Mohu jíst sacharidy a přesto zhubnout?

sacharidy a hubnutí

Sacharidy a hubnutí

Stále si myslíte, že musíte být s nízkým obsahem sacharidů, abyste zhubli? Máme dobré zprávy. Pořád děláš nízkosacharidovou dietu? Co kdybychom vám řekli, že můžete mít ve stravě sacharidy a přesto zhubnout? Některé výzkumy ve skutečnosti ukazují, že lidé, kteří jedí sacharidy, hubnou více tělesného tuku než ti, kteří jdou cestou s nízkým obsahem sacharidů. Jak můžete přimět sacharidy, aby pro vás fungovaly?

Prohlédněte si náš eshop a narazíte na kvalitní značkové dámské fitness oblečení Nebbia a Gym Glamour, které je u našich zákaznic velmi oblíbené.

Základy hubnutí

Chcete-li zhubnout, musíte být v kalorickém deficitu. To znamená, že musíte buď přijmout méně kalorií, než spálíte, nebo zvýšit výdej kalorií, než je váš příjem. Nebo kombinace obou. Ale máte představu: klíčem k využití uložené energie (tuk) a hubnutí je vytvoření kalorického deficitu. Základem je, že na kaloriích záleží nejvíce. Ne sacharidy ani jiné makroživiny. Získejte správné kalorie a zdravé tělo zhubne. Ve skutečnosti mají sacharidy nižší obsah kalorií (gram na gram) než tuky. Sacharidy mají 4 kalorie na gram (stejně jako bílkoviny), ale tuky mají neuvěřitelných 9 kalorií na gram. Ale to samozřejmě není úplný obrázek (kdyby to bylo tak snadné, neexistoval by žádný průmysl na hubnutí!) Rovnováha makroživin je také důležitá. Kolik bílkovin, tuků a sacharidů máte ve své stravě, kdy je jíte a jaké druhy jídla jíte, to vše ovlivní ztrátu tuku. Zásadním faktem však zůstává, kalorie jsou král a je jedno, jestli část z nich pochází ze sacharidů.

Kolik sacharidů potřebujete v dietě?

Vaše tělo miluje sacharidy. Ve skutečnosti jsou sacharidy preferovanou formou paliva pro tělo. Naše svaly běží na glukóze, ale sacharidy jsou také důležité pro naše hormony a mozek. Ale to není důvod nejíst nic jiného než sacharidy. Musíte pochopit, kolik sacharidů vaše tělo potřebuje v daný den. Čím aktivnější budete, tím více sacharidů budete potřebovat. To platí pro lidi, kteří tvrdě trénují a provádějí vysoce intenzivní cvičení. Ale je to také případ lidí, kteří vedou aktivní životní styl, jsou celý den na nohou nebo dělají manuální práci. Představte si sacharidy jako palivo. Kolik paliva vaše tělo potřebuje?

běhání a hubnutí

Spočítejte si příjem sacharidů v těle

Pokud chcete začít jíst více sacharidů a přesto zhubnout, zkuste tuto jednoduchou rovnici. Držte se těchto čísel několik týdnů, podívejte se na svůj úbytek tuku (a výkon v posilovně) a poté přehodnoťte.

 • Bílkoviny: 2 g na kilogram tělesné hmotnosti (160 g bílkovin na 80 kg osobu)
 • Tuky: dostatek pro dobré zdraví a podle vašich preferencí v jídle (alespoň 45 g)
 • Sacharidy: k doplnění zbytku vašeho příjmu
 • Vynásobte své číslo bílkovin 4 (na gram bílkovin připadají 4 kalorie) a číslo tuku 9
 • Odečtěte to od vašeho příjmu kalorií na ztrátu tuku
 • Číslo, které vám zbývá, jsou kalorie, které můžete přidělit sacharidům
 • Vydělte toto číslo čtyřmi – to jsou gramy sacharidů, které byste mohli sníst a stále máte kalorický deficit při ztrátě tuku.

Pro člověka s hmotností 80 kg, jehož příjem v dietě na odbourávání tuku je 2 302, by to mohlo vypadat takto:

 • Bílkoviny: 2 g x 80 kg tělesné hmotnosti = 160 g. 160 x 4 = 640 (kalorií z bílkovin za den)
 • Tuky: 70 g (zdraví a osobní preference) x 9 = 630 (kalorií z tuků za den)
 • 640 + 630 = 1 270
 • 2 302 (denní příjem) – 1 270 (kalorie z bílkovin a tuků) = 1 032 (kalorie zbývající pro sacharidy)
 • 1032/4 = 258

 

Denní příjem:

 • Bílkoviny 160 g
 • Sacharidy: 258 g
 • Tuky: 70 g
 • = 2 302 kalorií – deficit = ztráta tuku!

 

Kdy byste měli jíst své sacharidy?

Teoreticky si můžete rozdělit své uhlohydrátové kalorie na celý den a přesto zhubnout. Pamatujte, že důležitý je celkový kalorický deficit. Sacharidy jsou však užitečné jako palivo pro cvičení a podporu regenerace, takže má smysl jíst sacharidová jídla v době, kdy jste nejaktivnější. Může to být před a po tréninku. Nebo snídaně, oběd (pokud máte aktivní den) a kolem tréninku.

Přidejte do svého jídelníčku sacharidy a zhubněte

Sacharidy jsou chutné, uspokojující a mají nízký obsah tuku. Pokud se snažíte držet dietu s nízkým obsahem sacharidů, proč tento přístup nezkusit? Pamatujte, že přibírání na váze nezpůsobují samotné sacharidy. Je to množství, které jíte, což vede k přebytku kalorií. Pokud tedy dodržíte nutriční čísla, správně nastavíte makra a sledujete svůj příjem (a pokrok), sacharidy by měly být vaším přítelem.

Znáte chitosan? Skvělý pomocník při hubnutí.

Zpět do obchodu