Výhody himalájské soli: Proč je lepší než stolní sůl


Spolu s tukem byla po desetiletí démonizována sůl ve jménu zdraví srdce. Pravdou je, že sůl, zejména himálajská růžová sůl, můžete považovat za zdravou potravinu ve správném množství.

Bez sodíku byste zemřeli a několik studií zjistilo, že omezení sodíku nemusí mít takový vliv na riziko srdečních onemocnění, jak se dříve myslelo, a že omezení může být ve skutečnosti spojeno se zvýšeným celkovým rizikem úmrtí.[1][2]

Proč je tedy sůl tak matoucí? Když vědci zkoumají zdravotní účinky soli, nejčastěji studují kuchyňskou sůl, která se v těle chová jinak a má více sodíku než himalájská sůl a mořská sůl. Navíc kuchyňská sůl neobsahuje další vyrovnávající minerály, jako je draslík, vápník a hořčík, které působí proti negativním účinkům sodíku.


 

 himalájská sůl účinky

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Na druhou stranu si můžete užít několik výhod himalájské soli, když ji začleníte do svého jídelníčku spoustou kreativních způsobů. Než však začnete procvičovat své kulinářské dovednosti, zjistěte více o různých typech solí, o tom, jak ovlivňují vaše tělo a kolik soli byste měli denně konzumovat.

 

Obsah

Je pro vás růžová himalájská sůl dobrá?

Výhody himalájské soli

Himalájská růžová sůl vs. jiné druhy solí

Kolik soli bych měl jíst?

 

Je pro vás růžová himalájská sůl dobrá?

těžba soli

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Odkud pochází himalájská sůl? Tento oblíbený růžově zbarvený minerál se těží v himálajských horách v Pákistánu, které byly po staletí stlačovány do hustých, suchých vrstev soli. (Tato prastará mořská dna jsou důvodem, proč ji můžete vidět nebo slyšet nazvanou „himalájská mořská sůl“.) Jak probíhá proces těžby? V Himalájích se to dělá mechanicky. Pracovníci se spoléhají na řadu technik, včetně ruční těžby a strojové těžby. Důležité je, že himálajští těžaři soli v pákistánském Pandžábu nepoužívají výbušniny, aby získali co nejčistší sůl. Obvykle je konečný produkt testován na kontaminaci těžkými kovy, nečistotami, znečišťujícími látkami a dalšími věcmi, které nechcete mít ve svém jídle.

Existují protichůdné informace o tom, kolik různých minerálů a stopových prvků má himálajská sůl. Některé zdroje uvádějí 60, ale jiné přes 80.[3] Bez ohledu na to, komu věříte, himálajská růžová sůl má desítky stopových minerálů a rozhodně má vyšší obsah minerálů než kuchyňská sůl, která obsahuje pouze chlorid sodný. Jeho růžová barva pochází z obsahu železa. Dobrá sůl nestačí k nahrazení dobré stravy a cílených doplňků. Ale doplnění minerálů, a zejména zvýšení elektrolytů, několikrát denně, když si osolíte jídlo, je skvělá věc. Protože velká část vašich buněk běží na elektřinu, potřebujete dostatek elektrolytů, jako je sodík, draslík, vápník a hořčík, rozpuštěné ve vaší buněčné vodě. Elektrolyty pomáhají vašim buňkám přenášet elektrický náboj a elektřina umožňuje vašim buňkám vykonávat jejich každodenní práci a komunikovat mezi sebou. Na rozdíl od kuchyňské soli, která je do značné míry NaCl a nic moc jiného, vaše tělo ví, co dělat s himalájskou růžovou solí, protože má minerální profil. Zde je biochemický důvod, proč má himalájská růžová sůl pro vaše zdraví přínosy, které s běžnou stolní solí nezískáte.

Většina buněk má vyšší koncentraci sodíku vně buňky a vyšší koncentraci draslíku uvnitř buňky. Když máte příliš mnoho sodíku a málo draslíku, buňka přijímá příliš mnoho sodíku a nedělá správně svou práci. Draslík a sodík úzce spolupracují. Jednou ze skvělých věcí na draslíku je to, že ve skutečnosti snižuje krevní tlak.[4] Mozkové, nervové a svalové buňky závisí na správné rovnováze sodíku, draslíku a vápníku, aby spolu „mluvily“. Když vaše dietní sůl obsahuje celou škálu minerálů, získáte více zdravotních výhod a nemusíte se obávat, že by příliš mnoho soli vyhazovalo věci z míry. Když lékaři doporučují zvýšit vaše elektrolyty na bolavé svaly, záškuby nebo křeče (zejména u těhotných žen), je to proto.

