Olej z tresčích jater: Výhody a vedlejší účinky

olej z tresčích jater účinky

Olej z tresčích jater a jeho účinky

Jak název napovídá, olej z tresčích jater pochází z jater tresky. Vysoké hladiny nenasycených mastných kyselin přítomných v tučných rybách jsou nezbytné pro řadu fyziologických funkcí. Zřídka se také nacházejí v koncentrovaném množství v mnoha jiných potravinových zdrojích.

Pravidelnou konzumací ryb můžeme konzumovat dostatek esenciálních mastných kyselin z naší stravy, ale většina z nás nejí dostatek, aby splnila naše požadavky. Zde může být prospěšné suplementace na podporu našeho příjmu ve stravě.

Co je olej z tresčích jater?

Výhody oleje z tresčích jater jako zdroje esenciálních mastných kyselin spočívají v typech nenasycených mastných kyselin, které obsahuje. Existují dva hlavní typy esenciálních mastných kyselin, omega-6 a omega-3. Omega-6 se nachází v mnoha potravinách, které obvykle jíme, včetně obilí, ořechů, semen, masa a mléčných výrobků, avšak omega-3 se nachází v mnohem menším množství potravin včetně mastných ryb a některých ořechů a semen. Důležité není jen množství omega-3, které konzumujeme, ale také typ omega-3. Zde mohou být rostlinné zdroje omezené. Tři hlavní typy omega-3 obsažené v potravinách jsou kyselina eikosapentaenová (EPA), kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina alfa linolenová (ALA). EPA a DHA se nacházejí v rybích olejích a ALA je forma, která se nachází ve velkém množství v semenech, jako jsou chia a len.

U nás si vyberete ruzné druhy oblečení, třeba sportovní legíny na tělocvik nebo do fitka.

Přestože je ALA považována za esenciální a zdravou mastnou kyselinu, jsou to EPA a DHA, které mají určitou „váhu“, pokud jde o podporu zdraví a dokonce i potenciální přínosy pro zvýšení výkonu. ALA může být přeměněna na EPA a DHA, avšak pouze asi 10-20 % ALA je syntetizováno na EPA a 1-9 % DHA.

Jaké jsou výhody omega-3 mastných kyselin?

  • Omega-3 jsou nezbytné, protože hrají v těle řadu důležitých rolí. Fungují jako buněčné signalizátory řídící procesy, jako je zánět, a jsou začleněny do našich buněk, aby zlepšily jejich strukturu a funkci.
  • Bylo prokázáno, že omega-3 modulují hladiny krevního tuku a díky svým protizánětlivým účinkům jsou účinné při snižování zánětu u stavů, jako je artritida, poranění kloubů, a dokonce poškození svalů po cvičení.
  • Mnoho nemocí má zánětlivou složku, některé bychom nečekali, jako je Alzheimerova choroba a dokonce deprese. To znamená, že strava bohatá na rybí tuk může pomoci snížit riziko těchto typů onemocnění. Kvůli svým kognitivním výhodám jsou rybí oleje často kategorizovány jako „nootropní“, které pomáhají zvyšovat duševní výkonnost.
  • Právě z těchto důvodů je konzumace dostatečného množství omega-3 ve stravě, zejména EPA a DHA, spojována s lepším arteriálním zdravím, zlepšeným krevním profilem a dokonce i zlepšením duševního a fyzického zdraví a výkonnosti.

tresčí maso

Dávkování oleje z tresčích jater

Dávka, kterou užíváte, obvykle závisí na dvou faktorech, kolik tučných ryb týdně konzumujete a důvod, proč jste se rozhodli používat rybí oleje. Pokud užíváte tento doplněk pro podporu zdraví, často se doporučuje přibližně 1 000 mg rybího oleje denně obsahující 250 mg EPA a DHA, které lze snadno získat z přibližně 100 g tučných ryb denně, jako je losos.

Nicméně pro ty, kteří nejedí mnoho ryb nebo nejedí ryby vůbec, je příjem 1000-2000 mg rybího oleje denně účinnější dávkou. Existuje návrh, že u pacientů se svalovou bolestí nebo zánětem způsobeným zraněním může užívání vyšších dávek až 6000 mg denně, rozdělených do tří dávek po 2000 mg, pomoci snížit bolestivost a podpořit zotavení. Nedávná studie dokonce ukázala, že suplementace vysokými dávkami omega-3 může pomoci podpořit růst svalů.

Olej z tresčích jater a doplňky omega-3

Jako doplněk čistého oleje z tresčích jater obsahují tobolky s olejem z tresčích jater v průměru 1000 mg oleje z tresčích jater, včetně 80 mg EPA a 110 mg DHA, a vitamín D a vitamín A.

Skladování oleje z tresčích jater a rybího oleje

Při používání rybího tuku je důležité je skladovat mimo přímé sluneční světlo a teplo, protože to může způsobit oxidaci mastných kyselin a žluknutí rybího tuku. To může ovlivnit účinnost vašich rybích olejů, takže je pravděpodobně dobrý nápad uchovávat je v lednici!

Nežádoucí účinky oleje z tresčích jater

Vždy doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, abyste zjistili, co je pro vás to pravé. Jedinou starostí mnoha lidí je rybí říhání či dech. Chápeme, že to není příjemná zkušenost pro vás ani pro vaše okolí. Jednoduše konzumujte rybí olej s jinými jídly nebo potravinami a díky tomu se těmto nežádoucím účinkům vyhnete.

Závěr

Omega-3 jsou základní formy polynenasycených mastných kyselin, které jsou spolu s omega-6 základními živinami pro naše zdraví. Role, které omega-3 hrají v těle, jsou různé a EPA a DHA jsou velkými hráči, kteří mají dopad na mnoho tělesných systémů, od kontroly zánětu po funkci mozku a dokonce podporu růstu svalů. Přesto i přes tyto důležité role mnoho lidí nedosahuje denní doporučené dávky, zejména těch, kteří pravidelně nejí tučné ryby. Doplňky rybího oleje, včetně oleje z tresčích jater, jsou proto účinným způsobem, jak uspokojit každodenní potřeby omega-3.

 

V našem dalším článku se dozvíte více informací o omega-6.

Zpět do obchodu