Jak moc je důležitá hydratace?

 hydratace organismu

Hydratace organismu

Existují tři druhy lidí, pokud jde o hydrataci, ti, kteří žijí svůj život dehydratovaní a ani si to neuvědomují, ti, kteří pijí příliš mnoho vody v mylné domněnce, že jim to dává superschopnosti, a ti, kteří skutečně pijí to správné množství vody. Je samozřejmé, že chcete být třetím typem lidí. Téměř každý, kdo čte tento článek, vyrostl v době, kdy jsme měli téměř neomezený přístup k čisté pitné vodě. Nikdy v historii lidstva nebylo snazší být plně hydratován. Přesto velká většina lidí nemá tendenci pít dostatek vody. Ne že by se hydratace soustředila pouze na pitnou vodu, můžete se hydratovat ovocným džusem, mlékem, dokonce i nápoji s vysokým obsahem cukru. Dokonce i jídlo, které jíte, může přispět k hydrataci. Než půjdete do fitka, nezapomeňte na naše fitness oblečení, které budete milovat.

Kolik vody bych měl vypít?

Američané mají jednoduchý cíl, vypít 8 šálků vody, což je zhruba 1,9 litrů vody. Pokud zaokrouhlíme jsou to asi 2 litry vody. Ale stále dostáváme různé cíle, Evropský úřad pro bezpečnost potravin doporučuje 2 litry pro ženy a 2,5 litru pro muže. Může to být způsobeno tím, že Evropa má několik teplejších zemí. Určitě platí, že v teplejších zemích je potřeba pít více vody, abyste zůstali hydratovaní, je to proto, že termoregulací (pocením se kvůli ochlazení) ztrácíte hodně tekutin. Čím aktivnější jste, tím více potřebujete hydratovat. Celkově máme tendenci pít více při cvičení tak jako tak a pravděpodobně si všimnete, že na dovolené ve Španělsku pijete více vody než v únoru doma. Existují další faktory, které mohou ovlivnit, kolik vody byste měli vypít. Vaše strava může ovlivnit hydrataci. Například pokud jíte hodně potravin s vysokým obsahem soli. Na hydrataci má vliv i vaše váha a výška. Dává smysl, že 2 metrový kulturista by potřeboval více vody než středně vysoký knihovník.

Co je tedy dobrý cíl? Asi dva a půl litru. Můžete přidat i více vody, pokud chodíte do posilovny nebo sportujete, a můžete přidat více vody, pokud je počasí obzvláště tropické.

Výhody hydratace

Je těžké mluvit o výhodách hydratace, protože být plně hydratovaný znamená, že vaše tělo funguje tak, jak má. Chybou, kterou mnoho lidí dělá, je, že si myslí, že akt hydratace sám způsobuje tyto výhody. Když jste plně hydratovaní, můžete cvičit na plný výkon (za předpokladu, že jiné faktory neovlivňují váš výkon), může to pomoci s trávením a udržením pravidelnosti. Úplná hydratace vám může pomoci lépe se soustředit na práci a může vám pomoci zabránit svačince mezi jídly.

Účinky dehydratace na zdraví

Dehydratace má řadu vedlejších účinků, žádný z nich není příjemný. Může ovlivnit vaši koncentraci, může vám způsobit bolest hlavy, způsobit sucho v ústech, může ovlivnit barvu vaší moči a někdy může být tělem zaměněno za hlad, což vás vede k tomu, že budete jíst více jídla. Dehydratace může ovlivnit i vaši pokožku. Chronická dehydratace může vést k nemocem a dokonce smrti, ale to je zřídka způsobeno nedostatečným pitím po celý den. Může to být způsobeno extrémním počasím, nebo extrémním cvičením, nebo nemocí, nebo slabostí. Pokud jste jinak zdraví, měli byste se chronické dehydrataci snadno vyhnout.

kolik vypít vody

Má pití více vody, než se doporučuje, výhody?

Pokud vám úplná hydratace může pomoci lépe cvičit, jasněji myslet a zhubnout, pak může být prospěšné vypít více vody, než potřebujete. Již dříve jsme se zmiňovali o tom, že zůstat plně hydratovaný je prospěšné, jde spíše o dosažení vašeho potenciálu, než o další zlepšení. Neexistují žádné zdravotní výhody spojené s pitím více, než kolik potřebujete. Jen strávíte více času chozením na záchod a možná budete potřebovat nějaké elektrolyty. Ve skutečnosti může být pití příliš velkého množství vody pro vás špatné. Otrava vodou může znít vymyšleně, ale je velmi skutečná. Může vyplavit elektrolyty, jako je sodík, což vede ke stavu zvanému hyponatremie, který může vést k záchvatům nebo k tomu, že upadnete do kómatu.

Jak pít více vody

Většina lidí nepije dostatek vody, ale množství vody potřebné k zasažení vašich cílů není ve skutečnosti tak vysoké. Čtyři litry vody denně? To není špatné. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout:

  •      Kupte si dvoulitrovou láhev a snažte se ji vypít do konce dne
  •      Hned ráno vypijte půllitr vody
  •      Jezte potraviny s vysokým obsahem vody (okurka)
  •      Najděte nízkokalorické dochucovadlo, které můžete přidat, aby vaše voda chutnala lépe
  •      Uchovávejte lahve s vodou v lednici

Přečtěte si náš další článek jak skloubit protein a pitný režim.

Zpět do obchodu