Jak pečovat o svůj trávicí systém

trávicí soustava

Trávicí soustava

Váš trávicí trakt má velkou zodpovědnost. Všichni víme, že rozděluje váš výběr lahodných potravin na složky potřebné pro energii, růst a obnovu, stejně jako pro každodenní fungování těla. V posledních letech došlo také k hlubšímu ponoru do dalších rolí střeva, s vazbami na imunitu a zejména nervový systém. Někteří ho oslavovali jako „druhý mozek“. Pokud jde o tradiční chápání trávení, zde je super krátká, zjednodušená verze. Jídlo jde dovnitř, rozloží se, získají se živiny a vy víte, co se stane se zbytkem. Cestou prochází biliony buněk ve střevě známých jako mikrobiota. Abychom to uvedli na stupnici, odhaduje se, že existuje poměr 1,3 mikrobiálních buněk ke každé lidské buňce přítomné v těle. Mikrobiota se skládá ze směsi bakterií, kvasinek, virů, prvoků a několika dalších malých zvířátek. Výzkum pokračuje, ale rezidentní bakterie jsou nejlépe kategorizovány a pochopeny. Slýcháme spoustu humbuku o doplňcích trávicích enzymů, prebiotikách, probiotikách a v poslední době také o postbiotikách a psychobiotikách. Kolik z toho opravdu stojí za váš čas? Pojďme vám něco z toho rozluštit.

Vybíráte dámské legíny nebo sportovní podprsenky? Nechte si od nás poradit s výběrem velikosti.

Jaké jsou příznaky nezdravých střev?

Posledních 3,7 miliardy let evoluce se dostaly střeva do docela dobrého bodu. Nyní je dobře vybaveno, aby zvládlo většinu toho, co mu život přináší. Váš střevní mikrobiom (souhrnný název pro vaše mikrobiální buňky) je zcela jedinečný. Stejně jako vaše DNA. A někdy by to mohlo stačit s pomocnou rukou.Typická západní strava, která je bohatá na cukr, sůl a tuk, je široce považována za hlavní faktor přispívající k nástupu metabolických poruch a souvisejících patologických stavů. Měli bychom se stydět. Do jisté míry jste to, co jíte. Pokud budete dodržovat dietu s vysokým obsahem cukru, soli a tuku, váš mikrobiom se neuvěřitelně rychle optimalizuje směrem k tomuto, nebo v podstatě k čemukoli jinému, co na něj vrhnete. Není překvapením, že celkové zdraví vašeho mikrobiomu obvykle odpovídá zdraví vaší stravy. Byly nalezeny paralely mezi mikrobiomem někoho, kdo se drží západní stravy, a mikrobiomem obézních jedinců.

Kromě trávení má střevo mnoho dalších funkcí. Jeden, který v posledních letech vyvolal zvláštní zájem, je jeho interakce s mozkem. Toto je známé jako osa střevo-mozek. Mozek komunikuje se střevem a střevo s mozkem, přičemž oba jsou aktivní v reakci na stres. Dlouhodobý chronický stres je považován za zvláště škodlivý pro střeva a celkové zdraví. Nejzjevnějším vodítkem, že něco není v pořádku, je často změna ve stolici (jmenovitě průjem nebo zácpa). Mezi další známky toho, že něco není úplně v pořádku, patří mimo jiné špatná nálada, nezdravě vypadající pleť, nízká hladina energie a koncentrace. Pokud zaznamenáte ironickou pravidelnou změnu ve své pravidelnosti nebo některého z výše uvedených faktorů, může to být znamením, abyste se podívali na svůj jídelníček nebo životní styl.

jogurt a probiotika

Které potraviny udržují váš trávicí systém zdravý?

Nebudu ztrácet mnoho času probiotickými doplňky a živými kulturami, protože mají tendenci být lépe pochopeny. Stručně řečeno, jeden kmen nebo vícekmenové kombinace bakterií se berou jako doplňky a jsou přijímány ve významných množstvích (obvykle miliardy kultur). Existuje velké množství studií o obrovském počtu kmenů a toto zůstává klíčovou oblastí zájmu pro pokračující výzkum. Psychobiotika, zmíněná v úvodu, jsou specifické kmeny, o kterých se předpokládá, že ovlivňují vztah mikrobiota-mozek. Pokud jste někdy poslouchali podcast týkající se zdraví, pravděpodobně jste slyšeli, že ovoce, zelenina, potraviny s vysokým obsahem vlákniny a fermentované potraviny jsou dobré pro vaše střeva. Inulin a fruktooligosacharidy jsou dobře známé formy prebiotik známých jako substráty. Ty jsou selektivně využívány jako palivo střevními mikroorganismy. Mezi běžné zdroje inulinu patří čekanka a topinambury. Fruktooligosacharidy se obvykle vyskytují v ovoci.

Proč jsou tedy pro vás dobré? Jedním z klíčových důvodů jsou mastné kyseliny s krátkým řetězcem (neboli SCFA), které jsou markerem gastrointestinálního zdraví. Hlavními významnými SCFA jsou acetát, propionát a butyrát. SCFA jsou formou „postbiotik“, tedy něčeho, co produkují vaše střevní bakterie z metabolizujících prebiotik, rezistentních škrobů a fermentovaných potravin. Na druhé straně jsou SCFA absorbovány a používány jako zdroj energie buňkami nižšími ve střevním traktu a také jaterními buňkami. Stejně jako u mnoha faktorů souvisejících se zdravím mají dramaticky vyšší nebo nižší hladiny SCFA po delší dobu tendenci indikovat méně než ideální zprávy. V poslední době je na americkém trhu dostupný doplňkový butyrát. Probíhají studie, které zkoumají, zda to má nějaký smysluplný přínos pro střeva nebo celkové zdraví, nebo zda příliš mnoho dobrých věcí znamená, že to přestává být dobré.

V tomto článku jsme vám rozebrali, co jsou to probiotika.

Zpět do obchodu