Poznejte blíže postbiotika

co jsou postbiotika

Postbiotika

Pravděpodobně jste slyšeli o prebiotikách a probiotikách, ale slyšeli jste už o postbiotikách? I když tento termín může být nový, principy a vlastnosti pocházejí ze starověku a slouží k dokončení komplexní sbírky, kterou je mikrobiom.

Zdraví střev začíná u vašich střevních bakterií. Abychom uvedli postbiotika na pravou míru, začneme od začátku. Stejně jako my, i bakterie mají své vlastní jedinečné požadavky na výživu. Když jíme, bakterie, které obývají naše tenké střevo, dostávají první volbu. Snědí velkou část živin předem. To znamená, že většina živin se nedostane do tlustého střeva neporušená a bakterie obývající tuto oblast začnou hladovět. Je důležité zajistit, aby se živiny dostaly do tlustého střeva neporušené, protože drtivá většina střevních bakterií sídlí v tlustém střevě. Zoufalá doba si žádá zoufalá opatření. Když se bakterie dostanou do zoufalství, sklidí všechny dostupné živiny. Zatímco střevní bakterie preferují uhlík jako primární zdroj energie, udělají výjimku a začnou metabolizovat dusík z aminokyselin.

Co to pro vás znamená: Hladové bakterie nejsou šťastné bakterie. Pokud bakterie ve vašem tlustém střevě nedostávají žádnou potravu, vezmou věci do svých rukou, což může vést k produkci toxických metabolitů, včetně amoniaku a p-kresolu.

Zkuste prebiotika

Prebiotika jsou fermentovatelná vláknina, která se dokáže dostat do tlustého střeva neporušená. Tím slouží jako zdroj živin pro zvýšení počtu prospěšných bakterií sídlících ve vašem střevě. Představte si prebiotika jako palivo pro továrny. Skládají se z uhlíkových řetězců (tj. preferovaný zdroj energie pro bakterie), které jsou odolné vůči trávení v tenkém střevě. Pokud nejíte dostatek prebiotik, nekrmíte své dobré střevní bakterie, což posouvá mikrobiální diverzitu vašeho střeva. Normální, zdravý stav se nazývá „eubióza“. Když se mikrobiální diverzita začne posouvat do nezdravého stavu, nazývá se to „dysbióza“. Pro podporu zdravých střev a udržení eubiózy je nezbytné krmit vaše bakterie stravou, která obsahuje adekvátní prebiotika.

Zdravý životní styl a pohyb ve správném fitness oblečení může být také správnou cestou, jak zlepšit zdraví.

A pak jsou na řadě probiotika

Když se konzumují dostatečné množství prebiotik, krmí prospěšné bakterie. Znáte je jako „probiotika“ nebo „živé mikrobiální látky“. V příznivém prostředí se tyto prospěšné bakterie množí, takže do střeva dostanete více dobrých bakterií. V tomto smyslu lze probiotika považovat za továrny samotné. Probiotika plní nesčetné množství funkcí, jako je tvorba neurotransmiterů a dalších metabolitů, které dodávají zdraví prospěšné vlastnosti.

V konečném důsledku výhody probiotik pocházejí z produktů, které produkují.

Co jsou postbiotika

Možná jste méně obeznámeni s tímto „biotickým“ termínem, ale pokud toužíte po lepším zdraví střev, měli byste vědět o postbiotikách. Postupem času probiotické bakterie vytvářejí postbiotika. Jsou to zdraví prospěšné produkty zdravých střevních bakterií. Říká se jim „postbiotika“, protože se tvoří po (nebo „post“) probiotickém metabolismu. Představte si to takto: Prebiotika jsou palivem pro továrny. Probiotika jsou samy o sobě továrny. Postbiotika jsou produkty, které vyrábí továrny. Tyto produkty zahrnují třídu sloučenin označovaných jako mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA). Zatímco všechny SCFA hrají nedílnou roli při udržování střevní homeostázy, mluvíme konkrétně o jednom SCFA: butyrátu. Pokud jde o zdraví střev, butyrát je považován za hvězdu.

