5 fitness jídel, na která byste neměli zapomínat

Autor: Roland Hazuka

ústřice jsou zdravé fitness jídlo

 Zdroj obrázku: Pexels.com

 


V oblasti fitness a kulturistiky se často mluví o důležitosti správné výživy pro dosažení optimálních výsledků. Ale co když už jste unaveni z neustálého jídla stejných potravin? V tomto článku vám představíme pět zázračných jídel, která byste neměli zapomínat. Tyto potraviny jsou plné mikroživin, které pomohou posílit váš trénink a dosáhnout vašich fitness cílů. Od jater až po ústřice, objevte nové možnosti, které vám mohou přinést novou chuť do vaší stravy.

 

Obsah

 1. Hovězí játra
 2. Sardinky
 3. Vývar z kost
 4. Edamame
 5. Ústřice

Hovězí játra

Hovězí játra jsou jedno z nejlepších fitness jídel, která můžete zahrnout do své stravy. V dobách legendárních kulturistů jako Arnold Schwarzenegger a Frank Zane byla konzumace jater běžnou praxí. Proč? Protože játra jsou bohatá na vitamín B12, který je nezbytný pro energii, syntézu aminokyselin a DNA. 100 gramů hovězích jater obsahuje až 988% denního příjmu vitamínu B12. To je obrovské množství tohoto důležitého mikronutrientu. Nedostatek vitamínu B12 může negativně ovlivnit váš trénink a zpomalit vaše pokroky. Zahrnutím hovězích jater do své stravy můžete získat výhodu v podobě vysokého obsahu vitamínu B12.

Výhody hovězích jater

 • Obsahují vysoké množství vitamínu B12.
 • Posilují produkci energie a syntézu aminokyselin.
 • Pomáhají zlepšovat tréninkový výkon.

Související: Proč jsou játra důležitá?

Sardinky

Sardinky, možná byste je nečekali mezi fitness jídly, ale jsou jedním z nejlepších zdrojů bílkovin a omega-3 mastných kyselin. Bílkoviny jsou základními stavebními kameny svalů, proto jsou velmi důležité pro regeneraci a růst svalové tkáně. Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé účinky a pomáhají snižovat bolest svalů po tréninku. Sardinky také obsahují vysoké množství selenu, který podporuje imunitní systém a chrání tělo před volnými radikály.

Výhody sardinek

 • Obsahují vysoké množství bílkovin.
 • Jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny.
 • Podporují regeneraci svalů a snižují záněty.

Vývar z kostí

vývar z kostí

 Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Vývar z kostí je tradiční jídlo, které se stále více stává populárním mezi fitness nadšenci. Vařením hovězích nebo kuřecích kostí po dobu 24-48 hodin získáte koncentrovaný vývar plný minerálů, živin a kolagenu. Kolagen je hlavním strukturním proteinem v těle, který poskytuje pevnost a pružnost tkáním. Konzumace kolagenu může pomoci při problémech s klouby, kostmi a záněty. Vývar z kostí je také bohatý na minerály, jako je vápník, hořčík a fosfor, které jsou důležité pro zdraví kostí a svalů.

Výhody vývaru z kostí

 • Obsahuje minerály a živiny.
 • Podporuje zdraví kostí a svalů.
 • Poskytuje kolagen pro pevné a pružné tkáně.

Edamame

edamame účinky

 Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Edamame jsou mladé sójové bobule, které jsou oblíbeným jídlem v asijské kuchyni. Jsou bohaté na rostlinné bílkoviny a obsahují vysoké množství aminokyseliny nazývané leucin. Leucin je jednou z nejdůležitějších aminokyselin pro růst a regeneraci svalů. Studie ukázaly, že leucin má schopnost stimulovat syntézu kosterního svalstva mnohem efektivněji než ostatní aminokyseliny. Edamame také obsahují vlákninu, vitamíny a minerály, které jsou důležité pro celkové zdraví a výkonnost.

Výhody edamame

 • Obsahují vysoké množství rostlinných bílkovin.
 • Jsou bohaté na aminokyselinu leucin pro růst svalů.
 • Poskytují důležité vitamíny a minerály.

Ústřice

Ústřice jsou mořským plodem, který je bohatý na bílkoviny, vitamíny a minerály. Obsahují vysoké množství zinku, který je důležitý pro růst, imunitní funkci a udržení zdravé hladiny testosteronu. Zinek je minerál, kterého mnoho sportovců a kulturistů často nemá dostatek. Ústřice také obsahují vitamíny A, C, E a B12, které jsou důležité pro celkové zdraví a výkonnost. Přidání ústřic do své stravy vám může poskytnout výhodu v podobě vysokého obsahu zinku a dalších důležitých živin.

Výhody ústřic

 • Obsahují vysoké množství bílkovin.
 • Jsou bohaté na zinek, který má vliv na růst a imunitní funkce.
 • Poskytují důležité vitamíny pro celkové zdraví.

Závěr

Pokud hledáte nové a zajímavé možnosti pro svou stravu, nezapomeňte na těchto pět fitness jídel. Hovězí játra, sardinky, vývar z kostí, edamame a ústřice jsou plné mikroživin, které mohou posílit váš trénink a pomohou vám dosáhnout vašich fitness cílů. Přidejte tyto potraviny do své stravy a objevte nové chuťové zážitky a zdravotní výhody. Buďte kreativní a zkuste různé recepty a kombinace, abyste si užili tyto zdravá a výživná jídla. Jídla teď máte vyřešená, teď už stačí vybrat pořádné fitness leginy.

 

Tento článek byl aktualizován o nový obsah 30.10.2023

Zpět do obchodu