4 nejčastější důvody, proč vám kolísá váha

kolísání váhy

Kolísání váhy

Sledování pokroku je skvělý způsob, jak sledovat své výsledky z diety a tréninku. Existuje mnoho metod sledování, které můžete použít, jako je měření částí těla, měření tělesného tuku, testování svalové tkáně, testování fyzické výkonnosti nebo dokonce jednoduše pomocí fotek v zrcadle. Nejběžnější metodou sledování pokroku je však sledování tělesné hmotnosti.

Sledovat, jak vaše váha klesá, může být velmi motivující, ale když váha začne v průběhu týdne kolísat, může to být pro někoho, kdo má pocit, že se snaží a nedosahuje očekávaných výsledků, docela skličující. Sledování hmotnosti bohužel není tím nejpřesnějším určujícím faktorem pokroku, protože kromě úbytku tuku na vaši váhu má vliv celá řada faktorů. Tento článek vám pomůže pochopit důvody, proč vaše hubnutí nemusí být lineární, a jak můžete svůj pokrok nejpřesněji sledovat. Pokud vám jsou legíny do fitka už malé, neváhejte vybrat na našem eshopu nové.

Fyzická aktivita

Při provádění fyzické aktivity a zejména tréninku založeného na odporu vaše svaly pravděpodobně porostou, zvláště pokud s tréninkem buď teprve začínáte, nebo nemáte kalorický deficit. Tento nárůst svalové hmoty bude mít jistě vliv na vaši tělesnou hmotnost, protože svaly jsou hustší než tuk. Můžete si všimnout, že v zrcadle vypadáte štíhleji, ale váhy vyprávějí jiný příběh. Pokud jde o sledování hubnutí a neprovádění cvičení (např. svůj kalorický deficit vytváříte pouze prostřednictvím nutričního přístupu), je stále důležité porozumět mnoha faktorům, které mohou ovlivnit kolísání hmotnosti. Je nezbytné, abyste se nenechali odradit neočekávaným nárůstem své hmotnosti, protože existuje mnoho faktorů, které to mohou ovlivnit. Navíc vaše zvýšení hmotnosti může být pozitivním příznakem růstu svalů. Udržování svalů při ztrátě tuku je ideální situace pro každého, kdo chce shodit pár kilo, protože s menším množstvím tělesného tuku budete moci vidět větší definici svalů a udržet si zdravější a schopnější tělo. Chcete-li tedy získat přesnější údaje o svém pokroku, možná budete chtít zvážit sledování procenta tělesného tuku, a to buď pomocí posuvných měřítek, nebo dokonce pouze pomocí měřítek tělesného tuku. Tato metoda by mohla pomoci přesněji zvýraznit pokrok ve složení vašeho těla

proč kolísá váha

Hmotnost jídla a načasování jídla

Něco, co jsem neviděl, aby se upozorňovalo na kolísání hmotnosti, je účinek, který má skutečná váha jídla na vaše tělo. Vše, co jíme, se rozkládá, metabolizuje a využívá na energii. Zpočátku tělo zaznamená nárůst hmotnosti v důsledku konzumace potravin. To je důvod, proč měření hmotnosti po jídle není dobrý nápad, protože je nepřesné pro zaznamenávání pokroku.