 

Zde je několik výhod butyrátu pro střeva:

  •      Slouží jako primární zdroj paliva pro buňky tlustého střeva.
  •      Usnadňuje normální buněčnou diferenciaci a proliferaci.
  •      Stimuluje produkci střevní sliznice, posiluje funkci střevní bariéry
  •      Řídí, které molekuly procházejí střevní bariérou regulací exprese zón těsného spojení

Proč tedy potřebujeme postbiotika?

Odhaduje se, že 95 % dospělých Američanů a dětí konzumuje pod doporučeným množstvím vlákniny. Bez dostatečného množství paliva pro továrny na výrobu produktů jsou produkty samotné ohroženy. I když nic nemůže nahradit dostatečný příjem prebiotik, suplementace butyrátem může pomoci poskytnout více produktů, které jsou nezbytné pro podporu optimálního zdraví střev. Normálně konzumujete prebiotika, abyste krmili probiotika, a pak musíte čekat, až tato probiotika produkují postbiotika. To chce čas. Když užíváte butyrát jako doplněk, obchází normální metabolické procesy. Takže butyrát přeskakuje čáru. Použitím této zkratky urychlíte výhody butyrátu.Slouží jako přímý zdroj energie pro zásobování střev, podporuje pravidelnost, zklidňuje GI trakt a pomáhá podporovat zdravou výstelku střev.

fermentace

Jak přidat postbiotika do vaší každodenní stravy

Existuje mnoho způsobů, jak přidat postbiotika do vaší každodenní stravy. První je produkovat je vnitřně konzumací dostatečného množství prebiotik. Rezistentní škrob je vysoce fermentovatelný a je skvělým způsobem, jak zvýšit spotřebu prebiotik. V současné době neexistuje žádný maximální limit pro vlákninu. Fermentované potraviny, jako je amasai (kvašený mléčný nápoj), kysané zelí, kombucha a okurky, jsou dalším způsobem, jak přidat postbiotika do vaší každodenní stravy. Pokud jste však citliví na histamin, může být nejlepší vyhnout se fermentovaným potravinám a zaměřit se na vlákninu z nefermentovaných potravinových zdrojů a doplňků.

Pozor: Když se zvyšuje populace prospěšných bakterií, zvyšuje se i produkce postbiotik. Když jsou vlákna s krátkým řetězcem, jako je fruktooligosacharid (FOS), rychle fermentována, může to vést k nadměrné plynatosti a nadýmání.

Jde o nadměrnou konzumaci postbiotik?

Zejména butyrát je dobře snášen ve velmi vysokých dávkách. Bylo hlášeno, že za klinických podmínek je téměř nemožné předávkování butyrátem. Butyrát je přirozeně produkován a byl použit ve studiích na citlivých populacích s úspěšnými výsledky. I když si nejsme vědomi žádných kontraindikací suplementace butyrátem, doporučujeme vám, abyste se před použitím poradili se svým ošetřujícím lékařem, zejména pokud jste těhotná, kojíte, užíváte léky nebo máte zdravotní potíže. Pokud zvyšujete postbiotickou produkci konzumací většího množství prebiotik, můžete zaznamenat gastrointestinální potíže, pokud budete konzumovat příliš vysoké dávky nebo určité formy. Chcete-li to zmírnit, začněte pomalu, zjistěte, které formy jsou pro vás vhodné, a postupně zvyšujte příjem.

 

Řím také nebyl postaven za den

Ke zdraví patří vaše střeva. Když jsou vaše střevní bakterie ve špičkové formě, můžete z jídla získat více živin, udržovat pravidelné trávení a podporovat vše od imunitního systému až po vaši náladu. Prebiotika a probiotika jsou stavebními kameny pro zdravá střeva, ale výhody probiotik pocházejí ze sloučenin, které produkují, neboli postbiotik. Vydejte se na rychlou cestu ke zdraví střev zvýšením produkce postbiotik. Abyste toho dosáhli, konzumujte více prebiotik, zvyšte příjem probiotických potravin a experimentujte s postbiotickým doplňkem stravy. Postarejte se o své střevní bakterie a ony se postarají o vás.

 

V jakých potravinách jsou probiotika?

Zpět do obchodu