Pití 3-4 šálků kávy denně vám mohou prodloužit život

kolik denně vypít kávy

Kolik denně vypít kávy?

Dobrá zpráva pro pijáky kávy. Nový výzkum naznačuje, že každodenní návyk, dát si šálek dobré kávy vašemu zdraví spíše pomůže, než mu poškodí. To není malé zjištění, vezmeme-li v úvahu, že káva je jedním z nejrozšířenějších nápojů na planetě a to až do výše dvou miliard šálků denně, což už je číslo, které není malé.

Šálek kávy, hezké dámské fitness oblečení a trénink venku je ideální spojení.

Nízká spotřeba kávy

Přehled více než 200 studií zjistil, že lidé, kteří pijí tři až čtyři šálky kávy denně, mají nižší riziko úmrtí a srdečních onemocnění ve srovnání s těmi, kteří nepijí žádnou kávu. Pití kávy bylo také spojeno s nižším rizikem některých druhů rakoviny, cukrovky, onemocnění jater a demence. Podle zjištění měli pravidelní konzumenti kávy o 10 % nižší riziko úmrtí ze všech příčin a o 19 % nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Měli o 18 % nižší riziko, že onemocní určitými typy rakoviny, jako je rakovina prostaty, rakovina kůže, rakovina jater, leukémie a rakovina endometria, o 29 % nižší riziko onemocnění jater a o 30 % nižší riziko diabetu 2. typu.

Studie zjistila, že přínosy pro zdraví byly omezeny na tři až čtyři šálky denně, pití většího množství nenabízelo žádnou další ochranu. Ti, kteří neviděli celkový přínos pravidelného kávového návyku, byly těhotné ženy a lidé náchylní ke zlomeninám kostí. Studie také odhalila méně celkových důkazů o účincích bez kofeinu na zdraví, nicméně v řadě výsledků odhalila podobné výhody jako kofeinová káva.)

Omezení studie

Vzhledem k tomu, že studie je přehledem 200 existujících studií, není možné s jistotou říci, že káva je příčinou těchto snížených zdravotních rizik, a ne pouze korelací. Jinými slovy, může se stát, že konzumenti kávy se také náhodou zapojí do zdravějších návyků, které také přinášejí zdravotní výhody. Observační studie, jako jsou tyto, přesto nabízejí cenné poznatky, protože je nemožné vytvořit lidskou studii, která by kontrolovala všechny faktory výživy a životního stylu. Tato zjištění v kombinaci s předchozím výzkumem kávy naznačují, že mírná konzumace kávy je pro většinu lidí bezpečná a pravděpodobně dokonce prospěšná. Minulé studie například zjistily, že:

  •           Dlouhodobá konzumace kávy je spojena s nižším rizikem diabetu 2.
  •           Konzumace kávy je spojena s nižším rizikem rakoviny prostaty
  •           Kofein chrání před srdečními infarkty způsobenými cvičením

 

kvalitní zrnková káva

 

Závěr

Mezitím to berte jako další potvrzení, že můžete pokračovat a vychutnat si ten skvělý šálek dobré a kvalitní kávy. Samozřejmě není káva jako kávy. Vždy se zaměřujte na kvalitní kávy, které neobsahují plísně a jiné škodlivé látky. Dále platí, že káva ze supermarketů není opravdu to pravé, co byste měli pít 2x – 4x denně. Hledejte kvalitní kávy od místních pražíren, které si stojí za původem kávy a mají opravdu kávu přímo od farmářů, takže budete mít jistotu, že je káva opravdu kvalitní. Ten rozdíl mezi kávou, která leží na pultu supermarketů a z místní pražírny je obrovský. Po kávě ze supermarketů, můžete pociťovat stavy, které vám úplně nedělají dobře a nepřipadá k úvahu, že byste měli vypít víc jak dva šálky denně, protože stav, který se dostaví po kávě ze supermarketů není příliš lákavý. Zatímco pokud si dáte šálek v kavárně nebo si uděláte kvalitní zrnkovou kávu doma, tak už po první šálku víte, že můžete za dvě hodiny klidně vypít další, protože se budete cítit skvěle. Zvláštní stavy, které se dostavují při nekvalitní kávě, mohou být právě způsobeny plísněmi, které mohou napadnout kávová zrna, při procesu sušení a tím do sebe natáhnout i ty škodlivé látky, které vám pak neudělají dobře a mohou způsobit i zvýšenou hladinu kofeinu, která může být obsažena v kávových zrnech. U kvalitní kávy se toho obávat nemusíte a můžete využívat pouze těch prospěšných látek, které káva obsahuje a tím pomáhá předcházet řadě nemocem.

Může káva zvýšit hladinu stresu?

Zpět do obchodu