Když měříme jídlo v kaloriích, je důležité pochopit, že i když může mít kus jídla určitou váhu, bude mít pro tělo určitou kalorickou hodnotu. Pokud byste například zkonzumovali 200 g zelí, vaše hmotnost by pravděpodobně okamžitě vzrostla o přibližně 200 g. Jakmile bude toto jídlo metabolizováno, pokud budete mít na konci dne stále nedostatek kalorií, vaše váha klesne. Podobně voda váží 1 kg na 1 l, ale nemá žádnou kalorickou hodnotu, takže pokud byste vypili 500 ml vody, vaše váha se může zpočátku zvýšit o 500 g, ale jakmile tělo shromáždí potřebné minerály a dostatečně se hydratuje, veškerá nepotřebná voda se zlikviduje jako odpad a vaše váha dosáhne své skutečné úrovně. S ohledem na to je důležité zopakovat, že pokud si přejete sledovat svou váhu, měli byste tak činit na začátku dne, jednou týdně ve stejný den a za co nejblíže stejných okolností. Pokud jíte málo a často během dne, vaše váha bude pravděpodobně procházet pouze malými výkyvy, protože udržujete stabilní jídlo. Zatímco pokud budete jíst méně větších jídel, vaše váha pravděpodobně po jídle dále stoupne. Není to však důvod k obavám, protože tělo se bude stále rozkládat a využívat jídlo a vodu, které jste mu poskytli, a když se druhý den probudíte, budete mít znovu čerstvé plátno, se kterým můžete pracovat.

 

Zadržování vody

Jedním z hlavních důvodů kolísání hmotnosti, které si možná uvědomujete, je zadržování vody. Tělo potřebuje vodu ke splnění většiny svých funkcí, a proto je velmi důležité, abyste ji pili dostatek, abyste mohli dobře fungovat, zůstali hydratovaní a udrželi si zdravé tělo. Voda se ztrácí pocením při fyzické aktivitě a při přehřátí těla, a proto je potřeba po pocení vodu doplňovat. Vážením se před cvičením získáte jiný výsledek než vážení po tréninku kvůli rozdílu v zadržování vody. S ohledem na tuto skutečnost se vaše váha ve „dnech odpočinku“ pravděpodobně bude lišit od vaší hmotnosti ve dnech tréninku kvůli rozdílům v úrovních vaší aktivity. Mějte to na paměti, až budete příště sledovat svůj pokrok, protože můžete být svědky náhodných dnů, kdy vaše váha stoupala a klesala. Abyste přesně zaznamenali svou váhu, měli byste se vážit ve stejnou dobu ve stejný den jednou týdně za co nejblíže stejných okolností. Tímto způsobem pravděpodobně uvidíte lineárnější pokrok.

 

Chlorid sodný (stolní sůl)

Sodík je chemická látka v potravinách, která způsobuje zadržování vody. To nemusí být nutně špatné, jde jen o to, že pokud budete konzumovat nestabilní množství sodíku během týdne, budete v důsledku nerovnováhy každý den zadržovat různé množství vody. Kuchyňská sůl (chlorid sodný) je hlavní chemická látka zodpovědná za zadržování vody, takže abyste vyrovnali své váhové výkyvy, musíte sledovat množství soli, které každý den konzumujete, a snažit se vyhnout výkyvům. Nebo si uvědomte, že když budete konzumovat potraviny s vysokým obsahem soli, pravděpodobně si všimnete nárůstu hmotnosti na váze.

Mezi potraviny obsahující velké množství chloridu sodného patří zpracované potraviny a jídla s sebou, stejně jako uzená, sušená, solená masa a ryby.

 

Závěr

Provádějte fyzickou aktivitu a pijte dostatek vody, abyste doplnili to, co vydáváte. Pokud chcete zhubnout, použijte cvičení jako nástroj, který pomůže vaší výživě vytvořit deficit kalorií. Snažte se neklást příliš velký důraz na samotné sledování hubnutí, místo toho začněte přesněji sledovat svůj pokrok sledováním procenta tělesného tuku, abyste získali skutečný přehled o tom, jak moc se zlepšujete.

Snažte se vědomě konzumovat stabilní množství sodíku ve vaší stravě, abyste se vyhnuli nerovnoměrným úrovním zadržování vody v průběhu týdne. To pomůže udržet vaši váhu v rovnováze a umožní vám minimalizovat pravděpodobnost velkých výkyvů v důsledku zadržování vody.

Doporučujeme vyzkoušet chitosan, který je skvělým pomocníkem při hubnutí.

Zpět do obchodu