Výhody zdravých a nezdravých potravin

nezdravé jídlo v dietě

Zdravé a nezdravé potraviny 

Tyto dva pojmy jsou nejednoznačné a ve skutečnosti nemají definici. Zdravé potraviny jsou bohaté na živiny. Obsahují vitamíny a minerály a řadu výhod.

Mohou přijít ve formě ovoce a zeleniny, možná jsou to libové bílkoviny nebo zdravé tuky, jako jsou ořechy a olivový olej. I když přijde řeč na kontroverzní téma sacharidů, většina lidí souhlasí s tím, že kořenová zelenina a hnědé sacharidy, tedy hnědá rýže, celozrnné pečivo a tak dále, tvoří čistou stravu většiny lidí.

Naše legíny do fitka skvěle padnou a nejsou průsvitné, vyzkoušejte i naše fitness topy.

Nezdravá jídla

No, to jsou ty potraviny, kteří ve skutečnosti nemají žádný nutriční přínos. Mívají vyšší obsah tuků a sacharidů (často z cukrů a trans nebo hydrogenovaných tuků) a široká veřejnost by je prohlásila za nezdravé. Základním vodítkem je, že zdravé potraviny jsou „skutečné potraviny“ a jsou blízké přírodě, zatímco nezdravé potraviny se zpracovávají, balí a obsahují řadu přísad.

Odložení přesvědčení

Zda je to v souladu s vaším přesvědčením nebo ne, není ani tady, ani tam. Věda nám ukazuje, že „nezdravé potraviny“, pokud jsou konzumovány jako součást celkově vyvážené zdravé stravy, nemají žádný významný škodlivý vliv na zdraví nebo složení těla. Stejně tak můžete nabírat tělesný tuk tím, že budete jíst pouze zdravé potraviny, pokud budete přijímat kalorie.

 

Cílem tohoto článku je však prozkoumat, zda mají nezdravé potraviny nějaký přínos. Mohly by vám vaše lupínky, vaše pizza a váš dort skutečně poskytnout lepší výsledky?

Nabírání svalů

Abyste nabrali svaly, musíte jíst v kalorickém přebytku. To znamená, že musíte sníst více kalorií, než spálíte, pokud to neuděláte, nebudete budovat hmotu. A s tím má mnoho hard-gainerů problém. Někteří lidé mají vysokou rychlost metabolismu, což znamená, že potřebují každý den zkonzumovat 4, 5, možná dokonce 6 000 kalorií, aby přibrali na váze.

Zkoušeli jste někdy jíst tolik kalorií čistě ze zdravých potravin?

Potřebovali byste celou káď sladkých brambor, kuřecí prsa a vaše jídla byste si pokapávali olivovým olejem, abyste každý den zkonzumovali 6000 kalorií z „čistých potravin“. Přesto se tu a tam přihodí ten zvláštní kousek nezdravého zboží, palačinky u snídaně, předtréninková tyčinka Mars nebo před spaním tuba zmrzliny, že se tento kalorický cíl najednou stává mnohem lépe zvládnutelným. Nezdravé jídlo se obvykle tráví mnohem rychleji, způsobuje méně nadýmání, méně nepohodlí a umožňuje vám nabrat dostatek kalorií, abyste nabrali svaly. 

Duševní hra

Kolikrát jste drželi dietu a jediné, na co jste dokázali myslet, byly vaše chutě? Víte, že už „nepotřebujete“ žádné další jídlo a teoreticky vám váš jídelníček poskytuje vše, co potřebujete, ale nemůžete se zbavit toho Big Macu, čokoládového koktejlu a chipsů?

Zde je odpověď… Jezte je! (s mírou)

 

Pokud splníte své cíle v oblasti kalorií a makroživin, tyto potraviny vám neublíží. Je jasné, že když budete mít méně kalorií, nebudete se moci najíst nezdravým jídlem, ale trocha harampádí vám pomůže překonat chutě. Kulturisté a jedlíci zdravého jídla se při dietě nebo v režimu přípravy na soutěž obvykle zdržují všech potravin, po kterých touží, a pokušení se neustále hromadí, jsou stále silnější a silnější.

V určitém okamžiku se propadnete a v tu chvíli nebudete mít jen malou chuť, vyrazíte do města na totální flám nezdravého jídla. To vás může vrátit o dny, dokonce i týdny, a to za předpokladu, že se budete držet jen jednoho jídla nebo jednoho dne podvádění. Je však více než pravděpodobné, že úplně spadnete z vozu a dostanete se do sestupné spirály nezdravého jídla. Nebylo by rozumnější možností dopřát si trochu nezdravého jídla, stále se trefovat do kvóty kalorií a makroživin a nevytvářet si k jídlu tak odporný vztah?

Nastavení vašeho rozpočtu

Pointa je, že v uměřenosti vám nezdravé jídlo vůbec neuškodí a v určitých případech vám může skutečně pomoci, a to jak na duševní, tak na fyziologické úrovni. Vše závisí na rozpočtu. Pokud děláte objem, váš rozpočet na nezdravé jídlo je poměrně velký.

Sekání nebo dieta? Pak je menší, ale stále tam je.

Snažte se získat 80–90 % kalorií z „čistých“ potravin bohatých na živiny a 10–20 % může jít o nezdravé potraviny. To znamená, že pokud máte 5 000 kalorií za den, můžete ušetřit 500 – 1 000 za celou vanu zmrzliny nebo žebírka s hranolkama a salátem. Pokud se nacházíte ve fázi těžkého úbytku tuku, můžete mít rozpočet 200–250 nezdravých potravin, ale to neznamená, že si tu a tam nemůžete dát pamlsky.

Buďte rozumní, myslete umírněně a rozvahově a nevyhazujte nezdravé potraviny jako sabotéři pokroku.

Vyzkoušejte tyto zdravé smoothie recepty, které jsme pro vás sepsali.

Zpět do obchodu