Co je to L-karnitin?

karnitin účinky

 

L-karnitin je další doplněk, který může být matoucí, takže jsme tu, abychom rozdělili skutečnost od fikce.

Používají ho sportovci po celém světě pro své schopnosti spalovat tuky, protože by to mohlo potenciálně optimalizovat, jak vaše tělo využívá tuk jako zdroj paliva, což vede k vyššímu výkonu při cvičení. Mnoho lidí používá L-karnitin na hubnutí a spalování tuků, a pokud jsou brány správně, mohly by být skvělým doplňkem vašeho tréninkového režimu.

Co je to L-karnitin?

Je to neesenciální sloučenina podobná aminokyselině, což znamená, že je v těle produkována přirozeně. Z vaší stravy můžete získat určité množství L-karnitinu, protože se nachází v potravinách, jako je červené maso, obvykle čím červenější maso, tím lépe. Rostlinné zdroje, jako je avokádo a sója, obsahují také malá množství. Doplňky by měly být konzumovány společně se zdravou stravou, ale jsou často doporučovány každému, kdo se snaží dostat do svého jídelníčku dostatek určité živiny. L-karnitin je zodpovědný za transport mastných kyselin s dlouhým řetězcem do mitochondrií vašich buněk, kde se pak vyrábí energie, protože tuk se oxiduje a používá jako palivo. Více než 95% zásob L-karnitinu v těle se nachází v kosterním svalu (sval, který je spojen s vaší kostrou), spolu se stopovým množstvím v játrech a krvi.

Účinky L-karnitinu

L-karnitin může pomoci při hubnutí

Předpokládá se, že L-karnitin by mohl vašemu tělu pomoci produkovat energii využitím tukových zásob těla, což vám umožní cvičit déle, a nakonec pomůže při hubnutí. Důkazy naznačují, že může podporovat hubnutí zvýšením výdajů na kalorie.

Bylo prokázáno, že užívání doplňku L-karnitinu denně zvyšuje krevní a svalové koncentrace této sloučeniny podobné aminokyselinám, což by mohlo zvýšit metabolismus tuků v důsledku zvýšených koncentrací svalového karnitinu.

L-karnitin může zlepšit výkonnost a regeneraci

Vzhledem k jeho potenciálním schopnostem spalování tuků se předpokládá, že L-karnitin optimalizuje, jak vaše tělo využívá tuk jako palivo, což vám umožní cvičit déle. Některé výzkumy také zjistily, že 3týdenní suplementace doplňkem L-karnitinu snižuje poškození svalů při cvičení s vysokou intenzitou.

Doplnění L-karnitinem by také mohlo hrát důležitou roli při zotavení z namáhavého cvičení, s doporučenými dávkami 2–4 g denně k optimalizaci výsledků. Existují počáteční důkazy, že by to mohlo vést ke snížení různých markerů metabolického stresu a bolestivosti svalů, který je replikován v mnoha studiích. Výzkum je však stále omezený a jsou zapotřebí další studie.

L-karnitin může podporovat zdraví srdce

Výzkum podporuje použití L-karnitinu pod lékařským dohledem k léčbě srdečních problémů a je často podáván lékařem. Může zlepšit příznaky stavů, jako je srdeční selhání, a zvýšit hladinu energie. L-karnitin může také hrát roli při udržování hladin cholesterolu ve zdravém rozmezí.

Jak funguje L-karnitin?

Když cvičíte, ve vašem těle probíhají tisíce biochemických reakcí. Jedním z nich je působení vašich enzymů, které začínají štěpit uložený tuk na mastné kyseliny a glycerol, cukrový alkohol. Ty se pak používají jako palivo při cvičení. Studie se domnívají, že L-karnitin je sloučenina, která hraje důležitou roli v tomto procesu metabolismu tuků, protože jeho klíčovou úlohou je transport mastných kyselin s dlouhým řetězcem přes vnitřní membránu. Tyto mastné kyseliny jsou považovány za hlavní zdroje energie používané při cvičení s nízkou až střední intenzitou

Druhy L-karnitinu a jejich použití

Dvě hlavní varianty L-karnitinu, které jsou doplňovány ve stravě, jsou L-karnitin tartrát a acetyl L-karnitin.

