Vyhněte se chybám ve fitku: 7 nejčastějších tréninkových mýtů

Autor: Petr Mašek

7 nejčastějších tréninkových mýtů

fitness mýtyZdroj obrázku: Pexels.com

 


Cvičení je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro své zdraví a kondici. Avšak, i když mnoho lidí cvičí pravidelně, existuje mnoho tréninkových mýtů, které mohou vést k nesprávným cvičebním technikám a nedostatečným výsledkům. V tomto článku se podíváme na sedm nejčastějších tréninkových mýtů a jak se jim vyhnout.

 

1) Dělat jen kardio vám pomůže zhubnout

Mýtus: Mnoho lidí věří, že pokud budou dělat pouze kardio cvičení, dosáhnou rychlejšího hubnutí. Věří, že vzpírání je pro budování svalů a kardio je pro spalování tuku.

Skutečnost: Kardiovaskulární trénink je skvělý pro spalování kalorií a zvyšování deficitu kalorií, což je klíčové pro hubnutí. Nicméně, silový trénink má také mnoho výhod. Silový trénink zvyšuje váš metabolický rytmus po cvičení na několik hodin, a tím vám pomáhá spalovat kalorie i po skončení tréninku. Navíc, vzpírání vám pomůže změnit postavu a pracovat na problémových partiích.

2) Zahřátí a vychladnutí

Mýtus: Někteří lidé si myslí, že zahřátí a vychladnutí jsou zbytečné a nepotřebné části tréninku.

Skutečnost: Zahřátí před cvičením je důležité, protože připravuje vaše tělo na fyzickou zátěž a snižuje riziko zranění. Vychladnutí po cvičení je také důležité, protože pomáhá vašemu tělu se zotavit a snižuje riziko bolestivosti svalů a mdloby. Doporučuje se provést 5-10 minutové zahřátí před cvičením a 5-10 minutové vychladnutí po cvičení.

3) Příležitostní cvičenci nepotřebují doplňky

Mýtus: Někteří lidé si myslí, že pokud nejsou profesionálními sportovci, nemusí se zabývat výživou a doplňky.

Skutečnost: Správná výživa je důležitá pro všechny, i pro příležitostní cvičence. Doplňky, jako je proteinový prášek, mohou pomoci při hubnutí a budování svalů. Proteinový prášek zvyšuje metabolickou aktivitu a spalování tuku i v klidu nebo během spánku.

4) Lepší pumpa, lepší cvičení

Mýtus: Někteří lidé se domnívají, že pokud mají při cvičení svalovou pumpu, dosáhnou lepších výsledků.

Skutečnost: Svalová pumpa je pocit, který vzniká při cvičení s nízkou hmotností a vysokým počtem opakování. I když pumpa může být povzbuzující, nemá stejné benefity jako silový trénink. Silový trénink s vyšší hmotností a nižším počtem opakování je účinnější pro budování svalů a dosahování skutečných výsledků. Na cvičení doporučujeme pořádné fitness oblečení, které vám zlepší trénink.

5) Každý by měl dělat dřepy, mrtvý tah a bench

cvičit pouze dřepy

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Mýtus: Existuje přesvědčení, že některé cviky, jako jsou dřepy, mrtvý tah a bench press, jsou nejlepší pro každého a každý by je měl dělat.

Skutečnost: Každý jedinec je jedinečný a má odlišnou biomechaniku. Zatímco někteří lidé mohou mít prospěch z dřepů, mrtvého tahu a bench pressu, jiní se s těmito cviky necítí dobře, když je dělají. Je důležité najít cviky, které vyhovují vašemu tělu a cílům.

6) Činky jsou lepší než stroje

Mýtus: Existuje přesvědčení, že činky jsou lepší než stroje a stroje jsou určeny pouze pro začátečníky.

Skutečnost: I když existuje pravda, že činky jsou více funkční a vyžadují větší koordinaci, stroje mají také své výhody. Stroje vám umožňují izolovat svaly a minimalizovat riziko zranění. Mohou být také užitečné pro začátečníky, kteří se teprve učí správnou techniku cvičení.

7) Tréninkový plán byste měli často měnit

změna tréninku

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Mýtus: Někteří lidé se domnívají, že tréninkový plán by měl být často měněn, aby se dosáhlo nejlepších výsledků.

Skutečnost: Změna tréninkového plánu je důležitá, ale neznamená to, že byste měli dělat úplně nový plán pokaždé, když jdete do posilovny. Je důležité uplatňovat koncept přetížení a postupně zvyšovat náročnost cvičení. Příliš časté změny plánu mohou vést k nedostatečným výsledkům a nedostatečnému pokroku.

Závěr

Při cvičení je důležité vyhnout se tréninkovým mýtům a správně porozumět principům a metodám cvičení. Dělat pouze kardio, ignorovat zahřátí a vychladnutí, nebrat vážně výživu a doplňky, nevyhledávat správné cviky pro vaše tělo a ignorovat změnu tréninkového plánu jsou časté chyby, které mohou vést k nedostatečným výsledkům. Buďte informovaní a cvičte s rozumem, abyste dosáhli nejlepších výsledků ve fitku.

Zpět do obchodu