Co je to Guarana?

co je to guarana

 

Domorodý kmen indiánů v povodí Amazonky, již dlouhá léta používá stimulačním nápoj, který prý pochází ze stromů a  prokazuje fantastické až neuvěřitelné výkony vytrvalosti a fyzických schopností. Ano správně, řeč je o zázraku jménem Guarana.

Co je to Guarana?

Z keře používaného jako bylinný lék u vzdálených kmenů se z guarany vyvinul široce používaný jihoamerický doplněk na pomoc při dlouhých plavbách a následně se využívala do složky energetických nápojů po celém světě.

Největší výběr fitness oblečení na Gymclothes. U nás si vybere úplně každý!

Guarana, která se pěstuje výhradně v Brazílii, nyní existuje jako základ pro celou řadu značkových nealkoholických nápojů, které se vyvážejí po celé planetě! Ve skutečnosti v Brazílii tržby převyšují tržby všech nealkoholických nápojů s příchutí coly. Abychom upřesnili celý název, Paullinia cupana nebo Paullinia sorbilis, aktivní složkou tohoto keře je extrakt, který je získáván ze semen ovoce. Lze jej nalézt v různých konzumovatelných formách, včetně nealkoholických nápojů, tablet, žvýkaček a pasty. Přibližně 70% vyrobené guarany se používá v průmyslu energetických nápojů, zbývající se převádí na výrobu doplňkových forem nebo se používá jako surovina ve farmaceutických a kosmetických přípravcích.

Účinky Guarany

Díky svému původnímu původu byla s tímto super keřem spojena celá řada výhod, včetně posílení libida. Úspěch výroby, exportu a spotřeby guarany lze však vysvětlit jedním slovem = kofein. I když v obsahu kofeinu existuje určitá rozmanitost, pro lepší představu by průměrná koncentrace byla vyšší než u čaje i kávy. Ve skutečnosti je množství kofeinu v guaraně dvojnásobné než v kávových zrnech Arabica. Tyto úrovně vysoké účinnosti na kofein propůjčují guaraně významné stimulační účinky. Taková vysoká koncentrace kofeinu modifikuje hormonální účinek (uvolňování norepinefrinu a epinefrinu) a inhibuje centrální receptory adenosinu. To tedy vede k hrubé excitaci centrálního nervového systému.

Energetické nápoje a guarana

Energetické nápoje přicházejí ve všech směsích a formách, z nichž některé získají podporu zvanou guarana. Je dobře známo, že úspěch a účinnost energetických nápojů pochází převážně z jejich obsahu kofeinu, který tento doplněk dodává. Energetické nápoje (obsahující kofein) vykazují různé výhody na výkon, včetně oddálení tréninkové únavy; zvýšení svalové síly a zvýšení svalové vytrvalosti. Existují také důkazy, že kofein pozitivně stimuluje náš výdej klidové energie, což znamená, že spálíme více kalorií v klidu. Toto zvýšení metabolismu je způsobeno stimulací cyklu, který zvyšuje hladinu adrenalinu.

Důkazy naznačují, že relativně malé dávky kofeinu v energetických nápojích ve výši 2–3 mg/kg tělesné hmotnosti účinně zvyšují výkonnost. Jedná se o množství kofeinu, které guarana snadno dodává, což z něj činí dokonalou složku nápojů s energetickými nápoji, které se prodávají za předpokladu, že jsou ergogenními pomůckami.

Guarana a hubnutí

Mechanismus úbytku hmotnosti usnadněný doplňky extraktu guarany u sportovců je extrapolován z údajů, které zkoumají účinky konzumace guarany na „spalování tuků“ u sedavých a cvičících potkanů. Jedna studie zkoumala účinek konzumace guarany po dobu 14 dnů na potkanech a měřila účinek na metabolismus lipidů. Tato studie prokázala snížení koncentrace laktátu v plazmě u cvičících potkanů ​​a také zvýšený obsah glykogenu ve svalech. Tyto výsledky by tedy naznačovaly změny v metabolismu lipidů během cvičení a šetření svalového glykogenu. Změny, které tito autoři vysvětlují, závisí na stupni kofeinu v konkrétním doplňku guarany. Sekundární výsledky této studie však nastiňují další potenciální teoretické mechanismy hubnutí. Za prvé byl snížen příjem potravy ve skupině s vyšší dávkou guarany, což naznačuje možný účinek na sytost u testovaných zvířat. Jejich výsledky také ukazují, že zvířata měla po experimentu snížený obsah tělesného tuku, což autoři vysvětlují pravděpodobně kvůli obsahu kofeinu a obsahu teofylinu, který je silným antagonistou receptoru adenosinu a který je spojován s rozpadem tuku. Nejzajímavější však bylo, že konečný přírůstek hmotnosti zvířat krmených a cvičených ve studii byl nižší ve skupině, která dostala extrakt z guarany bez kofeinu, což naznačuje mechanismus nad rámec změn metabolismu lipidů vyvolaných kofeinem. Autoři naznačují, že obsah dalších biologických sloučenin (taniny a katechin) také přispívá ke změnám tělesné hmotnosti po doplnění guarany.

