Je himalájská sůl toxická?

himalájská sůl

Himalájská sůl

Toxické chemikálie, ať už vyrobené člověkem nebo ze země, mohou způsobit zmatek na vašem výkonu a vašem dlouhodobém zdraví. Nakupujete tedy produkty nejvyšší kvality a provádíte průzkum, abyste zajistili, že svou rodinu ochráníte před toxickým přetížením. A pak se ve vašem kanálu na Facebooku objeví článek, který vás přiměje pochybovat o vašem výběru. Je zdravé jídlo, které jíte, skutečně toxické. Mnoho čtenářů se mě ptalo na článek, který pojednává o toxicitě olova v himalájské soli. Dílo srovnává kontaminaci olovem v růžové himalájské soli s kontaminovanou vodou, která způsobila katastrofu ve Flintu v Michiganu.

Vaše tělo si s toxiny poradí, proto je důležitý zdravý životní styp a pohyb. Proto se koukněte na naší nabídku. Máme damske fitness oblečení, které se hodí na jakoukoliv aktivitu.

Může to být v celosvětovém měřítku?

Ještě v roce 2014 našli obyvatelé Flintu v Michiganu toxické olovo ve své vodovodní vodě s úrovněmi až 13 000 násobku přiděleného množství v některých domech. O dva roky později se toho moc nezměnilo. Výše zmíněný příspěvek uvedl, že pokud je 5 dílů na miliardu olova považováno za zdravotní problém v pitné vodě a neexistuje žádná skutečná bezpečná expozice olovu, pak obsah olova v růžové himalájské soli (asi 100 dílů na miliard v jedné spektrální analýze) je přímo jedovatá a že je nezodpovědné doporučovat himalájskou sůl jako upgrade na normální kuchyňskou sůl. Autor extrapoloval, že konzumací himalájské soli ve skutečnosti dostáváte 20x větší dávku olova, než to, co poškozuje obyvatele Flintu v Michiganu.

Krátké vyvrácení:

Většina přírodních minerálních doplňků a potravin obsahuje malé množství těžkých kovů, ale pokud vaše tělo funguje dobře, jste dobře vybaveni na to, abyste je zvládli, a pokud potraviny a doplňky získáváte od důvěryhodných společností, které nepřidávají kontaminanty ve formě plastů, těžkých kovů atd. během zpracování, tak se nemusíte o moc starat. Nyní pojďme do podrobností. Zde jsou dva důvody, proč byste se neměli bát své růžové soli:

Moc soli nejíš

Olovo je přirozeně se vyskytující prvek nejen v životním prostředí, ale i v našem těle a ve většině potravin, které jíte. Nachází se v půdě, ve vzduchu, který dýcháte, a na toxičtějších úrovních v umělých předmětech, jako jsou stará potrubí a barvy vyrobené před rokem 1978. V průměru pravděpodobně zkonzumujete 5-10 mcg olova každý den, velkou část z mořských plodů a potravin pěstovaných v půdách s vysokým obsahem olova. Dospělí absorbují 3–10 % olova, které spotřebují, zatímco děti absorbují mnohem více (40–50 %). Malá množství olova jsou v podstatě nevyhnutelná.

To rozhodně neznamená, že těžké kovy jsou bezpečné. Ale spektrální analýza ukazuje, že olovo v růžové soli je asi 0,10 ppm, což je v zákonném limitu 0,50 ppm. Voda s 0,10 ppm olova by byla velkým problémem, protože jí denně vypijete několik litrů, ale nesníte litry soli. Pravděpodobně sníte maximálně pár lžiček. Není tam mnoho olova, a pokud jste dospělí, absorbujete ho pouze 3-10%. Srovnávat olovo v soli s olovem ve vodě nemá smysl.

himalájská sůl a toxicita

Kde jinde číhá olovo?

Jedna skupina výzkumníků zkoumala koncentrace olova v různých potravinách v několika evropských zemích. Podle jejich zjištění je olovo obsaženo v kávě, mase, doplňcích na bázi řas, různých cereáliích, cukrech, ovoci, hlízách a dalších. Mnohé z potravin, které studie zdůraznily jako potraviny s vyšší koncentrací olova, jsou také potraviny, které lidé konzumují mnohem více než sůl.

Výhody převažují nad riziky

Než vyhodíte svou růžovou himalájskou sůl, promluvme si o několika jejích výhodách. Himalájská sůl pochází ze starověkých geologických oceánů, které nemusí mít stejnou úroveň znečištění jako soli extrahované z velké části světových oceánů v těchto dnech. Himalájská sůl přirozeně obsahuje více než 84 stopových minerálů, mimo jiné draslík, vápník, hořčík, jód, železo a zinek. Kvalitní sůl je ručně těžena bez výbušnin a testována na kontaminaci.

Obsah minerálů v růžové soli není z hlediska zdraví nijak zásadní, ale je to snadný způsob, jak do své stravy dostat nějaké další živiny. Minerály a další sloučeniny v nerafinované soli jí také dodávají komplexnější chuť, než jakou získáte z kuchyňské soli.  Pokud se opravdu bojíte olova, můžete přejít na kuchyňskou sůl, ale moc vám to neudělá. Výrobci zušlechťují většinu kuchyňské soli při vysokých teplotách a zbavují ji všech biologicky dostupných živin. Poté sůl vybělí a mnoho výrobců ji ošetří protispékavými látkami, aby se neshlukovala. Výsledkem je čistý koncentrát chloridu sodného bez dalších minerálů.

Poznámka o chelataci těžkých kovů

Autor článku proti růžové soli tvrdí, že „těžké kovy ve vašem těle zůstávají po celý život, není absolutně nic, co bychom mohli udělat, abychom odstranili olovo z těla s naší současnou lékařskou prozíravostí“. Mýlí se. Chelatační terapie zahrnuje požití sloučenin, které se vážou na těžké kovy a odstraňují je z vašeho těla. I standardní západní medicína po desetiletí používala chelatační terapii k léčbě otrav těžkými kovy. Pokud si myslíte, že máte nahromaděné těžké kovy, doporučuji vám promluvit si s lékařem naturopatie nebo funkční medicíny o chelataci. Je nebezpečné obejít se bez dohledu lékaře, ale s lékařským vedením je to velmi účinné.

A nevypotil bych růžovou sůl. Získáváte malé množství olova téměř se vším, co jíte. Pokud vaše tělo funguje dobře a žijete zdravým životním stylem, je pravděpodobné, že zvládnete minimální zátěž toxiny, která přichází s každodenním životem. Mějte krásný týden a ať se vám daří.

Znáte všechny výhody, které má mořská sůl?

Zpět do obchodu