L-karnitin tartrát

L-karnitin tartrát je díky své rychlé absorpci jednou z nejběžnějších forem L-karnitinu, který se nachází ve sportovních výživových doplňcích. V těle se vytváří z aminokyselin lysinu, methioninu a syntetizuje se především v játrech a ledvinách před transportováním v jiných tkáních v těle.

L-karnitin tartrát se nachází ve svých nejvyšších hladinách v tkáních, které používají mastné kyseliny jako hlavní zdroj paliva, jako jsou kosterní a srdeční svaly. Mělo by být užíváno ve spojení se zdravou, vyváženou stravou a cvičebním režimem

Acetyl L-karnitin (ALCAR)

Acetyl L-karnitin se v těle vytváří z aminokyselin lysinu a methioninu. ALCAR má acetylovou skupinu připojenou k molekule karnitinu. To mu umožňuje procházet hematoencefalickou bariérou, což z něj činí biologicky nejdostupnější a tím i nejsnáze vstřebatelnou formu.

ALCAR je ideální pro sportovce a aktivní lidi, kteří se účastní pravidelných cvičení nebo pro kohokoli, kdo hledá snadno konzumovatelný zdroj L-karnitinu, který lze užívat po celý den.

Dávkování L-karnitinu?

Studie naznačují různé dávky pro každou formu L-karnitinu pro dosažení nejlepších výsledků, za optimální pro každou formu karnitinu se považuje následující:

  •     Acetyl-L-karnitin: 600–2500 mg denně.
  •     L-karnitin L-tartrát: 1 000–4 000 mg denně.
  •     Propionyl-L-karnitin: 1 000–4 000 mg denně.

 

Kdy byste měli užívat L-karnitin?

Pokud máte v plánu použít L-karnitin k optimalizaci energie během tréninku, je nejlepší ho užít před cvičením. Většina vědeckých studií doporučuje užívat L-karnitin asi 1 hodinu před cvičením. Pokud však chcete využít i další výhody (regenerace a podpora hubnutí), může být účinné i užívání po cvičení.

 

červené maso

Které potraviny obsahují L-karnitin

Přestože si L-karnitin dokáže vyrobit tělo, příjem L-karnitinu můžete také zvýšit ze stravy. Nejvyšší je v živočišných produktech, jako je hovězí, jehněčí, vepřové, drůbež, ryby a mléčné výrobky. Syrovátka (vyrobená z mléka) přirozeně obsahuje L-karnitin a rostlinné zdroje jej obsahují v malém množství, jako jsou ořechy, semena, celozrnné produkty a některé druhy ovoce a zeleniny (jako avokádo a chřest).

Vedlejší účinky L-karnitinu

Vedlejší účinky L-karnitinu jsou mírné, protože se přirozeně nacházejí v našich potravinách. Následující doporučení dávkování nevykazovala závažné nežádoucí vedlejší účinky při užívání po dobu kratší než 12 měsíců, ale zahrnovaly žaludeční nevolnost, zápach dechu a moči a v některých případech záchvaty. Pokud uvažujete o L-karnitinu, poraďte se se svým lékařem.

Závěr

Bylo navrženo, že L-karnitin má schopnost přesunout do vašich buněk více mastných kyselin, aby byly spáleny pro energii, což z něj činí účinný posilovač výkonu a může být také prospěšný pro spalování tuků a hubnutí. I když existují určité pozitivní výsledky s doplňováním L-karnitinu, je třeba mít na paměti, že chybí celkový vědecký důkaz. Různé formy L-karnitinu jsou dokonalými doplňky pro lidi, kteří jej snadno nezískají z přírodních zdrojů potravy jako součást své normální stravy.

 

Neskutečné pohodlné a kvalitní dámské fitness legíny na cvičení nebo na kolo? Prohlédněte si náš eshop.

Zpět do obchodu