Co je oxid dusnatý a jak funguje?

oxid dusnatý

Co je oxid dusnatý?

Z biochemického hlediska je oxid dusnatý (NO) jednoduchá molekula, molekula kyslíku spojená s molekulou dusíku. Jakkoli se to na první pohled může zdát neinspirativní, NO je ve skutečnosti velmi důležitá molekula v těle, protože je to jedna z mála plynných signálních molekul. Jako signální molekula je NO zodpovědný za „komunikaci“ mezi buňkami a má klíčovou roli v celé řadě buněčných procesů. Regulace průtoku krve podporou vazodilatace (rozšíření krevních cév), ovlivnění neurotransmise (uvolňování chemických látek, které umožňují neuronům „komunikovat“), zvýšení relaxace hladkého svalstva, hojení ran a reakce imunitního systému jsou jen některé z procesů v kterých NO hraje důležitou roli. V těle je NO plyn rozpustný v tucích produkovaný v několika tkáních a vzniká dvěma způsoby, je syntetizován přímo enzymem zvaným syntáza oxidu dusnatého (NOS) z aminokyseliny L-argininu a může být také odvozen jinou metabolickou cestou z potravin bohatých na dusičnany.

My nevyrábíme pouze legíny, máme v nabídce i mikiny, tepláky a podprsenky, takže si u nás můžete vybrat celý sportovní set.

Oxid dusnatý a účinky

Vliv NO na průtok krve a energetický metabolismus, kvůli kterému je zajímavý jako sportovní doplněk. Zlepšení průtoku krve a energetického metabolismu má potenciál zlepšit vytrvalostní výkon a pro ty, kteří rádi zvedají závaží, může NO zvýšit průtok krve do svalů, což nejen dodá svalům „napumpování“, ale také bylo dokázáno, že toto napumpování krví může podporovat regeneraci a růst svalů. Není tedy překvapivé, že mnoho předtréninkových doplňků má za cíl zvýšit NO pro tyto potenciální výhody.

Doplňky, které zvyšují oxid dusnatý

L-arginin

Arginin je populární samostatný doplněk používaný kulturisty a také se často vyskytuje v některých předtréninkových nápojích kvůli jeho navrhovaným výhodám ke zvýšení svalové pumpy, což není překvapivé, protože víme, že arginin je prekurzorem NO. Navzdory některým důkazům, že arginin zvyšuje NO a výkonnost ve vytrvalostních sportech, jsou tyto výsledky často smíšené a je to pravděpodobně proto, že arginin má nízkou úroveň absorpce, takže u některých lidí nedosahuje v těle účinných hladin. Mezi další formy argininu patří arginin alfa ketoglutarát (AAKG) a diarginin malát, které jsou navrženy tak, aby byly biologicky dostupnější než L-arginin.

L-citrulin

L-citrulin se nyní jeví jako oblíbený doplněk pro zlepšení hladin NO, výkonu a svalové pumpy. Citrulin je lépe vstřebatelný než arginin a v ledvinách se přeměňuje na arginin, díky čemuž je účinnější při zvyšování hladiny argininu v krvi a má větší potenciál být metabolizován na NO. Pokud jde o účinnost, několik studií o citrulinu jako samostatném doplňku přineslo smíšené výsledky, nicméně existuje určitý zájem o citrulin v kombinaci s „malátem“. Malát je důležitým meziproduktem při výrobě energie, takže to může mít další výhody pro zvýšení výkonu, zejména pro vytrvalostní sportovce. Pokud jde o silový trénink, existuje omezené množství studií, které byly provedeny s použitím citrulinu malátu, přičemž jedna prokázala zvýšení výkonu bench pressu na 80 % z jednoho opakování.

 

šťáva z červené řepy

Šťáva z řepy

Šťáva z červené řepy je džem plný dusičnanů, a pokud si vzpomeneme na naši předchozí „lekci vědy“, víme, že NO lze syntetizovat z potravin bohatých na dusičnany. Stejně jako u citrulinu a argininu existují smíšené výsledky, pokud jde o zvýšení výkonu dusičnany. Jednou z oblastí, ve které existuje velmi omezené množství výzkumu, je potenciální dopad, který mají NO boostery na svalové pumpy. Navzdory smíšeným výsledkům ohledně výkonu existuje dostatek důkazů, které naznačují, že doplňky (zejména citrulin a šťáva z červené řepy) mají schopnost zvýšit hladiny NO a neoficiálně mnoho lidí, kteří tyto druhy doplňků používají, svědčí o zvýšeném napumpování, které při jejich užívání pociťují. To znamená, že pokud jde o podporu svalového růstu, NO boostery mají potenciální přínos ve smyslu zvýšeného průtoku krve, a tedy dodávání živin do svalů, stejně jako povzbuzení „buněčného otoku“, o kterém se předpokládá, že hraje roli v signálních procesech. které spouští růst svalů.

 

Závěr

Předtréninkové doplňky nemusí být vždy silně závislé na stimulantech pro zvýšení výkonu a existují určité důkazy, že NO boostery mohou pomoci zlepšit jak vytrvalostní, tak silový tréninkový výkon. Pro ty, kteří chtějí budovat svalovou hmotu, mohou mít NO boostery další výhody v podobě zvýšení otoku buněk a zlepšení dodávky živin, což může pomoci podpořit regeneraci svalů a procesy budování svalů. Se smíšenými důkazy podporujícími používání NO nakopávačů je také pravděpodobné, že na tyto doplňky bude individuální reakce ovlivněná genetikou a dietními faktory, takže se zdá, že nejlepším přístupem k použití NO boosterů pro výkon a svalové napumpování je důležité vyzkoušet, a pak uvidíte, co vám nejlépe vyhovuje. Z dostupných NO doplňků se zdá, že citrulin, zejména ve formě citrulin malátu, a potraviny s vysokým obsahem dusičnanů, jako je šťáva z červené řepy, budou mít nejpravděpodobnější dopad na hladiny NO, které povedou ke zlepšení výkonu a svalové pumpy.

Pokud ještě neznáte L-arginin, doporučuji tento článek

Zpět do obchodu