zajistit, že překročíte požadovaný příjem kalorií a nadměrný cukr může vést k řadě zdravotních problémů.

 

Co představuje dieta s nízkým obsahem cukru?

Podle doporučených pokynů se doporučuje, aby váš příjem cukru nepřesáhl 5% vašich denních kalorií. To znamená, že typický dospělý člověk by neměl překročit 30 g cukru ve stravě. Nejškodlivějším typem cukru jsou volné cukry, které zahrnují ty, které se přidávají do šumivých nápojů, ovocných džusů, sušenek, koláčů a čokolády.

Existuje také specifická „dieta bez cukru“, která zahrnuje odstranění veškerého cukru, včetně těch z jinak zdravých zdrojů potravy, jako je ovoce a mléčné výrobky. To se nedoporučuje, protože ovoce je dobrým zdrojem vlákniny a mikroživin.

Jaké jsou výhody snížení příjmu cukru?

Ztráta váhy

Jíst velké množství sladkých potravin může znamenat, že přibíráte na váze. Cukr má malý vliv na sytost, což znamená, že se po konzumaci sladkého občerstvení nebudete cítit plní. To znamená, že je mnohem pravděpodobnější, že překročíte požadované denní množství kalorií, což může z dlouhodobého hlediska vést k přírůstku hmotnosti. Změna výběru potravin u osob s vyšším obsahem bílkovin a vlákniny může vést ke ztrátě hmotnosti.

 

Péče o zuby

Velké množství cukru může způsobit katastrofu na vašich zubech. Pokud chcete zůstat fit, zdraví a váš úsměv by měl mít zuby, je nejlepší se ujistit, že s příjmem cukru nepřekračujete hranice. Konkrétně prázdné cukry jsou ty, které nejvíce škodí a způsobují špatnou náladu vašeho zubaře

 

Jak dodržovat dietu s nízkým obsahem cukru

Existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste snížili svůj denní příjem cukru, a mnoho z nich může obecně vést ke zlepšení stravovacích návyků. Použití níže uvedených tipů pomůže snížit denní příjem cukru a zlepšit kvalitu vaší stravy.

 

Všímejte si označení potravin

Často může být překvapivé, kolik cukru je ve vašich preferovaných nápojích a cukr může být často ve vašich  potravinách, v kterých byste to nečekali. Být pozorný a ujistit se, že si přečtete etikety na potravinách, může být informačním procesem, který vám pomůže správně se rozhodnout, pokud jde o jídlo, občerstvení a nápoje.

 

Vyvarujte se sladkých nápojů

Vaše oblíbené šumivé nápoje mohou být nabité cukrem, takže stojí za to hledat „dietní“ protějšky. Nápoje často uváděné na trh jako „zdravé“ nebo „s nízkým obsahem tuku“ mohou také obsahovat slušné množství cukru.Věci jako „zdravé“ smoothie nebo ovocné šťávy mohou také obsahovat značné množství cukru a při pokusu o výběr zdravé varianty byste mohli nechtěně přidat do své stravy zbytečný cukr.

 

Koukněte na kořenící přípravky

Kečup a soyová omáčka obsahují značné množství cukru. Pokud se ujistíte, že nepřekračujete hranice s velikostí porce kečupu a snížíte počet jídel, do kterých přidáváte omáčku, může to pomoci snížit celkový příjem cukru.

 

Naplánujte si jídlo dopředu 

Plánování jídla dopředu má mnoho výhod. Kromě toho, že můžete sledovat své kalorie, plánování jídla může být nákladově efektivní a laskavé pro vaši peněženku. Důležité pro příjem cukru je, že plánování dopředu může také pomoci vyhnout se na poslední chvíli nezdravému zpracovanému jídlu. I když mohou být vhodné, pokud je čas omezený, mají tyto zpracované potraviny často vysoký obsah cukru, a proto se doporučuje vařit si doma z čerstvých potravin. Plánování dopředu vám také umožní zkontrolovat si obsah cukru na etiketě a sem tam si můžete dopřát i něco dobrého.

Nenakupujte, když máte hlad nebo jste unavení

Po dlouhém pracovním dni, když jste unavení a hladoví, můžete procházet obchody a někdy je těžké odolat sladkostem. Zvláště ty, které jsou umístěny vedle pokladny. Nakupování zdravého jídla (obsahující vlákninu a bílkoviny) vám pomůže zahnat pokušení, které mohou mít z dlouhodobého hlediska negativní dopad. Jakmile jsou doma uloženy, je mnohem těžší odolat sladkému občerstvení.

 

Potraviny s nízkým obsahem cukru

 •     Maso a ryba
 •     Zelenina
 •     Celozrnné obiloviny a oves
 •     Celozrnný chléb
 •     Rýže a ovesné vločky
 •     Nesolené ořechy
 •     Čistý popcorn
 •     Čerstvé, konzervované nebo sušené ovoce
 •     Hořká čokoláda
 •     Řecký jogurt

 

 

Jídlo, kterému se musíte vyhnout

 

 •     Kečup, BBQ omáčka a sladká chilli omáčka
 •     Hotové těstoviny a kari omáčky
 •     Zpracované potraviny, jako je pizza, koláče a některá hotová jídla
 •     Konzervovaná polévka
 •     Ochucené jogurty
 •     Cereálie k snídani
 •     Sušenky a koláče
 •     Čokoláda
 •     Šumivé nápoje
 •     Džemy, marmelády, pomazánky

 

Existují nějaké vedlejší účinky stravy s nízkým obsahem cukru?

 

Cukr se také používá jako energie v těle a pokud máte velké množství tréninku s vysokou intenzitou může dojít k tomu, že tělo bez nedostatku cukru přestane regenerovat.Pokud v současné době konzumujete velké množství cukru a náhle přestanete, možná zjistíte, že začnete mít chuť na potraviny s vysokým obsahem cukru. To znamená, že je dobré cukr postupně vyřazovat, abyste předešli nepříjemným příznakům, jako jsou chutě, nízká nálada, poruchy spánku, motání hlavy a nevolnost.

 

Máme nejpohodlnější dámské fitness oblečení, doporučujeme kouknout na naší nabídku.

 

Závěr

Snížení příjmu cukru ve vaší stravě může vést k lepšímu složení těla a snížit pravděpodobnost zubního kazu a dlouhodobých onemocnění. Dodržování výše uvedených tipů vám pomůže snížit příjem udržitelným způsobem a přitom si stále užívat chutné jídlo.

Zpět do obchodu