Kofein a kortizol: Může vám káva zvýšit stres?

káva a kortizol

Káva a kortizol

Více než 2 miliardy lidí si každé ráno vychutnává šálek kávy. Chci také odpovědět na pár běžných otázek o kávě. Tento článek se bude dotýkat tolerance kofeinu a uvolňování kortizolu souvisejícího s kávou.

Vybudujete si toleranci ke kofeinu, pokud budete pít kávu každý den?

To záleží. Kofein ovlivňuje různé lidi velmi odlišně, částečně proto, že vaše genetika ovlivňuje vaši reakci na kofein. To je důvod, proč šálek kávy, který vás sotva probudí, může vašemu příteli zabránit ve spánku na dva dny. To znamená, že základní mechanismus kofeinu je pro všechny stejný. Váš mozek používá neurotransmiter zvaný adenosin, aby vám řekl, že jste unavení, čím více adenosinu se vám vytvoří, tím více se cítíte unavení. Když užíváte kofein, zabraňuje adenosinu působit na váš mozek, takže se cítíte více bdělí. Zde je dobrá zpráva: pro většinu lidí se tolerance ke kofeinu vztahuje pouze na jeho účinky na srdeční frekvenci, krevní tlak a negativní vedlejší účinky (například nervozita). Je pravděpodobné, že si nevybudujete toleranci vůči bdělosti.

Naše stránky se zaměřují na fitness oblečení, takže pokud potřebujete legíny do fitka nebo na jógu, jste na správném místě.

Je však třeba zvážit jiný typ tolerance. Jste připraveni na skvělou neurovědu?

Váš mozek je dobrý v udržování status quo a nemá rád změny. Pokud užíváte drogu obvykle, váš mozek se naučí, kdy droga přichází, a připraví se na boj s jejími účinky. Pokud například pijete kávu každé ráno, váš mozek zachytí signály (vůně kávy, akt vkládání sedliny do páky atd.), které spojuje s příchozím kofeinem. Jakmile vytáhnete svůj French press, váš mozek vás začne více unavovat, budete méně bdělý atd., aby preventivně zrušil dávku, kterou vám kofein poskytne. Výsledek: kávu cítíte méně, a pokud cítíte cizí kávu, ale nepijete ji, budete ospalí a bez následné dávky kofeinu zůstanete ospalí. K tomuto jevu dochází u alkoholu, léků proti bolesti a možná i kávy.

Existuje hack pro toleranci založenou na narážkách. Musíte prostě přerušit spojení vašeho mozku mezi kávou a kofeinem.

Nepij kávu každý den

Přidáte-li si odpoledne šálek bez kofeinu, váš mozek si přestane spojovat kávu s kofeinem. Přestane si také spojovat kofein s rány, což by vám vstávání mohlo výrazně usnadnit. Změňte prostředí, kde pijete kávu. Váš mozek si všimne, kde se nacházíte, když si vezmete psychoaktivní látku, ale bude pro něj těžší vytvořit si asociaci, pokud na ní budete neustále měnit místa. Takže pokud si obvykle vychutnáváte svůj šálek v kuchyni, začněte si ho občas brát s sebou. Ještě lépe, jděte se párkrát týdně projít s kávou.

Pokud necháte svůj mozek hádat, možná budete svůj ranní šálek cítit o něco více.

 

káva a stres

Spouští káva uvolňování kortizolu?

Kortizol je nechvalně známý hormon, který uvolňujete, když jste ve stresu. Ve vysokých dávkách inhibuje mozkové funkce, zpomaluje metabolismus, odbourává svaly a zvyšuje krevní tlak. Stalo se vám někdy, že jste před veřejným projevem zpanikařili a zapomněli jste vše, co jste chtěli říct? Tak vypadá velký nárůst kortizolu. A pokud hledáte úlevu od stresu, pomůže vám snížení kortizolu. Kortizol však není špatný. Ve skutečnosti je to nutné, abyste fungovali. Kortizol vrcholí ráno, pomáhá vás probudit a může být užitečný jako indikátor napětí, který vám dá vědět, kdy zpomalit nebo zastavit něco, co vás stresuje. Kortizol také snižuje zánět, to je jeden z důvodů, proč ho vaše tělo uvolňuje v reakci například na trénink, který vám natrhne svalovou tkáň. Problémem je také nízký kortizol. Nedostatek kortizolu ve vás může zanechat pocit únavy, emocí a úzkosti. Dokud se budete vyhýbat chronicky zvýšenému nebo vyčerpanému kortizolu, můžete přimět ten malý hormon, aby pracoval ve váš prospěch.

Častým argumentem proti pití kávy je, že spouští uvolňování kortizolu, to ale nemusí být pravda. Kofein (ne káva) rozhodně spouští uvolňování kortizolu. Ve skutečnosti je zvýšení kortizolu součástí toho, proč se díky kofeinu cítíte více bdělí. Pamatujete si před pár odstavci, když jsem mluvil o tom, jak si budujete toleranci k některým účinkům kofeinu, ale k jiným ne? Uvolňování kortizolu je jedním z účinků, ke kterému si budujete toleranci. Pokud si dáte kofein jen občas, způsobí to velké zvýšení kortizolu. Ale pokud přijímáte kofein denně (například pitím kávy každé ráno), vaše tělo zmírňuje kortizolovou reakci. Stále uvolňujete kortizol, ale není to dost na to, abyste si dělali starosti, pokud váš kortizol již není mimo mísu.

Způsobuje káva samotná (oddělená od kofeinu) uvolňování kortizolu? Mykotoxiny ano, alespoň u myší a u lidí způsobují zánět (běžný spouštěč uvolňování kortizolu). Je těžké říci, zda káva bez plísní zvyšuje kortizol. Bez ohledu na to studie naznačují, že uvolňování kortizolu z kofeinu je mírné, pokud jej pijete denně. Pro většinu z nás by tato malá rána neměla být problémem.

 

Proč je dobré kombinovat kofein s kreatinem?

Zpět do obchodu