Může zdravý mikrobiom zvrátit účinky stárnutí?

proč mít zdravá střeva

Proč mít zdravá střeva?

Možná budete překvapeni, když zjistíte, že máte druhý mozek, ve střevech. Enterický nervový systém (ENS) se skládá z milionů neuronů, které udržují tlusté střevo v pohybu. Jak to dělá? Vědci to dosud nevěděli. Australští vědci zjistili, že neurony ve vašem trávicím systému odpalují synchronizované elektrické náboje, což pomáhá vylučovat odpad z vašeho těla.

Jak funguje enterální nervový systém (ENS)?

Aby vědci plně porozuměli tomu, jak ENS funguje, analyzovali tlustá střeva usmrcených myší, z nichž každé obsahuje více než 400 000 jednotlivých neuronů. Použili technologii neurozobrazování s vysokým rozlišením a také elektrody k měření elektrických impulsů. Vědci objevili rytmické elektrické pulzování ve střevech hlodavců, které způsobilo kontrakce střeva, které pak přesunulo odpad přes střeva a ven z těla. Prohlédněte si také naši nabídku, kde najdete naše kvalitní fitness obleceni, které vyrábíme s láskou.

Za „vnitřními pocity“ je věda.

"To představuje hlavní vzorec neuronální aktivity v periferním nervovém systému savců, který nebyl dříve identifikován,"

Tato neuronální aktivita je spojena s větším systémem nazývaným kolonální migrující motorický komplex (CMMC). Běžněji známé jako hučení ve střevech nebo škrundání v břiše, ke kterému dochází, když nejíte, CMMC pohybují vaším tělem nestravitelný materiál, jako je vláknina. CMMC také pomáhají přenášet bakterie do různých částí střev, což umožňuje dobrým bakteriím, aby se staraly o domácnost, a špatným bakteriím, aby tak říkajíc vyklidily prostory.

 

Zkoumání spojení mezi střevem a mozkem

Na těchto zjištěních o motilitě střev, elektrickém pohybu vašeho druhého mozku, je vzrušující, že spojení střev a mozku je nyní konkrétnější. „Teď, když víme, jak se ENS aktivuje za zdravých podmínek, můžeme to použít jako plán k pochopení toho, jak se mohou dysfunkční neurogenní motorické vzorce vyskytovat podél tlustého střeva,“ říkají vědci. "Chronická zácpa postihuje velkou část komunity po celém světě a často vzniká v důsledku nesprávného tranzitu tlustým střevem." Protože neurotransmitery vašeho primárního mozku nebo chemikálie pro dobrý pocit, jako je serotonin, jsou syntetizovány ve střevech, je jasnější, jak zálohovaná střeva ovlivňují vaši náladu. Zatímco vaše dva mozky jsou zcela odlišné, oba jsou elektricky propojeny. Takže zácpa, zpomalení pohybu střev, signalizuje dysregulaci ve vašem střevě, což ovlivňuje hladinu vašich neurotransmiterů. Takže klíč k vašemu štěstí? Může to být v udržování elektrických obvodů obou mozků v pohybu.

Tónování vašeho trávicího systému udrží oba mozky zdravé, šťastné a synchronizované. Tímto způsobem bude odpad efektivně odcházet z vašeho těla a vaše střeva vytvoří ty chemikálie, jako je serotonin, které vám udrží dobrý pocit.

Jak zlepšit trávení a udržet své dva mozky šťastné

Chcete-li bojovat proti zácpě, postupujte takto:

 •         Pijte hodně vody: Zaměřte se na alespoň půl litru vody každý den a dvojnásobek, pokud držíte keto dietu.
 •         Zvyšte příjem soli: Užívejte 2 až 2 ½ lžičky růžové himalájské soli denně.
 •         Doplnění hořčíku a draslíku: Užívejte 150 až 600 mg citrátu hořečnatého a 200 až 800 mg citrátu draselného denně.
 •         Vyzkoušejte rezistentní škrob: Nejméně toxickým zdrojem rezistentního škrobu jsou jitrocel Můžete se dopracovat až ke 4 polévkovým lžícím (48 gramů)   jitrocelové mouky denně, což představuje asi 32 gramů odolného škrobu.
 •         Užívejte nízkohistaminová probiotika: Dobrá vícevláknová probiotika najdete ve vašem místním obchodě se zdravou výživou. Hledejte ten, který obsahuje bifidobacterium longum a lactobacillus helveticus – ty se specificky týkají nálady.

