Jaký je rozdíl mezi kolagenem a biotinem?

 


Kolagen je nejhojnější bílkovinou v těle. Poskytuje důležité výhody, jako je regenerace svalů a úleva od nepohodlí kloubů.

Biotin je vitamín B, který prospívá zdraví vlasů a růstu nehtů. Nachází se v potravinách, jako jsou sladké brambory a květák.

Kolagenový protein se přirozeně vyskytuje v našem těle, ale s přibývajícím věkem ho produkujeme méně. Naše tělo nedokáže produkovat biotin. Suplementace může být skvělým zdrojem obou živin.


 

rozdíl mezi biotinem a kolagenem

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

V tomto článku „biotin vs kolagen“ se blíže podíváme na jejich společné výhody a na to, co přesně je odlišuje. Doplňky biotinu i kolagenu jsou oblíbené kvůli jejich potenciálním přínosům pro pokožku, vlasy a nehty. Oba termíny můžete vidět při zkoumání produktů, což způsobuje zmatek, zvláště pokud jste ve světě doplňků a wellness nováčkem. Ale biotin a kolagen jsou odlišné látky s různými rolemi v těle. Kolagen je nejhojnější bílkovinou v těle. Biotin je vitamín, který je spojován s přínosy pro krásu. Oba jsou důležité, ale v čem se liší?

 

Obsah

Biotin vs kolagen: Jaký je rozdíl?

Co je biotin?

Co je kolagen?

Jaké jsou zdravotní přínosy biotinu a kolagenu?

Jaké potraviny obsahují biotin a kolagen?

Kolik biotinu a kolagenu byste měli užívat?

Závěr

 

Biotin vs kolagen: Jaký je rozdíl?

žena pije z hrníčku

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Nejviditelnější rozdíl mezi biotinem a kolagenem je jeho role v těle. Kolagen, který je nejlépe známý pro podporu mladistvějšího vzhledu (mimo jiné výhody), je přirozeně produkován v těle. To začíná klesat po 20 letech[1], což vede k většímu počtu vrásek a ochablé pleti. Kolagenové doplňky mohou pomoci nahradit ztrátu.

Na rozdíl od kolagenu tělo neprodukuje biotin, místo toho sklízíme zdravotní přínosy biotinu prostřednictvím potravin. Dostupné jsou také biotinové doplňky, i když ne zcela potřebné.

 

Co je biotin?

Pro začátek, co je biotin? Biotin neboli vitamín B7 je součástí skupiny vitamínů B. V Německu je biotin známý jako vitamín H, protože pomáhá s „haut and haar“ („pokožka a vlasy“ překlad v němčině). Biotin je potřebný k výrobě keratinu,[2] klíčového proteinu nacházejícího se ve vlasech, kůži a nehtech. Snadný způsob, jak si zapamatovat výhody vitaminu: „B“ v biotinu také znamená krásu.

 

Co je kolagen?

Kolagen se skládá z aminokyselin glycinu, prolinu a hydroxyprolinu a je nejhojnějším proteinem v těle. Kolagen je stavebním kamenem zdravých kostí, zubů, svalů, kůže, kloubů a pojivových tkání. Bez něj by tělo nebylo schopno samo stát ani fungovat. Po tréninku nám pomůže lépe regenerovat proto kromě proteinu a jiných věcí na trénink, třeba jako opasek na cvičení a dámské fitness oblečení, by také neměl chybět ve vaší poličce s doplňky.

 

Jaké jsou zdravotní přínosy biotinu a kolagenu?

biotin a vlasy

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Kolagen i biotin pomáhají posilovat vlasy, kůži a nehty. Výhody kolagenu se však týkají zdraví kostí a kloubů, zatímco přínosy biotinu se zaměřují na zdraví vlasů, kůže a nehtů.

 

Výhody biotinu

Biotin podporuje zdravý růst nehtů, hustší vypadající vlasy a hydratovanější pokožku. V jedné studii 32 žen s různou silou nehtů užívalo biotinový doplněk po dobu až 15 měsíců. Výsledky zjistily, že tloušťka nehtů účastníků s křehkými nehty se zvýšila o 25 %.[3] V jiné studii bylo zjištěno, že biotin pomáhá zvýšit růst a tloušťku vlasů.[4] A třetí studie zjistila, že biotin udržuje hydrataci pokožky u 30 účastníků studie.[5]

 

Výhody kolagenu

Kromě podpory zdravých vlasů, kůže a nehtů má kolagen také pozitivní vliv na zdraví našich kloubů a kostí.[6] Nedávná studie o účinnosti kolagenového peptidu[7] zjistila, že kolagen pomáhá přinášet pohodlí bolavým kolenům.

