Můžete znovu použít kávovou sedlinu?

kávová sedlina

Kávová sedlina

Každé ráno vyhodíme do odpadu hroudu kávové sedliny. Neměli bychom se vším tím odpadem něco dělat? Ve skutečnosti je kávová sedlina jedna věc, kterou lze snadno znovu použít a recyklovat. Hrubost půdy, jejich zbytkový kofein, jejich pigment a jejich živiny stále nabízejí mnoho potenciálních využití.

Vytvořte si vlastní kávový scrub

Kávová sedlina je přírodní exfoliant. Lze je snadno zamíchat do pleťového nebo tělového peelingu, který jemně odstraňuje odumřelé kožní buňky. Navíc má kofein antioxidační vlastnosti.

Smíchejte 1 šálek mleté kávy z čerstvě uvařené kávy, 6 polévkových lžic kokosového nebo jojobového oleje a 3 polévkové lžíce mořské soli nebo bílého cukru do sklenice. Míchejte, dokud se vše důkladně nespojí. Aplikujte na obličej (jako masku) nebo kamkoli, kde chcete provést peeling. Poté jemně vetřete základ do pokožky. Pokud nemáte rádi ucpaný dřez, vyhněte se smývání kávové sedliny do odpadu. Umístěte jemné síto přes odtok, abyste zachytili sedliny a vyhodili je do koše. Můžete dokonce využít ke kompostování, protože je výborným zdrojem dusíku.

Věříme, že naše damske fitness leginy budete milovat od první chvíle.

Vydrhněte hrnce a pánve

Jak můžete znovu použít kávovou sedlinu, aby udělala práci za vás? Suchá, použitá kávová sedlina je abrazivní a kyselá, což jí dává sílu seškrábat připálenou špínu z pánví. Hrnce, pánve a nádobí namočte na 30 minut do horké vody. Poté jemně rozetřete kávovou sedlinu na povrch, aby se odstranily skvrny a zbytky. Na lesklé nebo nepřilnavé povrchy nechcete používat žádné abrazivní čisticí prostředky. Vyvarujte se drhnutí dostatečnou silou, aby nedošlo k poškození vašeho nádobí.

Udělejte si koupel z mleté kávy

Zbytkový kofein, který zůstal ve vaší kávové sedlině, může aktivovat vlastní procesy vašeho těla opravující poškození buněk. Díky tomu je vana skvělým místem pro druhé použití vaší kávové sedliny. Umístěte 1 šálek použité sedliny do sáčku s ořechovým mlékem nebo jej zabalte do látkového sáčku a zajistěte provázkem nebo gumičkou. Napusťte vanu a umístěte svou „kávovou bombu do koupele“ do teplé vody. Přidejte ½ šálku epsomské soli pro extra relaxaci.

Zbavte se oteklých očí

Studie zjistily, že kofein může pomoci snížit otoky kolem očí. Chcete-li to vyzkoušet doma, naneste použitou kávovou sedlinu na oblast pod očima a po zaschnutí ji jemně smyjte. Jako bonus studie také ukázala, že kofein aplikovaný na pokožku pomáhá eliminovat tmavé kruhy pod očima, které jsou způsobeny únaou.

Proveďte oplach vlasů

Někteří říkají, že káva může dodat vlasům hlubší a bohatší tón. Chcete-li to vyzkoušet, namočte si vlasy do misky s mokrou kávovou sedlinou, dokud nebudou důkladně vlhké. Zabalte si vlasy na temeno hlavy a nasaďte si sprchovou čepici. Před opláchnutím počkejte, až budou vlasy téměř suché. Kromě syté barvy si také všimnete zvýšeného lesku.

Tónujte oblečení a látku

Chcete světlému nebo neutrálnímu topu dodat sépiový tón? Káva barví bavlnu, jak mnozí z nás zjistili při cestě do práce v bílé košili. Barvení jakékoli světlé látky kávou dodává každé látce krásný starožitný vzhled (pokud je to záměrné).

Chcete-li to provést, namočte bavlněné prádlo do vody v hrnci. Přidejte tolik zbylé kávové sedliny, aby byla voda neprůhledná. Přiveďte k varu, vypněte plamen a nechte alespoň 30 minut odležet. Před nošením vyperte v pračce.

Skryjte škrábance na nábytku

Malé škrábance mají tendenci zanechávat na dřevěném nábytku světlé šmouhy. Barva kávy dokáže tyto škrábance skrýt a vrátit dřevu krásnou, jednotnou barvu. Jednoduše naneste mokrou kávovou sedlinu na škrábanec a dávejte pozor, abyste je nenechali na nepoškrábaných místech, jinak by mohly být obarveny tmavší barvou, než chcete. Pokračujte v nanášení kávové sedliny a její otírání, dokud se dřevo nezbarví do sytě dřevité hnědé barvy, kterou chcete.

Tip pro profesionály: Vždy je dobré to nejprve vyzkoušet na méně viditelném místě, abyste se ujistili, že získáte požadovaný tón.

 

kávová sedlina a využití

Hoďte ji na kořeny rostlin

S vaší kávovou sedlinou se daří kyselomilným rostlinám. Rostliny jako konvalinka, borůvky, mrkev, ředkvičky, hortenzie, rododendrony a azalky budou milovat, když necháte kávovou sedlinu na půdě u jejich základny. Při jejich aplikaci buďte opatrní, protože kávová sedlina může ve skutečnosti bránit růstu některých rostlin. Zeptejte se svého specialisty na rostliny na vaše specifické potřeby rostlin.

Kompostujte své pozemky

Díky velkému množství živin je kávová sedlina neuvěřitelně cenným doplňkem vašeho kompostovacího koše. Postupem času se mikroorganismy pustí do práce a promění vaše pozemky v super bohatou a výživnou půdu pro vaši zahradu.

Odpuzujte slimáky, kočky a králíky

Když zahradu posypete kávovou sedlinou, budete mít méně slimáků. Pokud pěstujete hlávkový salát, špenát nebo dokonce jahody (některé z oblíbených potravin slimáků), rozhodně to stojí za vyzkoušení. Další dobrá zpráva pro vaši zahradu: Někteří také říkají, že vůně kávové sedliny odpudí i kočky a králíky.

Odstraňte pachy

Ušetřete jedlou sodu na další várku sušenek. Upečte sedlinu, aby se vysušila, a poté ponechte šálek v lednici, aby absorboval pachy a působil jako deodorant. Můžete je také použít k odstranění zápachu v jiných oblastech vašeho domova. Jedním z nápadů je umístit je do nízké ploché plastové nádoby s několika malými otvory. Nádobu nechte uvnitř popelnice pod odpadkovým pytlem nebo pod sedadlem v autě.

Můžete znovu použít kávovou sedlinu k vaření kávy?

Když se připravujete na další konvici kávy, může být lákavé použít starou kávovou sedlinu. Ve skutečnosti vám to podruhé nepřinese stejnou chuť, vůni nebo obsah kofeinu, na jaké jste zvyklí. Ani způsob vaření nehraje roli.

Bez ohledu na to, zda používáte kávovar, french press nebo kávové kapsle v odkapávacím kávovaru, opětovné použití kávové sedliny způsobí, že váš další šálek kávy bude chutnat jako voda s nádechem kávy. Čerstvá kávová sedlina je vždy tou správnou cestou, jak získat dokonalý šálek. Čerstvá sedlina = čerstvá káva.

 

Podobné účinky jako káva má i guarana, pročtěte si více v našem článku.

Zpět do obchodu