Proč jsou prebiotika pro vaše střeva důležitější než probiotika

chřest a prebiotika

Prebiotika a probiotika rozdíly

Možná už znáte souvislost mezi dobrými střevními bakteriemi a zdravím střev. Tyto „dobré“ bakterie dělají víc než jen podporu trávení: ovlivňují také náladu, metabolismus, váhu a imunitní systém a zároveň pomáhají udržet škodlivé mikroorganismy pod kontrolou. Dobré bakterie rostou samy ve správném prostředí nebo můžete užívat probiotika. Probiotika jsou důležitá, ale bez prebiotik nebudou fungovat. Správná kombinace obojího posílí vaše střeva, upraví trávení a zlepší vaši imunitu. Kde najdete prebiotika a jak víte, že je získáváte z nejlepších zdrojů? Nezapomeňte pak na náš eshop, kde najdete legíny na cvičení a sportovní topy.

Zde je vše, co potřebujete vědět o prebiotikách, kde je získat a proč jsou důležité pro vaše zdraví.

Co jsou to prebiotika a jak se liší od probiotik?

Váš střevní mikrobiom se skládá z různých bakterií, dobrých i špatných. Prebiotika pomáhají vytlačit zlé látky a zároveň slouží jako potrava pro dobré probiotické bakterie. Prebiotika procházejí vaším tenkým střevem nestrávená, poté fermentují v tlustém střevě a vytvářejí užitečné sloučeniny. Zatímco fermentace není ve vašem jídle vždy ideální, fermentační prebiotika jsou ve vašem střevě nezbytná, aby nakrmila ty dobré bakterie a pomohla jim množit se. Představte si prebiotika jako hnojivo pro probiotické bakterie ve vašem střevě. Dodávají silné živiny, které tyto bakterie krmí, pomáhají jim vzkvétat a činí váš střevní biom rozmanitější. Prebiotika jsou také obecně robustnější než probiotické doplňky. Mnoho probiotik odumře, když se dostanou do kontaktu se žaludeční kyselinou nebo teplem. Prebiotika vyživují dobré bakterie, které již žijí ve vašem střevě, aniž by byly zničeny během trávení.

Klíčové výhody prebiotik

Vzhledem k tomu, že prebiotika vyživují dobré bakterie ve vašem systému, jejich větší množství vám pomůže získat všechny výhody vyváženého střeva. Dobré zdraví střev pomáhá se vstřebáváním živin, imunitou a metabolismem tuků, navíc se díky němu budete cítit lépe.

Potraviny s prebiotiky

Mezi oblíbené zdroje prebiotik patří potraviny jako jablka, cibule a rajčata. Problém je v tom, že některé potraviny bohaté na prebiotika nejen škodí, ale také prospívají, a to díky antinutrientům, plísním, lektinům, vysokému obsahu cukru a dalším odpadkům, které způsobují, že jste zamlžení a unavení. Alternativně můžete získat prebiotika v potravinách, jako je chřest a ředkvičky, ale museli byste sníst obrovské množství, abyste dosáhli všech výhod. Navíc, pokud držíte ketogenní dietu, mnoho zeleniny bohaté na prebiotika obsahuje příliš mnoho sacharidů a vykopne vás z ketózy. A pokud hodně cestujete nebo jíte v restauracích, můžete zapomenout na dostatek zeleniny na talíři, abyste nakrmili své dobré střevní bakterie. Prebiotika můžete také získat z určitých potravin bohatých na rezistentní škrob, což je forma prebiotik, kterou nenajdete na svém průměrném talíři sýrových těstovin. Tyto potraviny představují dobré možnosti dokrmování sacharidy při cyklické ketogenní dietě.

 

probiotika a prebiotika rozdíly

Prebiotický práškový doplněk

Dobrá strava vede dlouhou cestu k tomu, aby vaše střeva byla zdravější, ale jíst kila zeleniny má své vlastní problémy. Je těžké to udělat, když cestujete, přecházíte na kvalitnější stravu, jíte méně sacharidů nebo vás unavuje připravovat stále stejnou zeleninu. Zjistil jsem, že když jsem cestoval, neměl jsem dostatek zeleniny a diverzita mých střevních bakterií klesla na pouhých 58 druhů. Začal jsem testovat různé prebiotické práškové doplňky a výsledkem bylo, že počet mých střevních bakterií vzrostl na působivých 196. Prebiotické doplňky byly chybějící součástí mého režimu zdraví střev. Když jsem do mixéru přidal správnou směs prebiotik, měla jsem ještě menší hlad. Nevěděl jsem, že je to možné. Navíc můžu přestat prosit číšníka o čtvrtou porci chřestu.

Během posledních 2 let jsem dal dohromady pečlivou směs několika prebiotik a teď jsem s ní opravdu spokojený. Správný prebiotický prášek může zaplnit mezery a posílit váš imunitní systém, aniž byste z vašeho dne zabírali více času. Hledejte doplněk s různými prebiotiky, který vás nebude nadýmat (v horším případě vám dají katastrofální kalhoty), a ujistěte se, že nemá žádnou příchuť, abyste ho skutečně používali.

Jak používat prebiotika ke zlepšení zdraví střev

Nemusíte sníst svou váhu v chřestu, abyste dostali svou denní dávku prebiotik. Pouhé přidání 1-2 odměrek doplňku probiotik do smoothies nebo vývaru z kostí, vám také pomůže získat potřebná prebiotika. Vzhledem k tomu, že se přimíchává do horkých nebo studených tekutin a obsahuje 0 čistých sacharidů, nebudete mít problém jej přidat do své každodenní rutiny.

Se správnou rovnováhou prebiotik si všimnete rozdílu ve vašem trávení a hladině energie. Zkuste to, vaše nitro vám poděkuje.

 

Proč jsou probiotika důležitá?

Zpět do obchodu