MCT olej a keto: Jak zvýšit ketony kvalitním tukem

mct olej a jeho využití

MCT olej a jeho využití

Pokud dodržujete keto dietu, pravděpodobně jste slyšeli, že MCT olej a keto se dokonale pojí. Ale co je MCT olej a jak pomáhá někomu zůstat v ketóze?

Ketogenní dieta je výkonná nízkosacharidová dieta, o které je známo, že pomáhá spalovat tělesný tuk a ukočírovat chutě na cukr. Doplnění vaší keto stravy o MCT olej dělá ketózu snadnější a efektivnější. Všechny výhody keto těžíte, když jste v ketóze, což je stav, ve kterém vaše tělo spaluje tuk místo sacharidů jako palivo. Nicméně dostat se do ketózy (a zůstat zde) může být těžké ve světě plném rafinovaných cukrů a sacharidů. Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, proč MCT olej a keto tak dobře spolupracují, a jak je můžete využít, abyste své výhody spalování tuků posunuli na další úroveň.

MCT olej v naší nabídce nenajdete, ale sportovní oblečení ano.

Jak MCT olej prospívá ketóze

Mastné kyseliny tvoří stavební kameny tuku, a to jak ve vašem těle, tak ve vašem jídle. Molekuly mastných kyselin mají řetězce atomů uhlíku. Délka řetězu určuje, jak fungují ve vašem těle. „MCT“ znamená „triglyceridy se středním řetězcem“, což je typ mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem. MCT se přirozeně nacházejí v kokosovém oleji a mají několik jedinečných vlastností, které z nich dělají nezbytnou součást vaší sady nástrojů pro keto spalování tělesného tuku.

Na rozdíl od mastných kyselin s krátkým a dlouhým řetězcem nejsou některé typy MCT tráveny vaším žaludkem. Tyto typy nazývané kyselina kapronová (C6 nebo šest uhlíkových řetězců), kyselina kaprylová (C8) a kyselina kaprinová (C10), ve skutečnosti úplně přeskakují vaše střeva. Jdou přímo do vašich jater, kde jsou rozloženy na ketony a distribuovány do vašeho krevního řečiště. Vaše tělo produkuje ketony, když spaluje tuk na palivo, neboli ketózu. Když doplníte svou stravu o MCT, vaše tělo zvýší produkci ketonů. To znamená, že pro vaše buňky je k dispozici více paliva. Bylo také prokázáno, že ketony pomáhají omezit chutě na jídlo, zvyšují hladinu energie a zvyšují váš metabolismus, zdravotní přínosy, na které se všichni můžeme dostat. Tyto výhody jsou velkým problémem pro lidi, kteří chtějí získat více ketonů ve svém systému a zůstat v ketóze. To však neznamená, že můžete pronásledovat svůj toast panákem MCT oleje a říkat si keto. Je to doplněk stravy, ne kouzelná kulka.

Stále musíte držet dietu s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků, abyste pomohli tělu spalovat tuky jako palivo a vytěžit z ketózy maximum. Tyto výhody se mohou pohybovat od udržování zdravé tělesné hmotnosti až po pocit větší kognitivní funkce.

 

Jak používat MCT olej na keto dietě

Čistý MCT olej je bez chuti a zápachu, takže je snadné ho přidat do vaší stravy. Přimíchejte ho do kávy, použijte k přípravě chutných salátových dresinků nebo ho přidejte do smoothies jako zdroj energie z kvalitních tuků. Pokud jste nikdy předtím nepoužili MCT olej, začněte s 1 čajovou lžičkou a pomalu zvyšujte množství, jak se vaše tělo přizpůsobí. Můžete dokonce použít MCT olej k experimentování s příjmem sacharidů, aniž byste zničili výhody ketózy. Při standardní ketogenní dietě zkonzumujete méně než 50 gramů čistých sacharidů denně. Někteří lidé prospívají v tomto rozmezí, zatímco jiní mají problémy se spánkem, problémy se štítnou žlázou a únavu, když omezují příjem sacharidů na delší dobu.

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, také známý jako „keto chřipka“, možná budete muset upravit příjem sacharidů nebo zkusit sacharidy cyklovat. Když jíte hodně sacharidů, vaše hladina cukru v krvi prudce stoupá, protože vaše tělo tyto sacharidy přeměňuje na glukózu. C8 MCT olej však zvyšuje vaše hladiny ketonů tak efektivně, že váš mozek bude místo glukózy konzumovat ketony, které preferuje. To znamená, že můžete jíst o něco více sacharidů než normálně, aniž byste zvýšili hladinu cukru v krvi a podnítili touhu po jídle. Stručně řečeno, MCT olej je účinný doplněk, když držíte dietu s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků. Spalujte tuky, zvyšte své soustředění a udržujte se v ketóze používáním vysoce kvalitních MCT a nebojte se experimentovat s hladinou sacharidů.

 keto dieta a kardio

Jaké jsou MCT oleje na pultech obchodů?

 

Pamatujete si ty různé typy MCT oleje – C6, C8 a C10? Musíte si přečíst štítky, abyste zjistili, jaký konkrétní typ MCT výrobce používá ve svých produktech. Některé MCT olejové produkty na pultech obchodů jsou klasickým případem „kupující pozor“. Najdete receptury, které jsou zředěné kyselinou laurovou (C12), která je levnější než jiné MCT, ale není tak účinná při rychlé produkci ketonů. C12 bude stále poskytovat vašemu tělu zdroj tukového paliva, ale pro co největší ránu za vaše peníze je lepší doplnit čistý C8 MCT olej.

C8, neboli kyselina kaprylová, je zlatým standardem MCT, protože je to pro vaše tělo nejjednodušší tuk, který se rychle promění v buněčné palivo. Je také mnohem silnější než kokosový olej. Jedna polévková lžíce je čtyřikrát účinnější při zvyšování ketonů než obyčejný kokosový olej. Jiné MCT, jako je C10, vám stále poskytnou metabolickou podporu, ale ne tak intenzivně jako samotný C8. Některé komerční MCT oleje jsou navíc odvozeny z palmojádrového oleje, což je produkt, který byl připisován zvýšenému ničení deštných pralesů. Hledejte MCT oleje, které jsou vyrobeny ze 100% kokosového oleje, takže se ze svého MCT můžete cítit dobře a zároveň si užívat ketogenních výhod.

 

Jaké má MCT olej účinky?

Zpět do obchodu