Jak rychle doplnit kolagen? Zkuste ho dát do kávy


Kolagen je hojný protein, který dodává tělu sílu a strukturu. Protože produkce kolagenu klesá, kolagenové doplňky doplňují zásoby kolagenu.

Existuje mnoho způsobů, jak začlenit kolagen do svého každodenního života, od míchání do polévek a smoothies až po pečení nebo vaření s ním.

Kolagen v kávě je vítězná kombinace. Může nabídnout zlepšenou funkci mozku, výživné antioxidanty a zdravější pokožku a klouby.


 

kolagen do kávy

Autor fotografie: Beo88/istockphoto.com

 

Pokud hledáte nějaké další výhody z každodenního šálku kávy, kolagen vám může pomoci. Umělé smetany a cukry dokážou zabalit kalorie a zanechají ve vás pocit malátnosti. Pro srovnání, kolagenový prášek a tekuté kolagenové doplňky nabízejí mnoho zdravotních výhod. To zahrnuje zlepšení vlasů, kůže, nehtů a kloubů.[1] Kolagenové doplňky se dobře rozpouštějí do tekutin a nabízejí krémovou texturu (ideální pro přípravu základního černého šálku kávy).

 

Kolagen v kávě ale také rozdmýchal obavy, zda horko z kávy nemůže kolagen zničit. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o kolagenu a o tom, zda je dokonalým doplňkem k vydatnému šálku kávy.

 

Obsah

Co je kolagen?

Výhody kolagenu

Kolagenové doplňky

Mohu dát kolagen do kávy?

Závěr

 

Co je kolagen?

Kolagen hraje v těle hlavní roli jako hlavní strukturální protein. Je hojný v kůži, svalech, kostech, kloubech a pojivové tkáni, kde působí jako lepidlo poskytující podporu. I když existuje 28 typů kolagenu, typ I je nejvýraznější, tvoří 90 procent kolagenu v těle.[2] Typ II a typ III jsou také běžné.

Produkce kolagenu se s přibývajícím věkem zpomaluje. Svou roli hrají také faktory životního prostředí a životního stylu, jako je znečištění, poškození sluncem a kouření.[3] Abyste čelili účinkům ztráty kolagenu (vrásky, ochablá kůže, křehké kosti), musíte zvýšit příjem kolagenu. Můžete to udělat s jídlem, kostním vývarem a doplňky. Pokud budete užívat kolagen, tak se může zlepšit a zpevnit pokožka, takže fitness leginy budou sedět zase o něco lépe.

 

Výhody kolagenu

Nyní, když máte základní představu o tom, co je kolagen, mohlo by vás zajímat: „Jestli opravdu kolagen funguje? Některé důkazy naznačují, že každodenní suplementace kolagenu má vědecky podložené výhody. To zahrnuje:

 

Zlepšené zdraví pokožky

kolagen a lepší pleť

Autor fotografie: VLG/istockphoto.com

 

Kolagen nemůže vrátit písky času. Má však určité výhody, díky kterým může být stejně nezbytný jako vaše oblíbené sérum, retinol nebo hydratační krém. Několik studií zjistilo, že kolagen zvyšuje hydrataci, vlhkost a pružnost pokožky.[4]

Kolik kolagenu by měl člověk mít, aby viděl výsledky? Kdekoli od 2,5 do 15 gramů kolagenu denně je bezpečné a účinné.

 

Snížená bolest kloubů

Kosti obsahují velké množství kolagenu, takže když kolagen s věkem ubývá, má to vliv na kosterní systém. Tyto změny mohou vést k osteoporóze (OA), degenerativnímu kloubnímu onemocnění, které způsobuje otoky a ztuhlost.[5]

Kolagenové doplňky mohou pomoci tím, že zabrání ztrátě hustoty kostí. Přehled studií zjistil, že užívání kolagenu (zejména typu II) může inhibovat zánět, který může vést k bolesti kloubů a problémům s pohyblivostí.[6] To znamená, že je třeba provést další výzkum, než bude možné doporučit kolagen jako léčbu OA.

