Jak mohou střevní bakterie ovlivňovat vaší dietu?

střevní bakterie a hubnutí

Jak ovlivňují střevní bakterie hubnutí?

Nehubnete? Mohou za to vaše tvrdohlavé střevní bakterie. Rostoucí počet výzkumů říká, že váš střevní mikrobiom ovlivňuje celé vaše tělo, od hormonů až po metabolismus. Pokud jsou vaše střeva v nepořádku, tyto tvrdohlavé bakterie mohou bránit vašemu úsilí o regulaci hmotnosti a zabránit vám, abyste se cítili co nejlépe. Zde je to, co potřebujete vědět, plus tipy, jak získat zpět kontrolu nad zdravím svých střev.

Pokud cvičíte nebo sportujete, je vhodné mít vhodné sportovní legíny nebo oblečení.

Věda za střevními bakteriemi a regulací hmotnosti

Vaše střeva jsou plná více než 1000 druhů bakterií, z nichž všechny spolupracují při trávení potravy, udržování silného imunitního systému a odstraňování toxinů. Každý má jedinečný střevní mikrobiom, který je ovlivněn vším od vaší stravy až po vaše geny. Vaše váha je dalším klíčovým faktorem.

Výzkum zjistil, že obézní a štíhlí lidé mají ve svých střevech ve skutečnosti různé druhy bakterií. Ve studii z roku 2016 výzkumníci porovnávali střevní mikrobiomy obézních a štíhlých dobrovolníků. Hubená skupina měla rozmanitější, protizánětlivé střevní bakterie. Pro srovnání, obézní skupina měla významně více zánětlivých střevních bakterií a menší bakteriální diverzitu. Další výzkumníci zjistili podobné výsledky. Jedna studie dala geneticky podobným myším dietu s vysokým obsahem tuku. Myši přibíraly nebo hubly v závislosti na typech bakterií v jejich střevech. Další studie zkoumala 77 párů dvojčat: Jedno dvojče bylo obézní, druhé ne. Výzkumníci zjistili, že obézní dvojče mělo jiné střevní bakterie, a také menší bakteriální diverzitu, než jejich neobézní dvojče.

Jak vaše střeva řídí váš pas

Jak stále více výzkumů poukazuje na vztah mezi zdravím vašich střev a vaší váhou, další přirozená otázka zní: Proč? Jak může hromada mikroskopických organismů rozhodnout, zda se vejdete do kalhot nebo ne? Změny ve vašich střevních bakteriích ovlivňují váš metabolismus, jak efektivně vaše tělo přeměňuje jídlo na energii a váš celkový tělesný tuk. Studie zjistily, že rozmanitá směs bakterií ve střevech je klíčem k udržení zdravé hmotnosti a přirozeně štíhlí lidé mají více bakterií z kmene Bacteroidetes. Obézní lidé mají ve střevech více bakterií Firmicutes, což souvisí s přibíráním na váze.

 

zlenina a prebiotika

 

Zde je několik možných vysvětlení:

  • Firmicutes spotřebují více energie než Bacteroidetes, což znamená, že obézní lidé mohou absorbovat více kalorií z jídla než štíhlí lidé, a to i bez změny stravy.
  • Pokud vaše střevní bakterie způsobují zánět, projeví se to na stupnici. Zánět může vést k trávicím stavům, jako je prosakování střev, autoimunitní onemocnění a dokonce poruchy nálady.
  • Hormonální nerovnováha může mít vliv na to, jak se po jídle cítíte sytí, přimět vás k přejídání, když jste ve stresu, a dokonce vám může ukládat tuk.

Jak podpořit vaše střevní bakterie pro regulaci hmotnosti

Máte sílu převzít kontrolu nad svými střevy a podpořit prosperující a zdravý trávicí systém. Pamatujte, že pokud máte chronické zažívací potíže, poraďte se se svým lékařem.

Jezte zeleninu (a čokoládu)

Pomozte svým prospěšným bakteriím Bacteroidetes prospívat tím, že budete jíst potraviny plné antioxidantů nazývaných polyfenoly. Polyfenoly se nacházejí v pestrobarevné zelenině, kávě a čokoládě. Budete také chtít snížit cukr a škrob, abyste vyhladověli špatné střevní bakterie. Střevní mikroby vytvářejí hormon zvaný FIAF (faktor půstu indukovaný), který tělu říká, aby přestalo ukládat tuk a místo toho ho spalovalo. Chcete-li zvýšit produkci FIAF, vynechte cukroví a bílý chléb. Když jsou bakterie „hladové“, produkují více FIAF a vy spalujete tuk.

Nízkotoxinová, protizánětlivá a vysoce výživná strava pomůže dobrým bakteriím prospívat a udrží ty zlé na uzdě. Dieta je skvělé místo, kde začít.

Experimentujte s prebiotiky a probiotiky

Možná jste slyšeli o probiotikách nebo mikroorganismech podporujících střeva, které se nacházejí ve fermentovaných potravinách, jako je kefír a kysané zelí. Málokdo ví, že tyto mikroorganismy se potřebují živit prebiotiky, aby mohly vzkvétat. Prebiotika jsou typem vlákniny, kterou můžete najít v potravinách, jako je chřest a artyčoky, nebo v doplňcích. Jiné doplňky nazývané synbiotika kombinují probiotika a prebiotika do jednoho produktu, který pomáhá prospívat dobrým střevním bakteriím. Péče o zdraví vašeho trávicího traktu je velký problém ve světě, kde vše od stresu po průmyslové maso ovlivňuje váš střevní mikrobiom. Dokonce i něco tak jednoduchého, jako je antibakteriální mýdlo, může způsobit, že špatné bakterie budou odolnější.

 Poďme zjistit více, co jsou to probiotika a prebiotika.

Zpět do obchodu