Jak uvařit nejlepší šálek kávy svého života

moka konvička a příprava

Jak si udělat dobrou kávu?

Naučit se, jak si doma připravit tu nejlepší kávu, je jistý způsob, jak začít den tou správnou nohou. A také nemusíte být profesionální barista, abyste si doma uvařili šálek dobré kávy. Uvařit pokaždé perfektní šálek kávy může znít hrozivě, ale ve skutečnosti jde jen o to mít ty správné nástroje a přísady. Když totiž každý den něco pijete, měli byste si to co nejvíce užít. Přečtěte si podrobnosti o tom, jak vařit lepší kávu, od způsobu vaření až po velikost mletí kávy.

Jediné pořádné a kvalitní legíny na cvičení najdete pouze na našich stránkách.

Přehled způsobů přípravy kávy

Ať už jde o základní překapávač, french press nebo špičkový espresso kávovar, je důležité naučit se, jak si doma připravit tu nejlepší kávu. Pokud se zeptáte, zjistíte, že většina milovníků kávy si je jistá, že jejich metoda je nejlepší. Některé metody zahrnují jednoduchou gravitaci a jiné využívají high-tech fyziku. Při výběru způsobu přípravy kávy a kávovaru zvažte svou ranní rutinu a chuťový profil vašeho ideálního šálku kávy. Někteří pijáci kávy chtějí svou kávu co nejrychleji. Jiní mají rádi hladký a odvážný šálek skvělé kávy, jehož příprava zabere trochu času navíc. Experimentujte s několika metodami, abyste viděli, co se vám líbí, vše závisí na vašich osobních preferencích a vašem vkusu.

Zde jsou některé z nejběžnějších metod vaření, které vám pomohou zúžit možnosti.

Aeropress

Vzduchotěsná nádoba obsahuje vzduchový polštář, který tlačí horkou vodu přes půdu. Všimnete si, že se vaše káva začne přenášet z lisu do vašeho hrnku dříve, než se píst vůbec dotkne tekutiny. To proto, že veškerou počáteční práci dělá vzduch. Přestože je vyroben z plastu, Aeropress neobsahuje BPA a místo papírových můžete zvolit kovové filtry, abyste minimalizovali odpad.

Cold Brew

Cold brew je oblíbená metoda přípravy kávy typu set-it-and-forget-it. Jednoduše naberete sedlinu do šálku, sklenice nebo džbánu, přidáte vodu a necháte přes noc (přibližně 12 hodin) chladit. A je to. Nízká teplota má za následek pomalejší extrakci kávy, což má za následek jemnější šálek ledové černé kávy s nižší kyselostí než káva vařená horkou vodou.

Překapávač

Výhodou skromného překapávajícího stroje je, že jej můžete nastavit a nechat být. Stačí vložit filtr, nalít trochu vody, stisknout tlačítko start a pak se vrátit k čerstvé konvici kávy. Některé modely kávovarů umožňují nastavit stroj tak, aby se ráno zapnul v určitou hodinu, takže vás přivede k probuzení lákavá vůně čerstvé kávy. Pokud však chcete zvýraznit nuance speciálních kávových zrn nebo mít větší kontrolu nad metodou vaření, zvolte ruční metodu vaření, jako je přelévání nebo French press.

Mějte na paměti, že papírové filtry mohou také ovlivnit chuť vašeho konečného nápoje. Vyberte si nebělené nebo ještě lépe nerezové síťové filtry pro tu nejlepší chuť kávy.

French Press

French press je jednou z nejstarších metod přípravy kávy. Do skleněného džbánu nasypete sedlinu, nalijete vodu až po vrch a nasadíte sítový kotouč a víko s pístem úplně nahoru. Nechte louhovat asi čtyři minuty, poté stiskněte píst dolů, čímž se oddělí voda od sedliny. Síťový filtr z nerezové oceli propouští přírodní oleje kávy, což nejen zlepšuje chuť, ale také zachovává prospěšné polyfenoly. Metoda French press brew je netoxická, protože většina modelů má pouze kovové a skleněné komponenty.

