Studie odhaluje, že řepkový olej je špatný pro mozek

je řepkový olej zdravý

Je řepkový olej zdravý?

Studie spojuje spotřebu řepkového oleje se zhoršováním paměti, degenerativní schopností učení a přibíráním na váze u myší, což jsou příznaky modelující Alzheimerovu chorobu (AD). Studie je první svého druhu, která odhalila, že řepkový olej je pro zdraví mozku skutečně více škodlivý než prospěšný. Dříve v roce 2017 provedli podobný výzkum s extra panenským olivovým olejem. Zjistili, že strava obohacená o EVOO snižuje hladiny amyloidních plaků a fosforylovaného tau (biologické markery AD) u hlodavců. U myší se také projevily známky zlepšení paměti. Vzhledem k tomu, že řepkový olej je propagován jako zdravý rostlinný olej a je jedním z nejrozšířenějších olejů na světě, vědci se zajímali, zda by řepkový olej nabídl podobné výhody pro mozek. Řepkový olej je přitažlivý, protože je levnější než jiné rostlinné oleje a je propagován jako zdravý. Velmi málo studií však toto tvrzení zkoumalo.

Viděli jste už naší letní kolekci? Dámské fitness legíny a topy vás dostanou.

Řepkový olej poškozuje paměť, zhoršuje schopnost učení a způsobuje přibírání na váze

Pro tuto studii tým rozdělil mladé, zdravé myši bez Alzheimerovy choroby do dvou skupin. První skupina jedla normální stravu, zatímco druhá skupina konzumovala podobnou stravu doplněnou ekvivalentem přibližně dvou denních polévkových lžic řepkového oleje. Při opětovném hodnocení myší po 12 měsících tým zjistil, že skupina s řepkovým olejem váží významně více než kontrolní skupina. Když pak myši prošly testy v bludišti, aby zhodnotily paměť a schopnost učení, skupina s řepkovým olejem zaznamenala významný pokles. Tato zjištění potvrzují, že pravidelná, dlouhodobá konzumace řepkového oleje má negativní účinky na paměť a zdraví mozku. I když je řepkový olej rostlinný olej, musíme být opatrní, než řekneme, že je zdravý. Na základě důkazů z této studie by řepkový olej neměl být považován za ekvivalentní olejům s prokázanými zdravotními přínosy.

 

Odhalení zdravotních přínosů řepkového oleje

Kdo říká, že řepkový olej je prospěšný? Při zvažování zdravotních doporučení je vždy dobré prozkoumat, kdo tyto informace financuje, než je přijmete jako evangelium.

olivový olej

Vyberte si raději tyto zdravé tuky

Když už mluvíme o výzkumu, existuje řada studií, které prokazují pozitivní účinek olivového oleje na mozek, včetně zlepšení paměti, učení a dlouhodobého poznávání. Kokosový olej je také prospěšný způsob, jak z oleje získat zdravé tuky. Je důležité pochopit rozdíl mezi omega-3 a omega-6 tuky, abyste věděli, jak správně zásobit mozek energií.

 

Závěr

Udělejte si vždy svůj vlastní průzkum, zmíněné studie jsou na hlodavcích, což nemusí nutně znamenat, že by měl stejný účinek na člověk, každý jsme jiný. Osobně doporučuji kvalitní panenský bio olivový olej. Nejlépe přímo od farmářu z Řecka či Kréty. Nevěřili byste, co to s vaším tělem udělá. Pokud máte kvalitní olej, dá se konzumovat třeba na lžíci jen tak, pro někoho to může být nepředstavitelné, ale dá se to, nebo ho můžete přidat do salátu. Dále můžete použít kokosový olej nebo MCT olej, o které jsme se vám už zmiňovali v předchozím článku. Oleje můžou být posledním dílkem skládačky, jak svůj jídelníček či zdraví nastavit na novou úroveň. Věřím, že se výsledky brzy dostaví, ať už je vaším cílem hubnutí, udržení svalové hmoty či nabírání. Zdravé tuky by měly být součástí každého, kdo chce žít zdravě a být fit, proto vybírejte pouze ty kvalitní.

Zpět do obchodu