Související: Jaký je nejlepší způsob, jak zůstat hydratovaný?

Výhody himalájské soli

I když návštěva solné terapie není vaše věc, najít způsoby, jak začlenit růžovou sůl do vaší stravy, je stále dobrý nápad. Zde jsou některé výhody himalájské soli, které vaše tělo ocení:

  • Pravidelným užíváním zvýšíte příjem minerálů.
  • Obsahuje minerály jako draslík a hořčík, které vám pomáhají vyrovnávat účinky sodíku.
  • Snižuje mírné až středně těžké sinusové a dýchací problémy, jako je astma, kongesce a plicní problémy související se zánětem, pokud jsou vdechovány jako slaný vzduch.[5][6]
  • Může pomoci udržet citlivost na inzulín a pomoci vám získat energii z jídla, které jíte. [7][8][9]
  • Špetka soli ve vodě po ránu mírně zvýší krevní tlak a dodá vám energii do nového dne.

 

Himalájská sůl se používá i z nedietních důvodů. Někteří lidé používají koupelové soli nebo peelingy vyrobené z ní pro péči o svaly a pokožku. Tato růžově zbarvená sůl slouží dokonce k dekorativním účelům, protože její velké bloky se používají k výrobě lamp, které rozzáří místnost v jedinečném stylu. Protože podporuje rovnováhu elektrolytů, himálajská sůl se běžně doporučuje lidem, kteří dodržují diety s nízkým obsahem sacharidů. Himalájská růžová sůl vám může pomoci překonat keto chřipku poskytnutím tolik potřebné podpory elektrolytů. Výkon tohoto počátečního přechodu na ketózu také vyžaduje spoustu odpočinku, správnou hydrataci a konzumaci velkého množství kvalitních tuků zvyšujících ketony, jako je C8 MCT olej. Můžete očekávat zlepšení výkonu, a proto doporučujeme vhodné sportovní oblečení, které zvládne tu nejvyšší zátěž.

 

Himalájská růžová sůl vs. jiné druhy solí

Jedna sůl není lepší než druhá jen proto, že je nebo není přírodní. Nyní, když znáte některé klíčové výhody himalájské růžové soli, pojďme se ponořit hlouběji do dalších typů solí, které jste mohli mít schované ve spíži.

 

Mořská sůl

mořská sůl

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Stejně jako himalájská sůl, mořská sůl pochází z mořského dna. Hlavním rozdílem je, že himálajská sůl je suchá sůl těžená z kamenné soli v jednom regionu, zatímco mořská sůl pochází ze zdrojů slané vody z celého světa. Výrobci balí mořskou sůl na mokré straně, podobně jako textura dobrého písku na stavbu hradu. Jelikož se jedná o přírodní sůl, minerální profil je podobný himálajské odrůdě. U mořské soli však záleží na zdroji. Když sbíráte mořskou vodu z kontaminovaných oceánských oblastí, sůl, kterou získáte z vypařování, skončí také kontaminovaná. Vědci objevili plasty a chemikálie v určitých mořských solích, kterými si nechcete sypat jídlo.

Vysoce kvalitní mořská sůl z čistých zdrojů je však pro vás skvělá a lidé, kteří trpí bolestmi hlavy z kuchyňské soli a himalájské soli, obecně dělají dobře na dobře získané mořské soli. Můžete se také rozhodnout pro mořskou sůl, pokud vám lékař řekl, abyste snížili příjem sodíku, protože obsahuje méně sodíku než himalájská sůl a ještě nižší množství než stolní sůl. Musíte být ochotni provést průzkum výroby, abyste se ujistili, že pochází z čistých zdrojů.

Mořská sůl se běžně používá v receptech, protože její vločkovitá textura dodává pokrmům lahodnou konečnou úpravu.

 

Stolní sůl

Přestože má k čistému daleko, kuchyňská sůl se blíží 100% NaCl, jak jen můžete získat. Jaké vlastnosti jsou běžně spojovány s kuchyňskou solí?

Těží se pomocí výbušnin, což je uber levná metoda. Ale nemůžete něco vyhodit do vzduchu, aniž byste za sebou zanechali nežádoucí sloučeniny. Kuchyňská sůl je chemicky bělená, aby byla nepřirozeně bílá. Je také zbavena minerálů, jako je draslík a hořčík, které vyrovnávají jeho účinky na krevní tlak. Výrobci přimíchají protispékavé látky, aby se neshlukly. Některé protispékavé látky v potravinách (jako uhličitan vápenatý) jsou bezpečnější než jiné, které obsahují sloučeniny hliníku nebo kyanidu. Pak někdy najdete ingredience, které nečekáte. Některé značky komerčně dostupné soli dokonce obsahují dextrózu, cukr získaný z kukuřice. Lidé si neuvědomují, že své jídlo nejen solí, ale také cukrují!