 

Prevence ztráty kostí

Cesta ženy v menopauze není omezena na návaly horka, podrážděnost a vynechání menstruace. Výzkum zjistil, že u některých žen vzniká zvýšené riziko postmenopauzální osteoporózy v důsledku velkého poklesu estrogenu.[7]

Spolu s každodenním cvičením mohou doplňky zabránit křehkosti kostí. V randomizované, placebem kontrolované studii z roku 2018 ženy po menopauze, které užívaly 5 gramů kolagenu denně po dobu 12 měsíců, zaznamenaly výrazné zlepšení hustoty kostí.[8] Tyto výsledky byly dramatičtější v kombinaci s vápníkem a vitamínem D.

 

Kolagenové doplňky

kolagenové peptidy

Autor fotografie: Beo88/istockphoto.com

 

Existuje mnoho různých typů kolagenových doplňků, jako jsou tekutiny, prášek a kapsle. Ty pocházejí z velké části ze zvířat, jako jsou krávy, kuřata a ryby.

Většina kolagenových doplňků obsahuje hydrolyzovaný kolagen, také známý jako kolagenní peptidy. To znamená, že kolagen se štěpí na menší jednotky, aby je tělo snadněji vstřebalo. Hledejte kolagenové peptidy, které obsahují minimálně 20 gramů kolagenu na porci. Většinou se dodávají ve variantách bez příchuti nebo s příchutí a snadno se vmíchají do teplých nebo studených nápojů.

Mohu dát kolagen do kávy?

 

Ano, kolagen byste si měli přidat do kávy. Zavedení této součásti každodenní rutiny vám pomůže sklízet výhody kolagenu i kávy. Existují určité obavy, zda teplota horké kávy nezničí kolagen. To by nemělo být překážkou pro ty, kteří chtějí čerpat výhody z kávy a kolagenu.

Vysoce kvalitní kolagenové peptidy obvykle vydrží teploty až 200 stupňů Celsia. Pro orientaci, káva se obvykle vaří mezi 90 a 100 stupni Celsia.[9]

 

Závěr

Kolagen i káva jsou neopěvovaní wellness hrdinové. Kolagen je nejrozšířenější protein, zodpovědný za zdravou kůži, klouby a kosti. Mezitím je káva známá tím, že zlepšuje funkci mozku a je plná antioxidantů [10], které mají pozitivní vliv na naše zdraví.

V kombinaci se kolagen v kávě dokonale hodí, takže je snadné získat denní doporučenou dávku suplementací kolagenu.

 

 

Reference:

[1] The Nutrition Source - Collagen - https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/collagen/

[2] Marlyn Wu; Kelly Cronin; Jonathan S. Crane - Biochemistry, Collagen Synthesis - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507709/

[3] Reginald Davey - Collagen Degradation Pathways in Humans - https://www.news-medical.net/life-sciences/Collagen-Degradation-Pathways-in-Humans.aspx

[4] Hend Al-Atif - Collagen Supplements for Aging and Wrinkles: A Paradigm Shift in the Fields of Dermatology and Cosmetics -https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8824545/

[5] Osteoarthritis - https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/osteoarthritis

[6] Daniel Martínez-Puig, Ester Costa-Larrión, Nuria Rubio-Rodríguez, and Patricia Gálvez-Martín - Collagen Supplementation for Joint Health: The Link between Composition and Scientific Knowledge - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10058045/

[7] Chu-Han Cheng, Li-Ru Chen and Kuo-Hu Chen - Osteoporosis Due to Hormone Imbalance: An Overview of the Effects of Estrogen Deficiency and Glucocorticoid Overuse on Bone Turnover - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8836058/

[8] Daniel König, Steffen Oesser, Stephan Scharla, Denise Zdzieblik and Albert Gollhofer - Specific Collagen Peptides Improve Bone Mineral Density and Bone Markers in Postmenopausal Women—A Randomized Controlled Study - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5793325/

[9] How to Brew Coffee - https://www.ncausa.org/about-coffee/how-to-brew-coffee .

[10] The Nutrition Source - Coffee - https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/coffee/

 

 

Autor: Sára Králová

Sára je multiplatformní editor, spisovatel a SEO stratég s více než 15 lety zkušeností. Psala pro řadu prodejen. Sára miluje zdraví a wellness a svou rozkošnou border kolii Emmy.

 

Zpět do obchodu