 

Jaké potraviny obsahují biotin a kolagen?

taška plná meruněk

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Snadný a výživný způsob, jak zvýšit příjem kolagenu i biotinu, je prostřednictvím jídla. Začlenění doplňku biotinu nebo kolagenu je skvělý způsob, jak zajistit, že uspokojíte potřeby svého těla. Věděli jste ale, že potraviny, které obsahují kolagen a potraviny obsahující biotin, jsou již pravděpodobně dostupné ve vaší kuchyni? Obohaťte svůj každodenní jídelníček těmito potravinami bohatými na živiny.

 

Potraviny s biotinem

Mezi potraviny s vysokým obsahem biotinu patří hovězí játra, vejce, losos, avokádo, houby, vepřové maso, sladké brambory, ořechy, semena a květák.

 

Potraviny s kolagenem

Mezi potraviny s vysokým obsahem kolagenu patří maso z orgánů, vejce, tužší kusy masa vařené pomalu a vývar z kostí. Vývar z kostí si můžete udělat doma tak, že hovězí kosti uvaříte v hrnci s vodou s mrkví a celerem, poté nalijete na talíř a pochutnáte si na tomto super výživném pokrmu.

 

Kolik biotinu a kolagenu byste měli užívat?

Doporučené dávkování biotinu se liší podle pohlaví a věku.[8] Pro obě osoby starší 19 let NIH doporučuje denní příjem biotinu 30 mcg. Kromě několika vzácných případů většina lidí přijímá dostatek biotinu z potravin, které jedí.[9]

Kolik kolagenu bych měl užívat? Obvykle se doporučuje užívat 10-30 g kolagenových proteinových doplňků každý den. Od kolagenových peptidových prášků po kolagenové proteinové tyčinky, existují různé typy kolagenových doplňků pro každý životní styl.

Před zavedením nového doplňku stravy vždy doporučujeme konzultovat se svým licencovaným lékařem.

 

Závěr

Bez ohledu na to, co preferujete „biotin versus kolagen“, jsou vitaminy i bílkoviny životně důležité pro vaši pohodu. Pro zdravé kosti a klouby potřebujeme především kolagen a pro zdravé vlasy, kůži a nehty potřebujeme biotin.

 

Reference

[1] Why does skin wrinkle with age? What is the best way to slow or prevent this process? - https://www.scientificamerican.com/article/why-does-skin-wrinkle-wit/

[2] Deepa P. Patel, Shane M. Swink and Leslie Castelo-Soccio A Review of the Use of Biotin for Hair Loss - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5582478/

[3] Victor E. Colombo, PhD Françoise Gerber Max Bronhofer, PhD George L. Floersheim, MD Treatment of brittle fingernails and onychoschizia with biotin: Scanning electron microscopy - https://www.jaad.org/article/0190-9622(90)70345-I/pdf

[4] Ablon Glynis, MD, FAAD A Double-blind, Placebo-controlled Study Evaluating the Efficacy of an Oral Supplement in Women with Self-perceived Thinning Hair - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3509882/

[5] Sema E Aksac, Serap G Bilgili, Goknur O Yavuz, Ibrahim H Yavuz, Murat Aksac, Ayse S Karadag Evaluation of biophysical skin parameters and hair changes in patients with acne vulgaris treated with isotretinoin, and the effect of biotin use on these parameters - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33682085/

[6] Daniel König, Steffen Oesser, Stephan Scharla, Denise Zdzieblik, Albert Gollhofer Specific Collagen Peptides Improve Bone Mineral Density and Bone Markers in Postmenopausal Women-A Randomized Controlled Study - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29337906/

[7] Suresh Kumar, Fumihito Sugihara, Keiji Suzuki, Naoki Inoue, Sriraam Venkateswarathirukumara A double-blind, placebo-controlled, randomised, clinical study on the effectiveness of collagen peptide on osteoarthritis - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24852756/

[8] Biotin - https://ods.od.nih.gov/factsheets/Biotin-HealthProfessional/

[9] Biotin - https://ods.od.nih.gov/factsheets/Biotin-Consumer/

 

Autor: Radek Mařík

Radek Mařík je vědecký spisovatel se zkušenostmi v psychofarmakologii a výživě. Mařík získal titul v oboru neurovědy. Jeho zájmy a odborné znalosti zahrnují zdraví, výživu, neurovědu, psychologii a jídlo. Když nepíše, vaří, studuje vinařství, soutěží v brazilském jiu jitsu a pouští si největší hity 80. let.

 

Zpět do obchodu