 

běžící starý muž

Mohou střevní mikroby mladých lidí způsobit, že se starší lidé budou cítit mladší a budou žít déle? No, zatím nevíme. Ale u ryb to jde! Výzkumníci zjistili, že dávkováním starších tyrkysových halančíků střevními mikroby z mladších halančíků se dožily o 37 % déle a zvýšily se úrovně jejich aktivity, aby odpovídaly živosti mladších ryb.

Když jsou tyto mikroby v rovnováze, cítíme se skvěle, a když jsou mimo mísu, náš výkon trpí. Vědci zjistili, že profil vašeho mikrobiomu (ekosystému mikroorganismů ve vašem střevě) se s věkem mění.

Co dělají střevní bakterie?

Váš trávicí systém obsahuje až 100 bilionů živých buněk, které chrání výstelku vašeho střeva a přispívají k vaší imunitě. Když váš střevní mikrobiom vypadne z rovnováhy, nastává chaos. Skončíte unavení, slabí, nemocní a můžete skončit se záněty a autoimunitními poruchami.

 

Spousta věcí mění rovnováhu bakterií ve vašem trávicím systému, jako například:

 •      Strava
 •      Vystavení choroboplodným zárodkům
 •      Stres
 •      Hmotnost
 •      Drogy
 •      Alkohol
 •      Věk

 

To vše můžete do určité míry ovládat, kromě věku. Čas nezastavíte, ale vědci pracují na způsobech, jak vám pomoci zastavit příznaky stárnutí. Střevní mikroorganismy vám pomáhají trávit jídlo a vedlejší produkty z mikrobů, kteří jedí vaše jídlo (ano, je to bizarní, ale funguje to) mohou být užitečné pro váš systém. Přibližně 75 % vaší zásoby vitamínu K je produkováno ve střevech střevními bakteriemi. Střevní bakterie také pomáhají vašemu tělu vytvářet vlastní vitamíny B a absorbovat vitamíny B, které pocházejí z potravy.

 

Co se děje se střevním mikrobiomem, když stárnete

Mikrobiomový profil kojenců a mladých lidí se radikálně liší od profilu starších lidí. Je to trochu dilema typu slepice a vejce, protože vlastně nevíme, zda jsou to návyky hostitele (to jste vy) související s věkem, které mění vaše střevní mikroby, nebo mikrobi samotní, kteří tyto změny způsobují. Výzkumníci zjistili, že změny v mikrobiomu modulují některé vaše procesy stárnutí. Můžete ukazovat prstem na střevní bakterie pro změny imunity, ztrátu svalového tonusu a klesající kognitivní funkce, jak stárnete. Protože jsou bakterie tak důležité pro trávení, může to být změna ve způsobu, jakým bakterie produkují a pomáhají vám vstřebávat živiny, které způsobují fyzické změny spojené se stárnutím. Aby naše buňky zůstaly mladé, potřebujeme živiny. Zkoumání role mikrobiomu je rychle se pohybující a fascinující oblast výzkumu, která se bude jen zlepšovat. Terapie proti stárnutí, jako je parabióza, pomáhají lidem cítit se mladší a nemocnice používají terapii fekální transplantací (ano, tak to zní) k léčbě řady smrtelných infekcí a nerovnováhy. Rozhodně stojí za to prozkoumat neinvazivní způsoby přenosu mikroorganismů z mladých a zdravých na staré nebo nemocné lidi.

 

Zjistěte více, co jsou prebiotika a probiotika.

Zpět do obchodu