Intuitivní stravování: Jak zhubnout poslechem svého těla


Intuitivní stravování je koncept výživy, který je méně přísný než tradiční dieta. Místo vážení jídla a počítání kalorií jíte podle toho, co vám dělá dobře.

Intuitivní stravování vám pomůže soustředit se na to, jak se cítíte, místo na svou váhu, a může vám také pomoci zbavit se viny a studu z jídla.

Dieta překlenuje propast mezi čistým stravováním a intuitivním stravováním. Poskytuje vám nástroje a znalosti, jak dobře jíst, aniž byste se museli stresovat počítáním kalorií nebo pocitem viny, když si dopřejete.


 

intuitivní stravování

Zdroj obrázku: Pexels.com

Intuitivní stravování je trendem, který ve světě výživy stále nabírá páru. Je to reakce na tradiční (a často demoralizující) přístup k dietě. Vážení jídla, počítání každé kalorie, trefování do dokonalých maker a dodržování přísného jídelníčku. Intuitivní stravování odstraňuje obsedantní strukturu mnoha diet. Je založeno na myšlence, že veškeré počítání kalorií a posedlost hubnutím lidi vystresuje do bodu, kdy dieta selže nebo se stane neudržitelnou. Místo toho intuitivní stravování znamená věnovat pozornost svému tělu a dávat mu to, co cítíme správně. Zde je návod, jak dělat intuitivní stravování a zlepšit svůj vztah k jídlu.

 

Obsah

Co je to intuitivní stravování?

Intuitivní stravování ve 3 snadných krocích

 

Co je to intuitivní stravování?

domácí vaření

Intuitivní stravování je více o vašem vztahu k jídlu než o jídle samotném. Povzbuzuje vás, abyste se zbavili pocitu viny souvisejícího s jídlem a vyměnili přísné stravovací plány za jemnější alternativu, kde se soustředíte na to, abyste se dobře najedli, ale když si dopřejete, nebudete se proklínat. Intuitivní stravování vám také může pomoci dostat se do kontaktu s tím, co pro vaše tělo funguje nejlépe. Všichni jsme intuitivní. Co je to správné, co mám právě teď udělat? Jaká je nejmoudřejší volba? Pak můžete sbírat informace a intuitivně cítit, že je to to správné.

Intuitivní stravování je skvělá filozofie, kterou neprůstřelná dieta ztělesňuje. V podstatě z jídla odstraníte stres nebo stud a jíte, abyste se cítili dobře. Jen je někdy těžké vědět, jak to udělat.

Při dietě a hubnutí je důležité mít na sobě vhodné dámské fitness oblečení, abyste se cítili dobře při svém tréninku.

Intuitivní stravování ve 3 snadných krocích

zdravé jídlo

Jak přesně můžete implementovat intuitivní stravování? Naštěstí stačí tři snadné kroky.

Soustřeďte se na to, jak se cítíte, ne na to, kolik vážíte

Váha kolísá ze všech možných důvodů. Možná jste snědli slané jídlo a zadržujete více vody než obvykle. Nebo jste možná nespali dobře a druhý den ráno jste trochu nafouklejší. Možná nabíráte svaly, které váží více než tuk a mohou zvýšit číslo na váze. Mnoho diet se zaměřuje na hubnutí, ale to je špatný cíl, na který byste se měli orientovat. Místo toho se zaměřte na jídlo, abyste se cítili co nejlépe. Pokud se cítíte lépe, je pravděpodobné, že vaše tělo funguje lépe a jste zdravější. Hubnutí bude nevyhnutelně následovat.

Přestaňte se soustředit na svou váhu. Místo toho se podívejte, jaké druhy jídla vám přinášejí úžasný pocit. Je mnohem pravděpodobnější, že se takto budete držet diety. Také se nemusíte starat o počítání kalorií, když jíte správné jídlo, zasytíte, aniž byste museli vědomě snižovat kalorie. To je součást intuitivního stravování, přestanete jíst, když jste sytí, ne když dosáhnete limitu kalorií.

 

Související: Jak správně zhubnout?

Přestaňte se cítit provinile za jídlo, které jíte

pozitivní nálada

Pokud natrvalo vynecháte určité potraviny, pravděpodobně se budete cítit ochuzeni. Místo toho se rozhodněte pro něco udržitelného, možná jezte v zelené zóně 80–90 procent času a zbylých 10–20 procent nechte na „provinilé potěšení“, které si můžete užívat bez pocitu viny. Nemusíte být úplně perfektní na dietě. Možná zjistíte, že když vyloučíte jídlo, které jíte ze stresu a studu, dobře se najíst bude mnohem snazší a budete se cítit mnohem lépe, dokonce i ve dnech, kdy si budete dopřávat.

Intuitivní stravování na dietě

Dieta překlenuje propast mezi čistým stravováním a intuitivním stravováním. Je to plán, jak usnadnit intuitivní stravování. Víte, z jakých potravin se budete cítit dobře, a nemusíte se starat o počítání kalorií. Myšlenka diety je taková, že čím více budete jíst zdravých potravin, tím lépe se budete cítit. To neznamená, že nemůžete jíst nic nezdravého. Pokud opravdu chcete kousek koláče, můžete si ho dát. Obsahuje hromadu ingrediencí které nejsou dobré a pravděpodobně se nebudete cítit skvěle, ale někdy ta shovívavost stojí za to. Místo toho, abyste si určovali striktní černobílá dietní pravidla, snažte se být co nejvíce v zelené zóně. Pokud se občas chystáte zabloudit do červené zóny, udělejte to vědomě, přijměte důsledky pro své tělo a pak se z celého srdce zapojte a užívejte si. Jídlo je jednou z nejlepších součástí života. Někdy stojí za to sníst něco lahodného, i když to není ideální výběr jídla.

 

Závěr

Intuitivní stravování může být užitečným způsobem, jak odstranit část duševní zátěže diety. I když se snažíme o správný výběr potravin, život nám může dělat překážky. Nebuďte na sebe přísní, pokud opustíte dietu. Zaměřte se na důsledná chytrá rozhodnutí a dodávejte svému tělu živiny, které potřebuje, aby prosperovalo. A když si to dopřejete, užijte si ten okamžik a připravte se na návrat do starých kolejí.

 

Být v dietě jde nad rámec toho, co si dáte na talíř. Náš obsáhlý průvodce pro začátečníky rozebírá všechny aspekty tohoto životního stylu od doplňování kvalitních tuků až po nácvik sebepéče.

 

Autor: Karel Polívka

Tým Gymclothes zahrnuje více než dvě desítky autorů s širokou škálou odborných znalostí, včetně výživy, fitness, vývoje receptur a dalších. Články z našeho blogu obsahují poznatky od více autorů. Obsah v této kategorii byl přezkoumán a v případě potřeby aktualizován, aby odpovídal našim publikačním pokynům.

Zpět do obchodu