Přelévání

Možná jste si všimli, že baristé ve vaší místní kavárně dělají přelévání. Představte si tuto metodu vaření jako ruční překapávací kávovar. Kávovou sedlinu zalijete horkou vodou a káva pomalu filtruje do karafy nebo šálku. S přeléváním získáte větší kontrolu, od teploty vody až po rychlost, jakou voda odkapává přes filtr. A na rozdíl od odkapávacích strojů, které obsahují plastové části, které se mohou ušpinit, jsou přelévací nádoby obvykle skleněné nebo keramické pro netoxický proces vaření. Metoda přelévání vyžaduje delší dobu louhování a více pozornosti, ale odměnou vám bude komplexní, hladký a chutný šálek kávy. Místo papírového filtru na kávu si vyberte kovový kávový filtr ve tvaru kužele, který zachová blahodárné oleje ve vašem nálevu. Pokud musíte použít papír, opláchněte jej nejprve horkou vodou, abyste se zbavili nežádoucích příchutí.

Perkolátor (moka konvička)

Tato metoda varné desky je celokovová, což znamená žádný papír a žádný odpad. Chcete-li uvařit dobrou kávu v perkolátoru nebo moka konvici, nalijte vodu do vodní komory a naplňte kávovou nálevku jemnou kávovou sedlinou. Poté umístíte stroj na hořák a přivedete k varu. Jak se tlak vody ve spodní přihrádce zvyšuje, káva se pomalu vaří v konvici.

Když se vaří, musíte na perkolátor dávat pozor. Vaří se při teplotách varu, které mohou extrahovat hořkou chuť z kávy a potenciálně překynout. Může trvat několik kol, než zjistíte, kdy je nejvhodnější doba, kdy kávovar sundat z tepla, ale budete odměněni silným šálkem dokonalé kávy, která se pije jako espresso.

  cold brew

Jaký je rozdíl v mletí kávy?

Předemletá káva je velmi pohodlná. Ale mletá káva, kterou najdete na prodej v obchodě s potravinami, je obvykle středně mletá, což není ideální pro všechny způsoby vaření. Celá kávová zrna si také udrží chuť a aroma déle než mletá kávová zrna, která byla vystavena většímu množství vzduchu. Způsob mletí kávových zrn může také zlepšit nebo zníčit váš šálek. Klíčem k úžasnému šálku kávy je použití právě dostatečného množství vody k extrakci lahodných kávových sloučenin. Pokud kávu nedostatečně extrahujete, nezískáte úplný chuťový profil zrna. Pokud to přeženete, můžete získat hořké sloučeniny, které přebijí veškerou dobrotu, kterou vaše pečlivě vybrané kávové zrna nabízejí. Mletí kávy, které funguje nejlépe, závisí na tom, jakou metodu vaření kávy používáte. Jakmile si vyberete svou metodu, použijte tento seznam k nalezení dokonalého mletí, jak si doma připravit tu nejlepší kávu.

AeroPress

Jemné mletí. S AeroPressem použijete malé množství kávy a jemná sedlina přispívá k utěsnění na dně, které vytváří tlak potřebný k extrakci olejů.

Cold Brew

Hrubé mletí. Kávová sedlina a voda jsou nejdéle v kontaktu s metodou studeného vaření, obvykle přes noc a až 24 hodin. Když káva chvíli sedí na sedlině, chcete hrubší mletí.

Kávovar

Střední mletí. Váš překapávací kávovar posílá vodu přes usazeninu ke krátkému kontaktu a pak uvařená káva prosakuje filtrem. Pokud je půda příliš hrubá, nebudete mít dostatek plochy pro úplné vytažení. Příliš jemné a voda zůstane v kontaktu s usazeninou příliš dlouho, což má za následek hořkou kávu.

Espresso kávovar

Jemné mletí. Některé mlýnky mají specifické nastavení espressa. Pokud ne, jděte s hrubostí dolů.

French press

Hrubé mletí. Ve french pressu zůstane káva v plném kontaktu s vodou po dobu 4-5 minut. To dává dostatek času na důkladnou extrakci, aniž by se extrahovalo do té míry, že by byla kyselá a hořká. Čtyři minuty stačí k tomu, aby vynikla hořkost jemně a dokonce středně mleté kávy.

