Zlepšete svůj trénink díky taurinu

 taurin a jeho účinky

Taurin a jeho účinky

Taurin je aminokyselina přirozeně se vyskytující v těle a v některých potravinách. Je to jedna z nejhojnějších „volných“ aminokyselin cirkulujících v těle, včetně mozku, kosterních svalů a srdečního svalu. Taurin lze přirozeně nalézt v určitých potravinách živočišného původu, jako je maso, ryby a vejce. To znamená, že pro vegany a vegetariány může být obtížnější přijímat taurin do jejich stravy.

Z čeho je taurin vyroben?

Taurin je syntetizován ve slinivce břišní z aminokyseliny cysteinu. Obsahuje síru, díky čemuž je užitečný pro různé tělesné funkce. Je to podmíněně esenciální aminokyselina, což znamená, že ji možná budeme muset doplnit, pokud naše potřeby překročí kapacitu těla ji produkovat.

Znate ten pocit, když nemůžete vybrat vhodné dámské fitness oblečení a nemáte jistotu, jestli jste vybrali správně? Pokud máte pochyby, raději se nás zeptejte a my vám poradíme s výběrem.

Co dělá taurin?

Taurin má mnoho funkcí. Hraje důležitou roli ve funkci svalových buněk díky své roli v pohybu iontů vápníku. Hraje také roli v energetickém metabolismu a stabilizaci buněčných membrán a působí také jako antioxidant (proces, který zabraňuje volným radikálům poškozovat zdravé buňky), stejně jako pomáhá tvořit žlučové soli, což znamená, že hraje roli při trávení jako studna.

Je taurin protein?

Taurin není bílkovina, je to aminokyselina, což je chemická sloučenina, kterou naše tělo používá k tvorbě bílkovin.

Kdy je nejlepší užívat taurin?

Bylo prokázáno, že doplňky taurinu zvyšují cirkulující plazmatickou koncentraci taurinu, přičemž hladiny dosahují vrcholu asi hodinu po požití. Z tohoto důvodu je nejlepší užívat taurin asi hodinu před tréninkem. Suplementace taurinu je spojována se zlepšením aerobního metabolismu, fyzické výkonnosti a svalové funkce a regenerace.

Jaké jsou výhody taurinu?

Taurin má řadu potenciálních zdravotních výhod, i ve sportu a při cvičení.

Může zlepšit fyzickou výkonnost a funkci svalů

Studie uvádějí zlepšení měření aerobního výkonu (jako je čas do vyčerpání) a měření anaerobního výkonu (jako je zvýšení síly a výkonu) po suplementaci taurinu, stejně jako snížení bolesti svalů s opožděným nástupem (DOMS).

Taurinové doplňky mohou také pomoci zvýšit výsledky VO2 max a další vytrvalostní opatření. To naznačuje, že doplňky s taurinem mohou být prospěšné pro kulturisty nebo sportovce.

Může zlepšit kognitivní funkce

Studie prokázaly, že taurin může zlepšit duševní výkonnost a kognitivní funkce. Několik studií na zvířatech ukázalo, že taurin zlepšuje neuronální funkce a kognitivní poruchy u zvířat s poškozením mozku.

Ve studii na starších ženách byly doplňky s taurinem schopny zlepšit zdraví mozku v kombinaci s cvičením snížením zánětu a zachováním integrity hematoencefalické bariéry. To je důležité, protože hladiny taurinu v našem těle s věkem klesají.

taurin a vytrvalost

Antioxidační aktivita

Zdá se, že taurin působí jako antioxidant, který by mohl být užitečný při cvičení, kdy jsou buňky pod oxidačním stresem. Bylo prokázáno, že suplementace taurinu snižuje u lidí markery oxidačního stresu, což je slibný znak. Z tohoto důvodu může pomoci při kontrakci kosterního svalstva během tréninku a podpořit zotavení po něm. Studie jsou v této oblasti omezené, většina výzkumů se provádí na zvířatech nebo na velmi malých, vybraných skupinách sportovců. I když výzkum vypadá slibně, musíme udělat více, abychom pochopili, jak mohou sportovci tímto způsobem využívat taurin.

Je taurin veganský?

Taurin obsažený v doplňcích stravy je synteticky vyvinutý a je obecně bezpečný pro vegany ke konzumaci. Vzhledem k tomu, že zdroje taurinu v potravě jsou primárně živočišného původu, může být pro vegany užitečné doplňovat taurin.

Doplňky taurinu

Taurinové doplňky se dodávají v různých formách, nejčastěji taurinový prášek, který se snadněji vstřebává. Najdete ho také v energetických nápojích.

Dávkování taurinu

I když jsou výzkumy stále smíšené, zdá se, že dávkování taurinu je účinné přibližně  1–3 g denně a užívá se přibližně hodinu před tréninkem pro dosažení maximální biologické dostupnosti. Zlepšení výkonu lze dosáhnout, aniž byste museli taurin doplňovat.

Ukázalo se však, že více trénovaní sportovci mají vyšší hladinu taurinu v těle. Z tohoto důvodu může suplementace taurinu znamenat větší rozdíl pro netrénované jedince, kteří budou mít pravděpodobně zpočátku nižší hladiny taurinu. Vegani a vegetariáni, kteří konzumují méně živočišných produktů, mohou mít také nižší hladiny taurinu. Žádný z výzkumů neukazuje žádné negativní vedlejší účinky doplňování taurinu, ale vždy je nejlepší promluvit si se svým lékařem, pokud si nejste jisti.

Taurin a energetické nápoje

Možná se divíte, proč je taurin součástí energetických nápojů. Studie naznačují, že taurin může zlepšit kognitivní funkce a duševní výkonnost prostřednictvím různých mechanismů a u některých jedinců by mohl být ještě účinnější v kombinaci s kofeinem.

 

Závěr

Taurin je aminokyselina, kterou lze snadno doplňovat před tréninkem a nabízí potenciální zlepšení svalové funkce, vytrvalosti a regenerace. Má také silné antioxidační vlastnosti a zlepšuje kognitivní schopnosti a duševní výkonnost. Najdete ho v produktech živočišného původu, jako je maso, ryby a mléčné výrobky, v energetických nápojích nebo jako doplněk stravy. Pokud chcete do předtréninkového napoje přidat něco navíc, taurin může být přesně to, co potřebujete, tedy pokud už tam není.

Koukněte také na článek zda jsou energetické nápoje nezdravé.

Zpět do obchodu