Potraviny, které bojují proti zánětu a zároveň chutnají skvěle

protizánětlivé potraviny

Protizánětlivé potraviny

Chytří, ale špatně informovaní marketéři označí téměř každé neobvyklé jídlo jako „superpotravinu“. Věděli jste, že bobule goji patří do čeledi hluchavkovitých jako rajčata a u některých lidí mohou způsobit zánět? Pravdou je, že skutečné superpotraviny mají za sebou vědu, a když je sníte, rychle ucítíte rozdíl. Zejména existuje několik potravin, které posouvají vaši pozornost a energii na novou úroveň, a to vše při současném zvýšení kognitivních funkcí a pomáhají zvládat záněty. Mezi mé oblíbené patří máslo, káva, vanilka a čokoláda. Vím, zní to příliš dobře, než aby to byla pravda.

Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, proč je zánět špatnou zprávou, jak tyto potraviny pomáhají a jak zajistit, abyste získali ten nejkvalitnější produkt. Mezi naše kvalitní fitness oblečení patří například legíny Black HW, které jsou skvělou volbou.

Co je zánět?

Zánět je přirozená reakce vašeho těla na zranění, stres nebo nemoc. Co kdyby všechna chronická onemocnění, kardiovaskulární onemocnění, rakovina, cukrovka a pokles kognitivních funkcí související s věkem, měla kořeny v jedné věci? Koncept jako tento by mohl převrátit všechno, co víme o medicíně. A je to pravda. Systémový zánět je společným spojením mezi všemi těmito stavy a dalšími. A ta nejbláznivější část? Zánětům lze zcela předejít.

Zánět je způsoben faktory, jako jsou:

  •      Špatné zdraví střev
  •      Jíte zpracovanou stravu s vysokým obsahem toxinů a cukrů
  •      Užívání určitých léků
  •      Environmentální toxiny
  •      Stres

Když se zánětlivá reakce z mizerného jídla a toxického prostředí stane pro vaše tělo normou, zánět se stane ve vaší fyziologii na nízké úrovni. Chronický zánět zvyšuje vaše riziko chronických onemocnění a snižuje kvalitu vašeho života. Když jsem byl tlustý, unavený a trpěl kognitivním úpadkem, kořenem toho všeho byl nízkoúrovňový systémový zánět. Když jsem změnil svůj jídelníček a začal zvládat stres, váha začala klesat a můj výkon vystřelil nahoru. Hodně z toho mělo co do činění s přidáním potravin bohatých na živiny do mého jídelníčku, které pomáhají bojovat proti zánětu. Zde je seznam některých mých oblíbených superpotravin.

 

Pamatujte: konzumace těchto potravin není vaší jednosměrnou vstupenkou k lepšímu zdraví. Stále musíte jíst vyváženou stravu bohatou na živiny s minimem zpracovaných potravin a rafinovaných cukrů.

 

Superpotraviny, které pomáhají snížit zánět

Káva

Pití kávy má krátkodobé i dlouhodobé účinky na váš mozek. Krátkodobý účinek kávy na náladu může být způsoben pozměněnou aktivitou serotoninu a dopaminu, zatímco mechanismy za jejími potenciálními dlouhodobými účinky na náladu mohou souviset s jejími antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi. Kofein je víc než jen posilovač energie, kofein může pomoci zmírnit kognitivní pokles a blokovat zánět v mozku. Ve studii na hlodavcích výzkumníci zjistili, že kofein může blokovat zánět spojený s neurodegenerativním onemocněním.

Spolu s bojem proti kognitivním chorobám zvyšují kofein a káva u zdravých lidí citlivost na inzulín. Citlivost na inzulín koreluje s tím, jak dobře vaše tělo reaguje na určité druhy zánětu. Káva je celosvětovým zdrojem antioxidantů číslo jedna. Problém je v tom, že některá kávová zrna obsahují plísňové toxiny, což vyvolává zánětlivou reakci. Proto na kvalitě kávy záleží, zvláště pokud ji pijete denně.

Sečteno a podtrženo: Káva je bohatá na antioxidanty a protizánětlivé sloučeniny. Pro lepší přípravu kávy se ujistěte, že je čistá a testovaná na toxiny.

Máslo

Máslo je neočekávaným zdrojem zlepšení kognitivních funkcí a obsahuje jednu složku, o níž studie ukazují, že je prospěšná pro kognitivní funkce a zdraví střev: butyrát. Butyrát je nasycený tuk s krátkým řetězcem s protizánětlivými vlastnostmi. Podle studií je nejběžnější třída genetických neurodegenerativních onemocnění u myší zpožděna při léčbě butyrátem. Butyrát chrání před střevní propustností u krysích modelů ulcerózní kolitidy. To ukazuje, že mastné kyseliny s krátkým řetězcem, včetně butyrátu, hrají důležitou roli při udržování integrity střevní bariéry. Butyrát také prudce snižuje škodlivé účinky diabetu 1. typu u potkanů. Butyrát může také předcházet a léčit inzulinovou rezistenci vyvolanou dietou u myší. Butyrát souvisí s podporou energetického výdeje a indukcí funkce mitochondrií. Nejvyšší koncentraci butyrátu lze nalézt ve vysoce kvalitním másle.

Sečteno a podtrženo: Máslo je skvělým zdrojem butyrátu, nasyceného tuku, který podporuje produkci energie, snižuje záněty a podporuje zdraví střev ve studiích na zvířatech.

čokoláda proti zánětu

Vanilka a čokoláda

Vanilka je skvělé jídlo, které můžete přidat do svého jídelníčku, pokud hledáte podporu kognitivních funkcí. Vaniloidy obsažené ve vanilce mohou pomoci udržet zdravou úroveň zánětu a jsou skvělým doplňkem kávy nebo dezertu. Čokoláda má spolu s kávou vysoký obsah antioxidantů. Čokoláda příznivě mění syntézu eikosanoidů, což brzdí cévní a zánětlivé procesy. Čokoláda může obsahovat toxiny, pokud není zpracována a skladována šetrně. Hledejte vysoce kvalitní čokoládu s obsahem kakaa alespoň 70 %, abyste mohli využívat výhod.

Káva, máslo, vanilka a čokoláda jsou ideálními potravinami pro lidi, kteří chtějí zvýšit svůj výkon. Tyto potraviny jsou spojeny s protizánětlivými výhodami a promění váš mozek ve vylepšený stroj. Jsou také základními ingrediencemi téměř všech skutečně vynikajících dezertů.

Na kvalitě záleží

Než začnete přemýšlet o protizánětlivých vlastnostech jakéhokoli jídla, mějte na paměti, že mluvíme o vysoce kvalitních potravinách. Kvalita vašeho jídla je mnohem důležitější než to, kolik kalorií zkonzumujete. Méně kvalitní potraviny často obsahují toxiny nebo zánětlivé látky, což ve vašem těle vyvolává zánětlivou reakci. Čím vyšší kvalita, tím více živin jídlo poskytuje.

Znáte zelené superpotraviny?

Zpět do obchodu