Perkolátor (moka konvička)

Jemné mletí. Když používáte překapávač kávy, nechte ji několik minut louhovat ve vodě, než uvařená káva prosákne do horní komory. Chcete rovnoměrné, jemné mletí, aby voda mohla řádně protékat nálevkou na kávu a naplnit hrnec bohatým a silným nálevem.

Přelívaná

Středně jemné mletí. Přelévání kávy je v kontaktu s kávovými zrny přibližně stejnou dobu jako u překapávané kávy. Použijte středně jemné mletí a buďte trpěliví s procesem nalévání.

Turecká, arabská a řecká káva

Nejjemnější možné mletí. V rámci přitažlivosti metody kávy ze Středního východu vynechávají krok filtrace. Superjemná mletá kaše se připravuje tak, že se stává součástí těla výsledného nápoje. Tato káva je hustší a sytější než americký šálek kávy z překapávače. Pro co nejrovnoměrněji namíchanou kávu zvolte tu nejjemnější mletou kávu, jakou můžete získat.

 

Jak vybrat mlýnek na kávu

Když melete kávová zrna, chcete částice stejné velikosti. Zlevnění vašeho mlýnku má za následek obávaný „prach a balvany“, hromadu napůl jemných a napůl hrubých částic. Když vaše sedlina není konzistentní, skončíte s kávou, která si nehraje dobře s vámi zvoleným způsobem vaření, výsledkem je napůl vodnatá a napůl hořká káva.

Co je dobré si ohlídat při přípravě kávy?

Skladování

Nesprávné skladování může způsobit, že vaše káva bude zatuchlá nebo plesnivá. Skladování kávy v mrazáku může způsobit ztuhnutí olejů, což může ovlivnit chuť. Chcete-li zachovat nejlepší chuť, skladujte zrna na chladném a suchém místě v uzavřené nádobě.

Kvalita vody

Vaše káva je vyrobena převážně z vody, takže kvalita vaší vody může přirozeně ještě zlepšit chuť vaší kávy. Kvalitní kavárny to vědí a filtrují vodu tak, aby káva prosvítala, místo fluoru, chlóru a mikrousazenin.

Pořídit si domů kvalitní vodní filtr není jen dobrý nápad na kávu. Jste tvořeni převážně vodou a měli byste mít co nejčistší zdroj vody pro vaše zdraví a celkovou pohodu.

Teplota vody

Teplota pro vaření kávy sweet spot mezi 90 a 96 stupni celsia. Pod 90°C voda nevytahuje z půdy všechny prospěšné a aromatické sloučeniny. Při teplotě nad 96°C se některé výhody začnou rozpadat. Navíc při teplotách blízkých varu voda začne vytahovat nejvíce hořké sloučeniny, což kazí chuť vaší kávy. Většina automatických varných strojů dosáhne pouze asi 80 °C, což není dost horké, aby se dosáhlo dobré extrakce. To je důvod, proč milovníci kávy dávají přednost manuálním metodám, jako je přelévání, můžete určit teplotu vody dříve, než vůbec dopadne na kávovou sedlinu. Chcete-li, aby voda měla ideální teplotu pro vaření, uvařte ji a poté ji nechte odstát asi 30 sekund až jednu minutu, což by ji mělo snížit z varu na asi 90°C až 93°C

Plíseň

Existuje mnoho příležitostí pro růst plísní v několika bodech procesu výroby kávy, od farmy až po šálek. Je plíseň v kávě špatná? Někteří lidé jsou citlivější než jiní. Někdy vaše káva získá plísňovou příchuť. Jindy se z toho prostě cítíte mizerně.

 

Existuje několik kroků, které mohou výrobci kávy podniknout, aby zabránili plísním:

  • Budete chtít, aby vaši výrobci kávy používali pečlivé mycí metody, které zkrátí dobu, po kterou je káva mokrá.
  • Káva by se měla sušit důkladně na slunci pomocí mechanických sušiček, aby se snížilo riziko růstu plísní.
  • Poté, co je káva upražena, měla by být testována na toxiny, aby byla zajištěna čistá zrna.

Proč je také zdravé pít zelený čaj?

Zpět do obchodu