 

Jodizovaná sůl

Jodizovaná sůl je pouze stolní sůl s přidaným jodidem draselným. Vládní iniciativy ve 20. letech 20. století zavedly do soli jodid draselný ke snížení strumy, což je zvětšená štítná žláza z nedostatku jódu. Jód je důležitý pro správnou funkci štítné žlázy a jeho příjem je potřeba vyvážit dalším minerálem důležitým pro funkci štítné žlázy, selenem.

Související: Jste unavení, nebo je to málo hořčíku? Příznaky nedostatku hořčíku

 

Kolik soli bych měl jíst?

mořská sůl sběr

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Je pro vás himalájská sůl dobrá? Ano, s mírou. Ačkoli neexistuje žádný univerzální přístup k soli, doporučené denní množství sodíku je méně než 2 300 miligramů denně.[10]

Obecně řečeno, pravděpodobně přijímáte zdravé množství soli, když:

  • Jíte skutečné jídlo
  • Jíte minimální množství balených potravin nebo potravin s konzervačními látkami
  • Jídlo si osolíte podle chuti

 

Když jíte skutečné jídlo a spoustu zeleniny, vaše tělo si samo reguluje příjem soli. To není případ balených potravin. Výrobci potravin upravují chuť svačin a balených potravin tak, aby zůstaly stálé na skladě a také abyste chtěli víc, takže přijímáte více soli, než vaše chuťové pohárky zaznamenají. Existuje mnoho změn, které byste mohli chtít provést ve svém životním stylu, abyste zlepšili svůj pocit. Sůl je snadná. Jakmile najdete ten, který vám vyhovuje, už o něm nikdy nebudete muset přemýšlet. Stačí sáhnout do své skříně a posypat.

 

Zajímá vás, jaké množství soli je vhodné pro vás a váš životní styl? Přečtěte si našeho praktického průvodce, jak určit, kolik soli byste měli jíst.

 

Reference

[1] Katarzyna Stolarz-Skrzypek, MD, PhD, Tatiana Kuznetsova, MD, PhD, Lutgarde Thijs, MSc, Fatal and Nonfatal Outcomes, Incidence of Hypertension, and Blood Pressure Changes in Relation to Urinary Sodium Excretion - http://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/899663

[2] Rod S Taylor, Kate E Ashton, Tiffany Moxham, Lee Hooper, Shah Ebrahim Reduced dietary salt for the prevention of cardiovascular disease: a meta-analysis of randomized controlled trials (Cochrane review) - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21731062

[3] Jody Braverman CPT, FNS, RYT, What Are the 84 Minerals in Himalayan Salt? -  https://www.livestrong.com/article/534033-what-are-the-84-minerals-in-himalayan-salt/

[4] Mark C Houston The importance of potassium in managing hypertension - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21403995

[5] Evgeniya Petrova Vladeva, Liliya Panajotova Ovcharova Halotherapy - benefits and risks - http://journals.mu-varna.bg/index.php/sssp/article/view/5010

[6] Sala Horowitz Salt Cave Therapy: Rediscovering the Benefits of an Old Preservative -  https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/act.2010.16302?journalCode=act

[7] Rajesh Garg, Gordon H. Williams, Shelley Hurwitz, Nancy J. Brown, Paul N. Hopkins and Gail K. Adler Low Salt Diet Increases Insulin Resistance in Healthy Subjects -  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3036792/

[8] Raymond R Townsend, Shiv Kapoor, Christopher B McFadde Salt intake and insulin sensitivity in healthy human volunteers - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17425514/

[9] Colin G Perry, Tim Palmer, Steven J Cleland, Ian J Morton, Ian P Salt, John R Petrie, Gwyn W Gould, John M C Connell Decreased insulin sensitivity during dietary sodium restriction is not mediated by effects of angiotensin II on insulin action - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12691602/

[10] Sodium in Your Diet - https://www.fda.gov/food/nutrition-education-resources-materials/sodium-your-diet

 

Autor: Karolína Soukupová

Karolína Soukupová je epidemioložka, jejíž lékařská výzkumná práce pokryla řadu témat, od epidemiologie rakoviny prsu až po rozhodování o konci života. Karolína získala titul z univerzity. Nyní pomáhá značkám v oblasti zdraví a vědy vzdělávat se prostřednictvím dobře prozkoumaného obsahu. Když nezkoumá, provádí na sobě biohackingové experimenty, soutěží se svým manželem ve všem nebo vede své děti ke sportu.

Zpět do obchodu