Otázkou zůstává, zda se tyto změny metabolismu tuků, obsahu tělesného tuku a přírůstku hmotnosti skutečně přenesou na nás lidi, pokud užíváme doplněk guaranou? Randomizovaná kontrolovaná studie doplňku guarany konzumovaného 67 dospělými s nadváhou po dobu 8 týdnů si klade za cíl osvětlit tuto otázku. Tato studie poskytla polovině subjektů bylinný doplněk obsahující 40 mg guarany a sekundární složku 12 mg Ma Huang (přípravek z čínské rostliny ephedra sinica)  a druhá polovina dávala placebo. Jejich výsledky ukázaly průměrné snížení hmotnosti ve skupině s guaranou o 4 kg ve srovnání s 0,8 kg ve skupině s placebem. Rovněž vykázali snížení o 2,1% tělesného tuku ve skupině s doplňkem (ve srovnání s 0,2% ve skupině s placebem).

Podobné výsledky byly pozorovány v podobné studii, kde byla guarana kombinována s jinými rostlinnými sloučeninami (včetně listů různých rostlin, jako je Yerbe mate a Damania). Tito autoři také zaznamenali průměrný úbytek hmotnosti 5,1 kg za 6 týdnů ve srovnání s 0,3 kg u placeba. Ukazuje se tedy, že (alespoň v kombinaci s jinými bylinnými doplňky) má extrakt z guarany pravděpodobně výhody jako nástroj na hubnutí pro ty, kteří se snaží zbavit tělesného tuku! Další dvojitě zaslepená randomizovaná kontrolovaná studie dále zkoumala přínosy guarany při hubnutí.

Tato studie měla 14 účastníků a měřila 24 hodinový energetický výdej po konzumaci guarany třikrát denně. Zjistili, že konzumace doplňku s vysokým obsahem kofeinu a guarany zvýšila během 24 hodin energetický výdej přibližně o 750 kj.

V kombinaci se studiemi, které naznačují zvýšení oxidace sacharidů během cvičení až o 30%, pak můžeme předpokládat, že zvýšený výdej energie, může vést ke snížení uložených sacharidů a přeměně na tuk! Proto to vysvětluje některé hubnoucí vlastnosti doplňku guarana.

Bezpečnost a vedlejší účinky guarany

Existovaly velmi skutečné obavy ohledně energetických nápojů, které jsou doplňovány nadměrným množstvím kofeinu. Tyto obavy nejsou zmírněny důkazy shromážděnými americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o nejméně 23 úmrtích souvisejících s konzumací nápojů s vysokým obsahem kofeinu.

Avšak jako jediná sloučenina byla guarana považována za bezpečnou FDA při správném podání. FDA ve skutečnosti nenalezla při použití tohoto doplňku u zdravých jedinců žádná zdravotní rizika ani vedlejší účinky.

 

Opatrnost se doporučuje u rizikových skupin:

  • Citlivé kardiovaskulární systémy
  • Nemoc ledvin
  • Hypertyreóza
  • Úzkost nebo panické poruchy
  • Těhotenství

 

Toxicita látky byla testována a nevyvolávala problémy při dávkách 500 mg - 2 000 mg na kg tělesné hmotnosti. Tyto toxikologické nálezy byly podpořeny výsledky pitev zvířat, které po vysoké dávce guarany neprokázaly žádné změny v orgánech.

Navíc ani dlouhodobá denní konzumace guarany nezpůsobila u zdravých dobrovolníků obou pohlaví žádné závažné nežádoucí účinky ani hematologické a biochemické změny.

 

 

Určité skupiny by neměly guaranu brát v žádné fázi, pokud mají:

 

  • Historii arytmie, kojení, obstrukce gastrointestinálního traktu, chronická bolest hlavy, psychycké poruchy a žaludeční vředy

Dávkování guarany

  • Terapeutické dávky v rozmezí od 200 do 3 000 mg denně, vede ke zlepšení výkonu a jsou však účinné již dávky 2–3 mg/kg.
  • Krátkodobá léčba únavy, vyčerpání a úlevy od bolesti hlavy dávka od 1 600 mg - 2 000 mg denně
  • Těhotné pacientky by měly v případě potřeby užívat méně než 300 mg guarany denně!
  • Denní orální příjem by neměl překročit 3 gramy.

 

Závěr

Z hlubin povodí Amazonky přichází super doplněk naplněný kofeinem, který zlepšuje zdraví a zvyšuje výkon. Tento bylinný roztok extrahovaný z rostliny je bezpečný a efektivní, pokud nejsou překročeny limity, což vám poskytne větší stimulaci než váš průměrný šálek kávy. Skvělá náhrada, která se přidá do předtréninkového nápoje, při tréninků spálíte více tuku a vydržíte déle v posilovně.

Vytáhněte z Guarany maximum a vyzkoušejte k tomu i silový trénink na hubnutí. Díky této kombinaci efektivně zhubnete.

Zpět do obchodu